Не оставяйте ключа от колата до вратата на дома - крадците прехващат сигнала (Инфографика, видео)

30.12.2022 16:30
Този мъж бе заснет със самоделния усилвател в столичния кв. “Люлин”. СНИМКИ: ФЕЙСБУК И МВР
ГРАФИКА: ЕЛИЦА БЕЛИШКА
Това е краденото беемве, което бандата на Илиян Бабичката бе хваната да разфасова.
Такива калъфи се ползват, за да се предпазите от кражба.

Внимание! Не оставяйте ключа от колата близо до входната врата, предупреждават полицаи. Нова джаджа лови сигнала през вратата и ви отмъкват колата. Това е версия на популярните през миналата година кражби от молове. Сега това става значително по-лесно. Бандитите набелязват автомобила на паркинга, после следят на кой етаж светва апартаментът. Причакването става на здрачаване, а самата кражба още същата нощ. А разфасоването на автомобила - на следващия ден, защото с тази руска джаджа колата може да бъде отворена и запалена веднъж, не се запомня кодираният сигнал.

Крадените по този начин коли са за части, защото става дума за нови кийлес коли, обикновено от по-скъпи марки. От един автомобил се изкарват по 20 хил. лв. без големи усложнения. Подозренията на полицаите са, че търговци на авточасти са в дъното на схемата. Важната особеност е, че се задигат само автомобили с безконтактно запалване, които по правило са по-нови и скъпи.

Новата тактика се прилага в България от няколко месеца и експлоатира навика на повечето хора да освобождават джобовете си веднага след влизането у дома.

Групата ползва нова руска джаджа от две части. Едната прехваща сигнала от ключа, а другата го приема. Затова за подобни кражби са нужни минимум двама души. При по-стария метод единият бандит застава близо до човека, който държи ключа в джоба си, а другият - до колата. Обичайно дебнат нищо неподозиращата жертва да влезе в магазин или да остави колата си на паркинг в мола. До човека се доближава бандитът с раница, в която е едната част, и джаджата прехваща сигнала. 

Другият, който дебне отвън и почти винаги има пряка видимост, използва втората част от инструмента. Тя предава сигнала, колата се отключва, а след това и пали. Крадецът, който носи чантата, си тръгва след няколко минути с автомобила, с който двамата са дошли, а бандитите поддържат връзка по телефон.

Джаджата, която използват, струва около 20 000 евро. Тя не е незаконна, ползват я и ключари. По оперативни данни на МВР за сега има около 10 банди, които разполагат с такава. Случвало се обаче да си ги дават под наем за конкретна кражба.

С този инструмент се крадат нови автомобили – луксозни мерцедеси, мицубиши, киа, нисан и други, произведени в последните 4 години. (Кои са най-крадените коли у нас - виж инфографиката.) 

Една от известните групи, която ползва такъв уред, е тази на заловения в началото на декември  Илиян Димитров-Бабичката. Той, неговият другар Македонеца и трети мъж бяха хванати в Световрачене, докато разглобяваха задигнато часове по-рано беемве. Това е и специфичното при кражбите на коли с кийлес запалване – тъй като джаджата само предава сигнала, а не го запаметява, крадците могат да подкарат автомобила само веднъж. Затова ги разглобяват на части в различни гаражи. Чистят от колата само номерата на рамата, на двигателя и други чаркове, които могат да покажат кой е истинският собственик. Именно заради продадените части Бабичката се измъкна, след като преди година бе задържан за кражбата на джипа на президента (2012-2017 г.) Росен Плевнелиев - полицаите не откриха следа от луксозния автомобил. 

И докато Бабичката и повечето групи дебнат хората по магазини и паркинги на молове - джаджата има обхват от около 20-30 метра и почти не работи през стени, то други са измислили как да действа от много по-голямо разстояние.

Бандата, която е от 4-5 души, е сглобила собственоръчно усилвател. Направили са и кабел, който многократно удължава сигнала. Тъй като единият апаш го държи в ръце, винаги действат поне по трима души по време на кражбата. За различните удари се избира кои точно да участват.

През деня бандата обикаля с работната си кола около квартали, най-вече в София, в които се предполага, че има луксозни коли. Избират си човек, когото виждат, че паркира. Обикновено го набелязват след 17 часа, когато вече е тъмно. От паркинга наблюдават в коя точно кооперация ще влезе. След това виждат и на кой етаж светва лампата.

Връщат се посред нощ – обикновено между 2 и 5 часа, когато хората спят най-дълбоко. Преглеждат за камери и ако има, ги облепят с фолио или слагат лист хартия. След това двама влизат в кооперацията. Ако вратата е заключена, един от майсторите им я отваря.

Вече вътре, единият бандит държи постоянна връзка с човека отвън. Говорят си по криптирани приложения. Другият, който носи чантата с джаджата, опъва кабела, за да види дали ще прехване сигнала от точния етаж. За целта се проверяват всички апартаменти.

