Димитър Радев: Политическата нестабилност рискува пътя към еврото, но той остава цел
БНБ, банки и финансови институции вече усилено работят заедно за да успеем за 1 януари 2024 г.
Вече е гласуван бюджет от 110 млн. лв. и разходи и 53 млн. лв. инвестиционна програма
Налага се мнението, че е добре българските евромонети да възпроизведат дизайна на лева
Автоматичното конвертиране от лев в евро ще промени номиналната стойност на обезпеченията, заложени или ипотекирани в банките
„Основен риск пред процеса на присъединяване в определения времеви хоризонт е развитието на политическата ситуация в страната. Успехът на процеса предполага активни политически консултации с нашите външни контрагенти и мащабна законодателна дейност вътре в страната в рамките на следващите няколко месеца. Продължаващата политическа криза поставя под въпрос както политическите, така и законодателните действия в подкрепа на процеса на присъединяване“.
Това се казва в публикация на управителя на БНБ Димитър Радев в бюлетина на Асоциацията на банките в България.
Въпреки това, Димитър Радев е категоричен, че влизането в Еврозоната остава стратегическа цел за централната ни банка. Той припомня две важни обстоятелства: приетото в почти конституционно мнозинство от парламента в края на 2022 г. решение, което задължи правителството и БНБ да ускорят подготовката с целева дата 1 януари 2024 г.
И второто- че БНБ и банковият сектор в голяма степен вече са част от еврозоната след ефективното ни присъединяване на 1 октомври 2020 г.
Управителят на централната банка посочва, че вече усилено се работи по подготовката, като за тази цел е осигурена необходимата организация и ресурси. „Приетият от УС на БНБ миналия месец бюджет на БНБ за 2023 г. определя около 110 млн. лева разходи за дейности специално във връзка с подготовката за еврото и още около 53 млн. лева в инвестиционната програма на БНБ, свързани с тази подготовка“, съобщава Радев.
По повод избора на дизайн на българските евромонети и в частност на тяхната национална страна, Радев съобщава, че преобладава мнението те да възпроизведат дизайна на настоящите разменни монети. Аргументите за това са: това ще улесни разпознаваемостта и прехода към новите монети в България и ще осигури приемственост в историята на българските парични знаци и утвърждаване на националната идентичност чрез познатите символи на българския лев – вече в мащабите на цялата еврозона и при глобалното разпространение на еврото.
По-нататък, настоящите задачи на БНБ също обхващат координацията на подготовката на поднадзорните на БНБ лица, както и адаптирането за работа с евро на платежните системи, системата за регистрация и сетълмент на ДЦК, и счетоводните системи, обслужващи работата на БНБ, изброява управителят.
Освен БНБ, „банките вече изпълняват интензивен график с многобройни практически проекти, свързани с присъединяването към еврозоната. Координацията между БНБ и банките е на добро ниво и информира оценката за цялостния напредък в процеса на подготовка за еврото. За целта в централната банка вече пристига периодична и конкретна отчетност от банките, включително по отношение на остойностяването на разходите за доработки на системите им“, се казва в публикацията.
Както за БНБ, ориентирите за предстоящите задачи и отговорности за банките са очертани в Националния план за въвеждане на еврото, припомня гуверньорът. „Той описва необходимостта от подготовка за дейности като превалутиране на депозитите, кредитите, ценните книжа и другите финансови инструменти, както и на дяловите участия. Преди датата на въвеждане на еврото банките трябва да подготвят информационните си системи за двойно представяне в левове и евро по основни банкови документи и транзакции - салда по сметки, банкови преводи, тегления на банкомат, тарифи за таксите и комисиони, плащания по главници и лихви, лихви по депозитни сметки. В деня на въвеждането на еврото ще се извърши автоматично преобразуване на банковите сметки от лев в евро. Всички средства в лева по текущи, депозитни, спестовни и други сметки в банките и другите доставчици на платежни услуги ще бъдат преобразувани безплатно в евро. Вследствие от автоматичното конвертиране от лев в евро ще има промени в номиналната стойност на обезпеченията, заложени или ипотекирани в полза на банките.
Банките ще имат важни отговорности и при обмяната на банкноти и монети, в месеците преди въвеждане на еврото и след това. Например две седмици преди датата на въвеждане на еврото БНБ ще започне предварително да захранва банките с евробанкноти и евромонети с българска национална страна. В същия период банките ще започнат да снабдяват търговците и „Български пощи“ ЕАД с евробанкноти и евромонети с българска национална страна (без такса) – т.нар. вторично предварително захранване.
След въвеждането на еврото, през първите 6 месеца банките (заедно с „Български пощи“ ЕАД) задължително ще предоставят безплатна обмяна на банкноти и монети от лева в евро. След изтичането на първите 6 месеца до 1 година след въвеждането на еврото банките ще бъдат задължени да продължат да обменят банкноти и монети от лева в евро, като вече ще могат да прилагат такса за тази услуга. След изтичане на 1 година от въвеждането на еврото услугата за обмяна на банкноти и монети от лева в евро, отново с възможност за прилагане на такса за тази услуга, ще се предоставя от банките по тяхна преценка. БНБ ще продължи да обменя банкноти и монети от лева в евро безплатно и безсрочно.
В заключение "всичко гореописано не изчерпва областите, в които предстоят месеци на пределна мобилизация за банковия сектор, БНБ и другите институции, при това в сложна политическа среда", завършва Радев. И изброява: ключовото значение за успешно на законодателната програма, в която освен вече приетите промени в Закона за БНБ, има за приемане още важни закони свързани с правната интеграция на БНБ в Евросистемата и с необходимостта от приемане на Закон за въвеждане на еврото в България, уреждащ рамковите принципи, правила и процедури за въвеждането на еврото като официална валута у нас.