Иванов: Възможността да реализираме третия мандат намаля след акцията в Nexo
"След акцията в Nexo възможността да реализираме третия мандат е значително намаляла. Третият мандат в ръцете на ДБ би се употребил за решаване на проблемите с прокуратурата и поради тази причина точно сега е направена тази акция", заяви лидерът на Да, България Христо Иванов пред "Дарик радио". Той нарече ситуацията шумна PR акция, която има за цел да направи неудобна подкрепата за мандат на "Демократична България".
Иванов обясни, че атаките за финансирането са несъстоятелни, тъй като няма как да се проследява всяко едно дарение към партията. Непоклатимата решителност за конституционна промяна от страна на ДБ е провокирала в прокуратурата да действа с такъв прецизен тайминг преди връчването мандата, за да защити Главния прокурор Иван Гешев.
"Има неща, които ако не ги случим сега, не е ясно кога ще бъде следващият политически прозорец, в които да може да се реализират. Това са еврозоната, Шенген и Плана за възстановяване и устойчивост."
"Въпросът не е с какви банкноти ще се разплащаме, а да сме в ядрото на планирането на голямата европейска финансова политика. Важно е България да бъде на масата, когато започнат да се взимат големите решения за Европа и нейното развитие", заяви той.
Според него проблемът с Шенген е, че ние сме скачени съдове с Румъния, но съседката ни е много пред нас. Не се знае още колко време ще вървим в пакет с тях, допълни той. От гледна точка на гражданите Шенген е важен за тяхното свободно движение, но в дълбочина това е кръг на доверие за споделяне на информация и общо охраняване на националната сигурност, в който България не се допуска, продължи той. Тепърва на Европа ще й се налага сериозно да надгражда системата си за национална сигурност, а Шенген е фундамент, върху който ще се надгражда. Това да се ползваме с доверие там означава да сме важна част от зоната за сигурност и да не наблюдаваме процесите отстрани.
"Ако сега не се задвижи Планът за възстановяване и устойчивост и ако не се види какво може да се предоговори по него, после може да бъде късно", заяви водещият политик на "Демократична България".
"Важно за това предоговаряне е да има с кого да се направи. Нужно е Европа да знае на кого да вдигне телефона в София, а в продължаваща хипотеза на политическа нестабилност това е невъзможно. Трябва да има кой да поема отговорност, за да може България да участва в преговорите и формирането на политическите сделки", заяви Христо Иванов.
Липсата на трайна политическа субектност и представителство създава проблем по всички горепосочени точки. Това не може да се случи без реална съдебна реформа, обясни гостът в студиото.
Превъоражаването също е ключова тема, която няма как да бъде осъществена без ясен носител на отговорността. Сега е моментът това да се случи и България да покаже, че може да бъде отговорен член на НАТО, когато стане трудно, допълни той.
Като друг проблем Иванов фиксира фактическото реализиране на скрита Конституция, в която Народното събрание губи механизмите си и се отдалечаваме от парламентарния режим като форма на управление. Плашещо е, че това допада на политическите сили, защото страхът, че ще бъдеш наказан, ако не съумееш да съставиш правителство, става все по-далечен, заяви той. Това води до цикличност, при която на всеки следващи избори дебатът срещу другите се изостря все повече и накрая комуникацията става невъзможна, обясни Иванов.
В контекста на всичко казано Иванов заяви, че не пледира за безпринципно обединение. Когато има важни политически приоритети не бива да ни е страх да говорим един с друг и да се работи за постигането им, допълни той.