Липсата на ветеринар затвори приют, напаст от бездомни кучета във вилни зони край Варна и махалите

10.01.2023 14:45 Надежда Алексиева
Предстои старт на програмата за овладяване популацията на бездомните кучета.
Осиновяванията на кучета от приюта са по-малко от очакванията на екипа му.

Ниското заплащане гони докторите, а без тях БАБХ спря работата на кучкарника

Заради липса на ветеринарен лекар е блокирана дейността на общинския приют за бездомни кучета във Варна.

В момента в него има 60 животни, за чието изхранване се грижат 9 души - сред тях шофьор и ловци, които прибират трупове на умрели животни по улиците, чистачи и пазачи. Никой обаче не обслужва сигналите за агресивни псета.

В основата на проблема е липсата на лекар, научи “24 часа”.

Приютът е с капацитет 197 животни, намира се в с. Каменар

и съществува от 1997 г. Той обединява усилията на общинската власт, природозащитни организации, ветеринарни специалисти и граждани за хуманно, адекватно и съвременно решение на проблема с безстопанствените животни.

През годините обаче кучкарникът се сблъскваше с редица проблеми - текучество на персонала, спънки за подписване на договор с избрана НПО, която да упражнява дейностите му, и др.

Договор с неправителствена организация, одобрена от общинския съвет преди 3 години на стойност 200 хил. лв. годишно, така и не бе подписан заради обжалване на процедурата.

Няколко пъти напускаше управителят,

докато в началото на декември от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) пристигна проверка и по-късно приютът бе затворен за 6 месеца до нормализиране на дейността му заради липсата на ветеринар.

Издадено е предписание болните и агресивните кучета да бъдат предадени на други приюти.

Изпълнението на заповедта се възлага на кметството, тъй като общината е собственик на приюта. От август миналата година има управител, но от септември пък остана без ветеринар.

След обществено обсъждане в края на 2022-а беше приета програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета в морската столица. Нейното изпълнение обаче също е свързано с назначаването на медицинско лице.

Тя предвижда масова кастрация на бездомните животни, като след манипулацията те отново да бъдат връщани по местата, от които са прибрани. Граждани или организации може да декларират, че ще поемат грижите за животните.

В такъв случай те се задължават на всеки три месеца да ги реваксинират срещу бяс, ежегодно да им заверяват паспортите и да предотвратяват агресивното им поведение.

Сигналите за агресивни кучета ще се проверяват от общински служители и ветеринарни лекари. За животните, които са

доказано злонравни или неизлечимо болни, се предвижда евтаназия

Собствениците на домашни кучета ще бъдат стимулирани да ги кастрират, а с информационни кампании ще се насърчава осиновяването на животни от приюта в Каменар.  

По време на обсъждането стана ясно, че най-много бездомни кучета има в курортите край Варна - Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена, както и в кв. “Чайка”, в част от които са настанени украински бежанци. Самите те споделят, че по тези места има огромни глутници по улиците.

Подобна е картината и в ромските махали на Варна, както и в местностите Акчелар, Телевизионна кула, Сотира, Ваялар, Добрева чешма, Перчемлията, Траката, Ален мак, Манастирски рид, Бялата чешма и Дъбравата и други вилни зони, в които целогодишно живеят много хора.

Основната причина за появата на нови бездомни кучета е, че хората от малките населени места и вилните зони си пускат питомците, които не искат в големия град, каза за “24 часа” управителят на приюта в Каменар Йордан Биков. Според него

липсата на лекар на практика блокира работата на приюта

Ниското заплащане се оказва непреодолимо препятствие за намиране на специалист - общината предлага 1700 лв. бруто. В частните клиники дори и младите лекари са добре платени, за разлика от общинския кучкарник, допълва Биков. Според него

решението е в превръщането на кучкарника в общинско предприятие,

както е в други областни градове, а не както сега дейността му е към дирекция.

Така условията за назначаване могат да бъдат по-привлекателни, а управителят ще сключва договори с различни организации и ще може да получава субсидии от НПО.

В момента приютът е дейност към дирекция “Управление на сигурността и контрол на обществения ред”. Предстои управителят Йордан Биков да изготви програма за развитието му и да го представи пред общинския съвет, като така да бъде променен неговият статут в общинско предприятие.

Управителят е убеден, че когато се назначат двама лекари, в приюта ще има всички условия за грижата за безстопанствените кучета и няма нужда да се прехвърля дейността на неправителствени организации.

Те могат единствено да да подпомагат дейностите на доброволни начала.

Трябва да има контрол върху домашните любимци, те да бъдат чипирани, да се проверяват обособените за тяхното разхождане места. Зоополиция и общинска полиция са оторизирани за това, смята Биков.

Друг проблем за овладяване на растящата популация е липсата на подходящи кандидати, което

бави процеса по преброяване на бездомните кучета във Варна

Пред медии зам.-кметът Тодор Иванов заяви, че преброяването трябва да се извърши съгласно нормативните разпоредби. В групата могат да участват хора от общината и организации за защита на животните или други юридически или физически лица с опит в областта на статистиката или ветеринарната медицина.

Според него обаче въпреки положените усилия от администрацията единствените, готови да се включат в преброяването, са представители на общината. От НПО за защита на животните, както и от ветеринарни медици не са постъпвали предложения за излъчване на преброители.

“За да се справим с проблема,

потърсихме съдействие за прилагане на полезни практики от други общини,

имащи опит в преброяването на безстопанствените кучета. То се извършва в периода март - юни или септември - ноември”, каза още Иванов и призова всички заинтересовани страни да се включат в усилията на община Варна за осъществяване на преброяването.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>