След като апашът отвън каже, че всичко е готово, той си тръгва с крадената кола. Хората, които са вътре в кооперацията, излизат за секунди и бягат с работната. Макар една от тези кражби у нас да е засечена от камери, полицаи обясняват, че доказването е трудно - все пак бандитите са скрили лицата си. Пък и на видеото се вижда само как кабелът се опъва. Това, при което бандитът пали и тръгва с колата, е друго, снимано е от по-далече.

И докато у нас бандитите носят черни дрехи и слагат предпази маски, които масово се ползват заради пандемията и грипната епидемия, в Германия стана особено популярен случай на мъж, облечен целият в бяло.

И той като българските си колеги ползва самоделен усилвател. Опънал кабела в двете си ръце, се приближава към стената на къща и търси сигнал от ключа. От видеото се вижда, че макар да обикаля, не успява да прехване ключа. Кадрите са от камерата на къщата на Стефан Вагнер. Заснети са на 5 декември. Два дни по-късно мъжът споделя как същият бандит търси сигнал в друг германски град. (Как да се предпазите, виж в карето долу.)

Какво прави немската група с колите, ако успее да ги свие, не е ясно. Българската банда, която действа със същия на вид самоделен усилвател, ги разглобява. По груби сметки на криминалисти от една луксозна кола се изкарват около 20 000 лева, след като бъде разглобена и изчистена от отличителните ѝ белези. 

Някои от групите работят по поръчка за автоморги, които имат глад за определени части, други са направили затворена верига – легалният им бизнес е именно търговия с авточасти.

Макар кражбите на луксозни коли да са повече, от публичните данни на МВР става ясно, че този тип престъпност спада. През ноември има 128 такива престъпления, миналата година са били 139, през ноември 2018 – 172, и 226 през 2017 г. В числата влизат както кражбите, така и противозаконните отнемания и укривателствата на автомобили.

Статистиката сочи още, че разкриваемостта е горе-долу еднаква – около 15%. 

Причината според полицаи е, че веднъж изчистили колата от серийните номера, няма как да бъде доказано, че откритите части са от нея. 

Междувременно други банди крадат коли със стандартно запалване. Те ползват джаджа, която мами компютъра. След като се дръпне ръчката на вратата, тя подава сигнал и автомобилът се отваря. След това се оставя в самата кола близо до стартера. Подобни крадци работят с шофьори - те се занимават само с отварянето и запалването на автомобила. След като рамата е пренабита, колата се изнася в чужбина. 

Специален калъф, кутия или фолио защитават ключа

Специален калъф, действащ на принципа на Фарадеевата клетка, пази от задигане на коли с безконтактно запалване. Те се продават в различни сайтове, цената е около 20 лева.

Принципът им на действие е прост. Имат външна облицовка, обикновено от кожа, плат или метални нишки. Следват 2 пласта с дишащ плат преди изолиращия метал. Именно между двата изолатора попада ключът, когато човек го постави в подобен калъф. Специалисти обаче казват, че се износват. Затова е добре да се сменят на около половин година. За да разберете дали е време за нов, проверете, като се доближите до колата си. Ако се отключи, време е за нов. 

Освен подобни калъфи се продават и кутии. В тях човек може да остави ключовете си, след като се прибере у дома. Мнозина просто ги слагат на масичка в коридора или на закачалката. Така бандити с усилватели могат да прехванат сигнала. Кутийката обаче изолира сигнала.  Тя се продава за около 50 лева.

А най-простият метод е да се използва алуминиево фолио. Ако ключът се увие в такова, сигналът се блокира. Проблемът е, че мнозина ги е срам да използват подобен метод. Затова полицаи съветват да ползват специалните калъфчета.

Последният вариант, който обаче изключва всички удобства на безконтактното палене, е опцията да бъде изключена.

Синдромът на “скъпите банички” - зимата задигат и оставени в студа запалени автомобили

Поне 3 случая има от началото на зимата на откраднати оставени включени автомобили от невнимателни собственици.

Два от тях са в Пловдив. При тях собствениците слезли за малко от колата, но я оставили включена. Крадци се намъкнали в колите им и подкарали бързо към София.

И в двата случая автомобилите са намерени. При единия крадецът останал без гориво, затова бил принуден да зареже колата и да бяга пеша. При другия бил преследван и от полицаи. И двамата бандити не са задържани. Един е случаят в София. Там нито колата е открита, нито бандитът задържан.

Полицаи съветват хората никога да не оставят колата си без надзор.

Те наричат кражбите “синдромът на скъпите банички”. Подобни задигания на коли са популярни само през зимата. С падането на температурите мнозина решават, че е по-добре да оставят отоплението в автомобила включено, когато слизат за малко. Понякога е за купуване на закуска, друг път при оставянето на детето на градина. Има и казуси, при които хората палят колата, но се прибират в домовете си, за да си допият кафето. Идеята им е автомобилът да се сгрее, преди да тръгнат на работа. 

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>