След африканския вятър България разделена на две - топло на изток, на запад ще вали сняг
Причината за фьона бе голям средиземноморски циклон с няколко центъра над Италия, донесе и пясък от Сахара.
Следва студен фронт, но няма да натрупа
От вторник към страната се пренася топъл въздух с африкански произход. При преноса на топъл въздух в четвъртък в атмосферата имаше и голямо количество сахарски пясък с особено висока концентрация. Това притесни част от населението в Западна България заради съмнение от обгазяване.
Класическа обстановка се създаде със силния поривист вятър - т.нар. фьон. Той се проявява особено силно
по северните склонове на планините и най-чувствителните места на фьонов вятър като Врачанския Балкан
с градовете Враца и Бели извор, северните склонове на Централна Стара планина и северните склонове на Витоша.
Това обясни за “24 часа” д-р Симеон Матев, климатолог от Софийския университет.
Затова пораженията са най-големи във Враца, Монтана и Софийско. Именно там има и най-много сигнали, казаха от пожарната. За столицата те са били 44, в област Враца - 12, а в Монтана - 8. Данните са от 18 часа в четвъртък, когато е имало общо 112 отработени произшествия, казаха от пожарната. Те са били основно за отстраняване на паднали дървета, клони и надвиснали опасни предмети. Имало и срутили се части от покривни конструкции, изолации и други. Има съобщения за скорости на вятъра във Врачанско от порядъка от 130 километра в час, а в Софийско - до 70-90 километра в час.
Причината за такава обстановка обикновено е много добре развит средиземноморски циклон. Той беше с няколко центъра, разположени над Италия. Те се преместват в северозападна посока - към Унгария и след това към Украйна. Тази обстановка е към края си, защото още в петък вече няма да сме в топлата част на тези циклони. Те започват да преминават през страната и ще има голямо разделение на нашата територия.
В Източна България ще остане топло, ветровито, с температури през деня до 10-15 и дори до 18 градуса, но над западната половина вятърът ще е северозападен, с него ще нахлува студен въздух и температурите ще са от 3-4 до 7-8 градуса.
По-сериозни количества ще паднат в планинските райони на Западна и Южна България.
В ранния следобед с понижаващите се температури
сняг ще вали не само в планините, но и в по-ниски места
Като цяло обаче не се очаква образуване на съществена снежна покривка извън планинските райони.
В Софийско също ще превали сняг, най-вероятно по витошките квартали ще се образува тънка покривка, но очакванията са следобед и привечер валежите да спират и срещу събота да се изясни.
Вятърът ще започне да отслабва и в събота в по-голямата част на страната ще е слаб от юг-югоизток. Температурите ще са в широки граници - в Западна България между 4 и 9 градуса, а в Източна до 10-12. И в събота, и в неделя условия за слаби валежи ще има предимно в южните части на страната и най-вече в Рило-Родопската област, като в равнините ще превалява дъжд, а в планините - сняг. В началото на следващата седмица
отново ще има затопляне, но не
с такива стойности като досега. Вчера и в сряда на много места бяха подобрени дневните рекорди, а в немалко - и месечните (т.е. никога през януари не е измервана толкова висока температура). Най-топло - 22°, бе в Червен бряг, 21° бяха измерени в Ловеч и Русе, а София - 18°.
Предимно облачно ще е на старта на новата седмица, вятърът няма да е толкова силен. В понеделник и вторник максималните температури се очаква да са между 8 и 15 градуса. През втората половина на седмицата вятърът ще се обърне от североизток и ще започне по-съществено и трайно застудяване. Температурите ще доближат зимните, като в петък-събота отново ще има валежи, но този път е голяма вероятността освен в планините сняг да падне и в по-голямата част на равнините и низините. Понеже е далече, трудно може да се каже дали ще се образува снежна покривка и колко дебела ще е тя, обясни Матев.
СИМЕОН МАТЕВ