Драстичен скок на електронните цигари сред младите в Англия, но какво стои зад това
Над половината от 18-годишните пушачи употребяват бездимните алтернативи, но това не е нова потребителска група, показва изследването Smoking Toolkit Study
През 2021 и 2022 г. употребата на електронни цигари се е вдигнала значително сред младите пълнолетни във Великобритания. Но противно на теорията, че това е моден тренд, който подтиква най-младите да пушат повече, на практика вейпингът отнема от територията на пушещите обикновени цигари, без да добавя съществено нови хора към онези, които употребяват никотин. Това показват данни от изследването Smoking Toolkit Study, представено от Хари Татън-Бърч, докторант от катедрата по поведенчески науки на University College London, на проведената през декември конференция E-cigarette summit в Лондон.
През периода от 2016 до 2020 г. само 1 от 20 британци, които са избрали бездимната алтернатива на обикновените цигари, са предпочитали да пушат точно електронни цигари. Останалите са употребявали никотинови течности.
Но през последните две години сме станали свидетели на наводнение на пазара с нови видове електронни цигари, които са евтини и удобни. Последните данни показват, че популярността им е нараснала толкова бързо през 2021 г. и 2022 г., особено сред младите хора, че сега над половината от 18-годишните вейпъри във Великобритания използват електроннатацигара като свое основно устройство.
Изследването Smoking Toolkit Study е представително за Великобритания, тъй като събира данни от около 2300 възрастни пушачи всеки месец.
Данните показват, че още от началото на 2021 г. делът на употребяващите е-цигари сред 18-годишните започва стремглаво да се покачва, за да достигне през септември т.г. над 60% сред пушещите на тази възраст.
В другите възрастови групи този дял също нараства бързо през последните 2 години, но не чак толкова драстично. Например сред 25-годишните към днешна дата този дял е 48%, сред 35-годишните е малко над 30%, а при 45-годишните е 25%.
Въздействието на този феномен върху общественото здраве зависи обаче от това кой използва електронните цигари - младежи, които в противен случай биха пушили обикновени цигари, или такива, които напълно са избягвали никотина.
Допълнителните въпроси в изследванията са доуточнили този въпрос, обясни пред „24 часа“ Хари Татън-Бърч.
Например, в началото на 2021 г. едва 5% от 18-годишните пушачи, които са употребявали електронни цигари, са признавали, че никога не са употребявали друго тютюнево изделие освен това, т.е. може да се каже, че те са започнали направо с е-цигарите.
7% от анкетираните са казали, че са употребявали както обикновени цигари, така и бездимните електронни цигари.
Процентът на онези 18-годишни младежи, които твърдят, че пушат само обикновени цигари, в началото на 2021 г. е бил 20%.
Същите въпроси, зададени в края на 2022 г. на 18-годишните пушачи, показват, че делът на първите две групи нараства двойно или почти двойно за тези близо две години. Онези младежи, които познават само електронните цигари, са вече 10%, а онези, които твърдят, че използват и обикновени, и електронни цигари, от 7% е станал вече 12%.
Но групата на онези 18-годишни пушачи, които пушат само обикновени цигари, е намаляла по-драстично за това време – от предишните 20 на 9 процента.
„Това идва да покаже, че електроннитецигари като продукт отнемат повече от потребителите на останалите видове тютюневи изделия, отколкото да създават своя нова потребителска група. Или казано с други думи, употребата на тютюневи изделия от най-младата възрастова група остава на почти едни и същи равнища за тези две години, просто предпочитаният продукт се променя“, каза Хари Татън-Бърч.
По време на конференцията той показа сходни изследвания от Нова Зеландия и САЩ, от които се вижда почти същото – употребата на никотин като цяло не нараства, но използването на е-цигари расте с доста големи темпове и най-силно сред младите. Донякъде в Нова Зеландия това обхваща по-тревожно и младите под 18-годишна възраст, но в САЩ и Великобритания нещата не стоят така.