Росен Христов: Чрез договорът с "Боташ" не вкарваме руски газ
Чрез подписаният договор пред дни между „Булгаргаз“ и „Боташ“ не доставяме руски газ. Този договор е за резервиране на капацитет на терминали и газопреносна мрежа, което ще позволи да доставяме втечнен газ от източници, от които купуваме чрез откритите процедури които „Булгаргаз“ осъществява.
Това коментира, служебният енергиен министър Росен Христов в кулоарите на парламента.
В търговете имаме изрично условие да не участват руски компании и газът да не е руски. Всички спекулации са абсолютно необосновани, подписаният договор с „Боташ“ е в национален интерес, недостиг на газ няма, има недостиг на инфраструктура, обясни Христов.
Всички парламентарни групи ни поздравиха за този успех, с изключение на „Продължаваме промяна“ и „Демократична България“. Очевидно те имат съвсем друг интерес, различен от националния, каза още министърът.
Според ДБ подписаното споразумение за 13 г.. било ненужно и за много дълъг период.
Христов коментира, че нищо в енергетиката не е краткосрочно, единственото успешно, краткосрочно действие са аварийни ремонти.
Предишното правителство ни оставиха в такова аварийно положение и пълен хаос. Да търсим газ месец за месец, слотове един по един, и постоянно да сме в някакво напрежение дали имаме сигурност на доставките, и на каква цена. Всичко в енергетиката е дългосрочно и е много важно правителството да остави една стабилна среда, на която да залегне следващото, затова е съвсем нормално да се правят такива дългосрочни договори, посочи още той. И пое ангажимент, че докато е министър, няма бъде затворена нито една въглищна централа у нас.
България очаквала разговори с ЕК за намаляването на емисиите с 40% до 2026 г., защото записаното в плана за възстановяване не отговаряло на сегашната действителност. Също така скоро очакваме да влезе програмата REPowerEU, която предвижда изменение в плана, с което се цели да намалим зависимостта на природен газ от Русия.
Другата седмица правителството ще представи за обществено обсъждане енергийна стратегия за следващите 30 години. След това тя ще бъде внесена в парламента.
Целта ни е да останем енергийно независими и енергиен лидер, посочи Христов.