Времето ще покаже, че политиката на Китай за справяне с COVID-19 е правилна

24.01.2023 07:22 Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на КНР в България
Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на КНР в България

Неотдавна китайското правителство осъществи корекция на противоепидемичните мерки в отговор на текущата ситуация, които привлякоха значително внимание от международната общност. В тази връзка бих искал да направя някои уточнения за българите:

1. При изработването и прилагането на противоепидемичните мерки в Китай животът и здравето на хората са винаги на първо място.

За трите години от началото на епидемията здравето на неговите граждани винаги е било най-важно за Китай, като същевременно страната пое и своята отговорност в глобалната борба с вируса. Ние реагирахме ефективно на петте големи вълни на епидемията, през които премина светът, предотвратихме разпространението на относително високопатогенния изходен щам на COVID-19, на мутиралия делта вариант и други щамове, и защитихме в максимална степен физическото здраве и живота на над 1,4 милиарда души. Броят на тежките и смъртни случаи в резултат на заразяване с COVID-19 в Китай остана най-нисък в света, а средната продължителност на живота на китайците нарасна от 77,3 години през 2019 до 78,2 години през 2021 г.

2. Китай оптимизира и коригира противоепидемичните мерки на основата на реалностите и на научно доказани факти.

От 8 януари тази година в Китай са в сила официално най-новият протокол за справяне с инфекцията, причинявана от COVID-19, и временни мерки за пътуванията между страната и чужбина, включително улесняване на процедури като отмяна на тестовете и централизираната карантина за пристигащите в Китай, както и възобновяване на изходящите пътувания за китайски граждани. Решението за това бе взето от китайските власти след експертна оценка и на основата на следните обективни факти:

Първо, доминиращият щам на COVID-19 в света в момента - омикрон, е със слаба патогенност и макар броят на заразяванията в Китай да е значителен, процентът на тежките случаи и на починалите е нисък. Второ, имунизацията на населението е почти пълна. В страната са поставени над 3,4 милиарда дози ваксини срещу COVID-19, над 92% от имунизираните са преминали пълен ваксинационен курс, а над 90% от цялото население има поставена поне една доза. Трето, настоящата обстановка в Китай показва, че развитието на епидемията е според очакванията и е под контрол. Столицата Пекин и други важни градове вече преминаха пика на заразяванията и животът на хората и икономическите дейности постепенно се нормализират.

3. Китай действа открито и прозрачно и съобщава своевременно информация и данни за епидемията.

От началото на епидемията Китай се придържа към открит и прозрачен подход, информира за развитието в страната по своя инициатива и провежда активно международен обмен и сътрудничество в областта на превенцията и борбата срещу вируса. По непълни статистически данни за изминалите три години Китай и Световната търговска организация са провели над 60 обмена на експертно ниво по въпросите на превенцията и преодоляването на епидемията, изследванията и разработката на ваксини, както и за проследяването на вируса. Китай организира заедно повече от 300 мероприятия за технически обмен с над 180 страни и 10 международни организации, близо 3000 пъти бяха публикувани информации за епидемията.

4. Китай оптимизира противоепидемичните мерки, за да даде импулс на световната икономика.

Страните по света като цяло оценяват и приветстват оптимизирането на противоепидемичните мерки в Китай, изхождайки от виждането, че в условията на безпрецедентни предизвикателства той ще се превърне в най-мощната движеща сила за глобалния икономически ръст през настоящата година. Редица международни институции повишиха прогнозите си за икономическия ръст на Китай за 2023 г., като очакванията са той да надвиши 5%. В момента хората се връщат към нормалния си ритъм на живот и работа и енергията може да се усети в цялата страна. Само за трите почивни дни около Нова година в Китай бяха осъществени 52,17 милиона туристически пътувания, а приходите от туризъм достигнаха 3,85 млрд. долара. Вярвам, че с навлизане на противоепидемичната политика в нов етап потенциалът и икономическата жизнеспособност на Китай ще се проявяват още по-силно.

Фактите показват недвусмислено, че коригирането на противоепидемичните мерки в Китай бе осъществено на научна основа, своевременно и необходимо е и времето ще покаже, че политиката за справяне с COVID-19 е била правилна. Ние оценяваме справедливата позиция и научния подход на България към новите мерки в Китай и вярваме, че двустранното ни сътрудничество ще бъде още по-активно в постпандемичната епоха.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>