Парламентът промени командировките на военните
До една година ще бъдат командировките на военните, когато участват в многонационални формирования или мисии на територията на страната. Този срок може да бъде удължен с до 30 дни, по предложение на началника на отбраната. В случай, че се налага допълнително удължаване, то трябва да стане с писменото съгласие на военнослужещия.
От три на четири години се увеличават мандатите на военнослужещите, които са командировани в дипломатически представителства на България в страни от НАТО и ЕС. По-конкретно, законът ги запазва с дължина от 3 години, но с възможност за удължаване на срока с още една. В момента мандатът на представителите на МВнР е 4 години, а на МО - 3 години. Сега от МС предлагат те да се изравнят и да станат по четири години.
Това решиха на първо четене в парламента депутатите. Дебатите за армията предизвикаха разгорещени дискусии и дори кавги в пленарната зала.
Приетите промени са заложени в законопроект на Министерския съвет. Имаше и втори на "Демократична България", който обаче не бе приет.
Той предлагаше създаването на фонд за превъоръжаване и устойчива отбрана, който да акумулира средствата, които са предназначени за модернизацията на модерните сили
"Фондът ще извади дебата за превъоръжаването на от конюнктурния политически дневен ред и да даде една по-стратегическа визия за това как трябва да се развива нашата отбрана като част от съюзническата и колективната отбрана в рамките на НАТО и Европейския съюз", обясни депутатът от ДБ Атанас Славов.
Той ще бъде към ресорния вицепремиер и Министерския съвет, а в Управителния съвет ще влизат представители на министерствата на финансите, на икономиката, на отбраната, както и представител на президента.
От ДБ обясниха, че средствата от фонда ще се разходват по прозрачна, публична процедура, максимално проследимо.
Според Славов това е първият опит тази сложна материя да бъде вкарана в законова форма.
Идеята обаче не се хареса на депутата от "Възраждане" Николай Дренчев, който обясни, че това е закон за армията, който се гледа през призмата на финансите.
"Предлагат го хора, които не са помирисвали барут в бойни поделения, не са носили бойни дежурства и гледат нещата как ще се случат от гледна точка на парите, които минават през армията, и как ще бъдат усвоени", каза Дренчев.
Според него няма никакъв смисъл да се създава фонд, който да управлява средствата на Министерството на отбраната, а парите трябва да се управляват от МО.
Дренчев обърна и внимание на едно от перата, по което ще влизат пари във фонда, а именно от продажба на войскови имоти.
"Дойдохме си на думата, ето за какво става въпрос. Винаги първа задача, спомняме си това и от времето на управлението на ГЕРБ, когато техният коалиционен партньор, вицепремиерът Каракачанов, първата му заповед, влизайки в Министерството на отбраната, беше за продажба на военни имоти с отпаднала необходимост. Истината е, че военни имоти много лесно се продават, но много трудно се възстановяват, защото говорим за летища, за площадки за батареи, които са край морето, апетитни места, които лесно могат да бъдат застроени. А в същото време, когато има нужда да се пази този бряг с една батарея, ракетна, зетнитна или каквато и да е било друга, няма къде да се разположат. Така че, за съжаление, тук пак говорим само за пари", обясни Дренчев. На това по-късно Славов отговори, че законопроектът е изготвен от "специалисти, участвали и във военното, и в политическото ръководство на Министерството на отбраната, и хора, които имат достатъчно опит в публичните финанси". И му обясни, че по тази логика хора без докторантура или магистър по право не трябва да са вносители на законопроекти в съдебната система.
Идеята за създаване на подобен фонд одобри председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ. Той обаче посочи, че в комисията са получени отрицателни становища от министерствата на отбраната и финансите, според които начинът, по който е уреден законопроектът, е в разрез с "основни принципи и правила на Закона за публичните финанси и Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор".
От финансовото министерство са посочили още, че взимането на еднократни вноски от търговски дружества с държавен капитал, както е предвидено, е в противоречие с практиката на Конституционния съд по няколко такива дела, обясни Гаджев и добави, че от парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще се въздържат от подкрепа на законопроекта.
Фондът не одобри и Борислав Гуцанов от групата на БСП, който го определи като "поредна самодейност" и като "комплекс на виновност от страна на десния сектор". Той настоя, че в залата трябва да бъдат от Министерството на отбраната и всички пряко заинтересовани.
"Това Народно събрание се превърна едва ли не като Генерален щаб на армията и половината народни представители започнаха да разбират от въоръжения и покупка на военна техника", каза Гуцанов.
"Създаваме фонд, а не си отговаряме на каква цена се купиха самолетите, които все още не са дошли, колко години се забавиха, защо това Народно събрание гласува и втората хартиена ексадрила да дойде в България, когато и първата не е дошла. Коментира се за министър Каракачанов е била за военните имоти, а и последната му заповед беше за военни имоти", допълни още социалистът.
Дренчев от "Възраждане" излезе, за да обясни, че от партията не са гласували за покупка на самолети Ф-16. "Това е една лъжа, която пиарите на бившата социалистическа партия измислиха", каза Дренчев. Председателстващият заседанието и депутат от БСП Кристиян Вигенин го апострофира относно наименованието на партията, при което Дренчев отговори "да, извинете, абревиатурата".