Димитър Луджев събра част от героите на книгата си "Революцията 1989 - 1990. В Пантеона на времето"
Историкът проф. Димитър Луджев събра на премиерата на книгата си "Революцията 1989 - 1990. В Пантеона на времето" героите от онова "бляскаво и велико време". В клуб "Максим" на БТА тази вечер дойдоха участници в Клуба за гласност и преустройство, депутати от Великото народно събрание, политици, писатели, интелектуалци, историци и социолози. Тук бяха Михаил Неделчев, Петко Симеонов, Стефан Тафров, професорите историци Иван Илчев, Евелина Келбечева, Петър Кънев - депутат в няколко парламента.
Водещият Кирил Вълчев, директор на БТА, посочи, че книгата запълва една огромна празнина на непишещите политици. "Димитър Луджев цитира Георги Марков за онези времена на комунизма в България, след като описва колко телевизори са си купили българите например, че трудовият ентусиазъм би бил най-хубавото нещо, ако не съществуваше въпросът "Щастливи ли са хората", посочи Кирил Вълчев. Според него книгата е и търсене на отговор на въпроса как с една голяма промяна България потърси начин българите да бъдат щастливи.
По думите на журналистката Копринка Червенкова, активен участник в Клуба за гласност, книгата е и своеобразна реабилитация на българското дисидентство. Според нея едно от достойнствата на книгата е, че хората, участвали в бурните събития през 1989 - 1990 г., са главните герои в нея.
Директорът на Института за исторически изследвания към БАН проф. Даниел Вачков изтъкна колко е важно историческите факти да бъдат изследвани и посочвани, защото много често обществената памет за събитията от близкото ни минало е "памет за историята такава, каквато не е".
"Българската революция беше различна от революциите в Берлин, Варшава и Прага, но тя беше дело на хората, на гражданската опозиция у нас. Целта на книгата беше да разкажа за едно бляскаво, едно велико време, за което трябва да знаем, да съдим и почитаме това, което заслужава и да го ценим - с величието, падението, успехите и грешките", сподели Димитър Луджев.