БТА и фондация „Искам бебе“ обявиха старта на националната инициатива „Родители навреме“
БТА и фондация „Искам бебе“ обявиха днес старта на националната инициатива „Родители навреме“ и съвместната рубрика „Бебе навреме“. Това се случи в Националния пресклуб на БТА.
Поводът е, че утре е денят на родилната помощ, празник на акушер-гинеколозите, акушерките и неонатолозите, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев и добави, че датата е избрана заради Бабинден, който по стар стил се отбелязва на 21 януари.
Кирил Вълчев отбеляза, че по официални данни за последните 36 години населението на страната е намаляло с около 2,5 млн. души.
През 2021 г. в България живеят 6 519 789 души, а през 1985 г., когато населението на страната ни е най-голямо, 8 948 649 души. Между последните две преброявания през 2011 и 2021 г. населението на България е намаляло с 844 781 души, посочи Вълчев.
По думите му има два ключови фактора, които имат влияние върху броя на населението: естественото движение – раждания и умирания, и външната миграция. „Често пъти сме склонни да обвиняваме за тези данни основно външната миграция, което не е вярно“, каза Вълчев и добави, че по-голям фактор е съотношението раждаемост и смъртност.
Демографското остаряване на България е изключително сериозно, посочи генералният директор на БТА. Населението на 65 и повече навършени години е над 1,5 млн. души, добави той.
По данни на преброяването през 2021 г. съотношението на влизащите в трудоспособна възраст и излизащите от нея е 61 на 100 души - на 100 излизащи от трудоспособна възраст, 61 влизат. През 2011 г. това число е било 71. През 2001 г. този коефициент е бил 124, коментира Вълчев.
Той отбеляза, че коефициентът на плодовитост бележи спад. Коефициентът на раждаемост на една жена в страната е 1,58 през 2021 г., а след Освобождението на България (1878 г.) средногодишно на 100 души са се раждали 3,7 деца, посочи генералният директор на БТА.
Едно от обясненията за по-ниската раждаемост е по-високото ниво на образование на жените. От това можем да направим един тъжен извод – излиза, че ние се учим да бъдем егоисти. Учим се как да си живеем само ние добре, смята Вълчев. Той цитира данни на Световната банка, обхващащи 190 страни, според които има 2,6 раждания на една жена.
„Броят на абортите също намалява, което е положителна тенденция, но обяснението е, че българите много добре са започнали да усвояват т.нар. контрацептивно поведение“, каза Вълчев.
Решихме, че е време сериозният акцент да бъде сложен не върху кампания за набиране на средства, промяна на законодателство, а върху една постоянна инициатива за информираност за причините, които водят до това една жена и мъж да не могат да имат деца. Те се дължат на този наложил се стереотип в целия ЕС, а и в България, да се отлага бременността. Стереотипът, че детето пречи на хубав живот, кариерата, отношения между мъжа и жената, обясни Вълчев.
Заедно с фондацията и медицинските специалисти ще започнем системно информиране за три неща. Първият аспект е медицинският - за проблема, който се причинява от отлагането на бременността. Вторият аспект ще бъде икономически – да информираме системно за възможностите, които страната ни дава за отглеждане на дете, посочи генералният директор на БТА. „Ние всички носим отговорност за стереотипа, според който детето пречи и трябва да се отлага“, коментира той, като посочи, че ще бъдат давани примери с хора, които имат дете в нормална възраст, но това не им пречи.
Кирил Вълчев каза, че всички медии могат да използват материалите от рубриката „Бебе навреме“.
На събитието беше подписан договор за партньорство между БТА и фондация „Искам бебе“.