На първо четене: До 3 години затвор, ако шофьор откаже тест за наркотици
- НС прие общо 8 законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс
Парламентът прие на първо четене, промени в Наказателния кодекс. С тях, шофьорите, които откажат тест за наркотици, ще ги грози до 3 години затвор. Досега ако това се случи, биваха само глобявани.
Законопроектът е внесен от депутати на ГЕРБ и бе подкрепен с 162 гласа „за“.
В четвъртък по време на транспортна комисия в парламента от МВР предложиха по-лек вариант - първият път при отказ на шофьора да се тества, да има само глоба, а при втори такъв случай - да се влиза в затвора. Това предложение ще бъде вкарано между първо и второ четене и ще подлежи на обсъждане.
Според Христо Терзийски (ГЕРБ), който е един от вносителите, напоследък са отчетени прекалено много откази за тестването на шофьори за алкохол и наркотици, затова предлагат тези промени.
От ГЕРБ-СДС също предлагат да отпадне синият талон към шофьорската книжка, защото е ненужна административна тежест и информацията за нарушения и отнети точки се съхраняват в база данни. Предложението беше подкрепено от депутатите.
Целта на промените е повишаване на безопасността на движението по пътищата и подобряване на административното обслужване.
Приети бяха и два законопроекта, касаещи промени в НК, внесени от “Възраждане“ и БСП. Част от промените предвиждат отмяна на условната присъда и паричната гаранция за пияни и дрогирани шофьори. И двата бяха приети на първо четене.
Депутатите на Костадин Костадинов настояват да се увеличават минималните наказания при инциденти на пътя, причинени от пияни или дрогирани водачи. Както и временно отнемане на управляваното от тях МПС за определен срок, като след изтичането му, шофьорите да могат да си го връщат обратно.
Петър Петров от „Възраждане“, обясни, че именно временното отнемане на превозното средство на хванат шофьор под влиянието на алкохол или наркотици, и по-високите наказания, биха спрели „убийците“ на пътя.
От БСП искат затвор от 15 до 20 години или доживотен и отнемана книжката при употреба на алкохол с концентрация над 2 на 1000 или когато е причинена смърт при превишаване на разрешената скорост с повече от 50 км/ч .
От левицата настояват и при всички случаи на ПТП-та, когато е причинена смърт на едно или повече лица, превозното средство да се отнема в полза на държавата, независимост дали е собственост на шофьора-извършител или не. Според идеята при умишлено причиняване на смърт това ще е задължително, а когато катастрофата е по непредпазливост - ще е по преценка на съда.
Техният законопроект също беше подкрепен с 161 гласа "за".
С промени в НК, от „Продължаваме промяната“, искат завишаване на наказанията за незаконен улов в горите. Със законопроектът на ПП се цели създаване на по-ефективно противодействие срещу отравянето и унищожението на защитени видове, бракониерството на дивеч, увреждането на защитени територии, незаконната сеч в горите и проявата на жестокост към животните.
"Отравянето на защитени видове, се клалифицира като тежко престъпление, поради високата обществена сигурност, затова извършителите трябва да се лишават от свобода.“, заяви Цветелина Симеонова – Заркин, една от вносителките.
Законопроектът мина в зала с 168 гласа „за“.