Български бизнесмен: Това, което ние сега започваме да правим в областта на „зелената енергия”, Китай вече го е направил преди повече от десетилетие
Българският бизнесмен и инвеститор Красимир Симеонов, с китайското име Съ Макъ, което е получил от преподавателката си в Софийския университет по китайски език, споделя за КМГ плановете си за сътрудничество между България и Китай в областта на здравеопазването и не само, предава Радио Китай. Негова е идеята за създаването на Център по китайска медицина в град Панагюрище, който се намира в Централната част на страната, в партньорство с китайската провинция Дзянси – една провинция с напредничава индустрия и прекрасни природни забележителности.
Китай е „голямата любов” на Красимир Симеонов, който е запленен от древната култура на Поднебесната още от най-ранна възраст. Той е получил и будисткото име Хуей Шъ, дадено му при кръщение лично от игуменката на манастира „Десет хиляди Буди” и което символизира „благодатен” и „даващ”. Може би и това е една от причините за тази голяма негова любов към Китай, която намира своето реално приложение в инвеститорски и бизнес-проекти с различни китайски провинции.
„Почти 40 години от живота ми са свързани с Китай, още от ученическите години започнах да изучавам китайски език и да се запознавам с културата на великата китайска страна”, разказва Красимир Симеонов. Завършил е Китайска филология в Софийския университет, след което е учил в Пекинския университет. Преминал е и през различни бизнес-обучения и семинари в Китай и в България, като самият той е организатор на много от тях.
В момента Красимир Симеонов се занимава с инвестиционни проекти в областта на „зелените енергии”, както и с технологиите, свързани с фотоволтаичните системи и работи заедно с китайските си партньори, Точно сега разработва нови системи за съхранение в областта на зелените енергии. Той е един от първите български бизнесмени, които вече са в бизнеса със „зеления водород”. В тази област той работи заедно с китайски колеги и партньори, защото Китай има огромен напредък в тази насока. „Китайските ни партньори са едни от водещите китайски компании в тази област, класирани на първите места в производството и работата със соларните панели и модули” – обяснява Симеонов.
Той е категоричен, че в работата по отношение на „зелената енергия” Китай е изключително напреднал. „Китай използва този вид енергия, както в транспорта, така и в енергетиката и в много други отрасли на промишлеността. Това, което ние сега започваме да правим Китай вече го е направил и то преди повече от десетилетие”, категоричен е бизнесменът и продължава: „Давам пример със „зелените номера” на електромобилите, които ние сега започваме да правим, а в Китай това вече се прави от преди много години. Знаем, че повечето автобуси в София са китайски, а има и много други примери. В областта на използването на „зелената енергия”– говорим преди всичко за фотоволтаиците – соларните модули и панели, България започва да работи вече в малките централи, защото такива са нашите условия. Много важно е да подчертаем, че ние работим с китайски партньори”, добавя той и посочва като пример един от най-големите държавни консорциуми на Китай – High hope international Group, която е на 248 място в класациите на топ 500-те най-големи фирми в тази област.
„През последните няколко години, обаче всички сме свидетели как пандемията от COVID-19 забави и дори спря нашата работа и няколко наши съвместни с китайската страна проекти спряха, но съм убеден, че през следващата година, ще продължим практическото им реализиране”, казва още г-н Симеонов.
Въпрос: В какви други насоки работите съвместно с китайски партньори, тъй като Вие имате добри контакти с китайските си колеги от дълги години и познавате много добре Китай и възможностите му?
К. Симеонов: Работя и в няколко други посоки, които са свързани преди всичко с китайските инвестиции в България. Провеждаме различни онлайн форуми, в които обясняваме условията и възможностите за китайски инвестиции в България. В тези форуми са участвали представители на различни институции. Но тук има едно важно условие – трябва да правим разлика между китайските инвестиции, китайски бизнес-проекти и китайско финансиране. Това са три различни неща и трябва да се научим да правим разлика между тях. Това е много важно и ще даде възможност да се разбере по-ясно защо в България почти няма преки китайски инвестиции. Работя усилено и в тази насока, провеждаме различни семинари и обучения и други инициативи, защото смятам, че познавам добре китайските си партньори, техните изисквания и възможности, и съм сигурен, че ще преодолеем заедно някои пречки по пътя към увеличаване на китайските инвестиции в България. Защото това е от полза и за двете страни. Българските бизнесмени, предприемачи и инвеститори, от своя страна, не трябва да забравят необятните възможности за бизнес в Китай и да се възползват от тях!