Скок с 1,1° на максималните температури само за 10 години
- От 2000 г. досега само 1 година е била в норма, всички останали - по-топли
- Не е невъзможно климатът на България да стане като гръцкия, но няма да се случи през следващите 5-10 години
България става все по-топла и температурите вече като тенденция плавно растат нагоре. В този ефект на глобалното затопляне вече са убедени климатолозите. С 1,1 градус е скокът на максималните стойности на термометъра само за 10 години.
За последните 60 години температурите се повишават с 0,25 градуса на десетилетие. В последните 10 години обаче увеличението е 0,74 градуса, или 3 пъти по-голямо. При средните максимални температури трендът на повишение е 0,35 градуса на десетилетие за последните 60 години, но през последните 10 г. е 1,1 градуса. Това означава, че през последните години
температурите се повишават доста бързо,
коментира климатологът от Софийския университет д-р Симеон Матев.
От 2000 г. досега само 1 година е била с нормални температури - 2005-а, всички останали са били чувствително по-топли. Това обяснява и топлите новогодишни дни в последните 2-3 години, което вече говори за тенденция.
Безспорен факт е, че последните години много по-чести са ситуациите, в които се поставят топли рекорди, които специалистите обвързват с глобалното затопляне.
“Климатът на България не може да стане като този в Гърция или поне няма да е скоро. Климатичните промени стават бавно, последователно. Някои елементи на климата се променят по-бързо от очакваното и със скорости, които не са наблюдавани досега, но да приемем, че нашият ще стане като климата на Гърция или че Гърция ще приеме климата на Северна Африка, не е невъзможно, но няма да се случи сега и през следващите 5-10 години”, казва още д-р Симеон Матев. България е разположена между две основни климатични зони - на умерения и на субтропичния климат, и е съвсем нормално да имаме лъкатушене на климата ту в едната, ту в другата посока, припомни той.
Както се вижда от данните в инфографиката, назад в годините температурата в първия ден от новата година е варирала в широки граници. Най-обичайното за този ден от годината е минималните температури да са от -5 до 0 градуса, а максималните - от 2 до 8, но се наблюдават и големи отклонения от тези стойности. В повечето равнини и низини най-ниските температури на този ден са отбелязани в началото и през 40-те години на XX в. Има и изключения, свързани както с това дали дадена станция е била създадена в онези времена, така и с някои регионални различия в развитието на конкретните синоптични условия през годините. Например сегашната станция в София, намираща с кв. “Младост” в двора на НИМХ, работи от първите години на 50-те години на XX в. и най-ниската температура на 1 януари е измерена през 2016 г - минус 16,2 градуса. Нова година не рядко се проявявала и с почти летни стойности на температурата, като
22,6 градуса в Бургас през 1925 г.
и 22,4 във Велико Търново през 2010 г.
Всъщност 2010 г. е годината, поставила рекорди в повечето равнинни места на страната. Друга такава година е 1971-а, а за планините 1982 г. На Черни връх най-ниската температура за последните 70 години е измерена през 2002 г. - минус 21,9 градуса, а само година по-късно е отбелязан рекордът от плюс 4,8 градуса.
Началото на 2023 ще се запомни и в много части на Европа, където бяха поставени рекорди в стотици градове. В някои страни тези рекорди не са само за 1.01., но са и национални рекорди по отношение на най-висока температура, измервана някога в страната през януари, като седем страни съобщават за такова събитие - Полша, Дания, Чехия, Нидерландия, Беларус, Литва и Латвия.
Идва сняг, но пак няма да е мразовито
Времето се променя, ще завали сняг, но температурите пак ще са малко над нормата. Валежите ще са добре дошли за земеделците.
През уикенда ще е много подходящо за туризъм в планините. Ще е предимно слънчево. Снегът, където го има над 2200-2300 м, е твърд и заледен и крие опасност от подхлъзване, затова трябва да се внимава, предупреждава д-р Матев. В равнините също ще е предимно слънчево.
В понеделник максималните температури ще са 6-11 градуса. Постепенно ще се заоблачи и в нощта срещу вторник ще започнат превалявания от дъжд, а по високите части от планините - от сняг. Във вторник ще обхванат по-голямата част на страната. Над 1000-1300 м ще се образува снежна покривка. Ще продължи да вали и в сряда, а от север ще прониква студен въздух и в нощта срещу сряда на места дъждът ще преминава в сняг. Очакванията са по високите западни полета и на места в Лудогорието да се образува снежна покривка до 5-10 см. В планините ще е около 20 см. В четвъртък валежи няма да има. Температурите няма да са особено ниски, но на фона на топлото време досега ще ни се струва, че е доста студено. Сутрин термометърът ще показва около и малко под нулата, а през деня ще достига до 3-8 градуса. В петък, събота и неделя ще е предимно облачно. Има условия за слаби превалявания от дъжд и сняг. Третото десетдневие на месеца отново ще е с температури, по-високи от обичайното.