Щастлив петък, 13-и, за проф. Салчев - уволниха го от здравната каса (Обзор)
Депутатите трябва да му намерят заместник следващия месец
Нещастната дата петък, 13-и, се оказа щастлива за проф. Петко Салчев, след като депутатите изненадващо решиха да го уволнят като управител на Националната здравна каса.
“На 13 март 2020 г. по предложение на министър Кирил Ананиев бях предложен за управител на НЗОК - деня, в който беше обявено извънредното положение. На 13-и днес ме освобождавате. Явно 13-и е щастливата ми дата”, коментира той пред народните представители вчера.
Освобождаването на проф. Салчев от НЗОК влезе извънредно в дневния ред на депутатите по искане на ГЕРБ, “Продължаваме промяната”, “Демократична България” и “Български възход”. Според тях той нарушил диалога с лекарския съюз и системно
не изпълнявал задълженията си
През последните две години между здравната каса и БЛС възникнаха редица конфликти, основно около разпределението на бюджета на НЗОК, които ескалираха в края на миналата година заради увеличението на цените на клиничните пътеки. През октомври от БЛС настояха те да се вдигнат с 18% до края на 2022 г. Предложението на касата обаче бе за 12% увеличение за оставащите 3 месеца на 2022 г. и още 8% през 2023 г., което не се хареса на лекарите.
В ролята на медиатор между БЛС и касата тогава влезе служебният здравен министър Асен Меджидиев. По негово предложение беше подписан анекс към съществуващия рамков договор, с който
бяха увеличени парите за болниците
и изследванията. Останаха обаче противоречията за новия рамков договор за следващите 3 г., като БЛС категорично отказа повече да преговоря със Салчев и през декември внесе искане за оставката му в парламента.
Салчев пък поиска парламентът да изиграе ролята на арбитраж и да се произнесе по рамковия договор за 2023 - 2025 г. В четвъртък шефът на НЗОК бе изслушан в парламентарната здравна комисия. Депутатите не останаха доволни от него.
Така се стигна и до общото искане за освобождаването на проф. Салчев още на следващия ден.
По-малко от 30 минути продължиха дебатите
по оставката на Салчев в пленарната зала. В тях се включиха само двама от лекарите в парламента - Антон Тонев от ПП и Костадин Ангелов от ГЕРБ.
Ще подкрепим това решение, за да отпушим диалога и процеса на работа между двете институции, обяви Тонев.
“Липсата на нормален диалог между управителя на НЗОК и лекарския съюз поставя под съществен риск качеството на здравните услуги в България”, каза пък Ангелов. Но подчерта, че
Салчев е добър лекар,
и му благодари за съвместната работа през годините.
“Не приемам обвиненията, че не съм изпълнявал задълженията си като управител на НЗОК”, отвърна на депутатите Салчев. Той се оплака, че в комисията по здравеопазване са му задавани въпроси, без темите да са му пратени предварително, за да може да се подготви.
Горд съм с това, което съм постигнал, и ще си тръгна с гордо вдигната глава, защото оставям една работеща институция, каза още професорът. Оставката му подкрепиха 149 депутати. “Против” бяха само от “Възраждане” и двама от ДБ.
Здравната каса е търсила диалог с БЛС, настоя по-късно пред журналистите Салчев. Той разказа, че през цялото време се е стремял да спазва законите и нормативната уредба, затова и за всяко предложение на лекарите, което касата отхвърляла, пращал подробно становище защо и какво нарушение би станало, ако то се приеме.
“НЗОК е институция, която не е на лекарите, а на здравноосигурените лица и управителят трябва да защитава техните интереси. Две години и нещо съм се сблъсквал със становището
“дайте да дадем пари на лекарите”,
а НЗОК е институция, която закупува услуга, извършена по съответния ред, каза той.
И обяви: Не съм обиден. За какво да съм обиден? За това, че съм си свършил работата? Оттук нататък всеки управител на НЗОК може да бъде свален по предложение на някоя от съсловните организации.
Сега Народното събрание трябва да избере нов управител на НЗОК в срок, не по-дълъг от 30 дни. Дотогава тя ще се ръководи от подуправителя Йорданка Пенкова.