Преди 143 г. бюлетините са малки празни листчета и ги изгаряли след вота

28.12.2022 20:00 Лиляна Клисурова
Първите цветни бюлетини от 1908 г.
Бюлетина на Либералната партия за изборите за общински съветници в село Угърчин, Ловешко, от началото на 20-и век - начело на листата е лидерът д-р Васил Радославов.
До 1937 г. право да гласуват са имали само мъжете, а в първите избирателни списъци от началото на века са изписвани освен имената им и години, професия и завършено отделение в училище.
Първите бюлетини за гласуване са били празни литчета, на които всеки е изписвал имената на избраните от него кандидати
Изборен дневник с преброяване на гласовете.
Главен експерт Евгени Еков от ДАА показва изборните документи от 143 г. насам. СНИМКИ: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
Бюлетините от референдума от 1946 г. са различни, а на тази в подкрепа на народната република има трикольор. Над 95,6% подкрепят отмяната на монархията.
Бюлетини за общински избори от 1956 г. Тогава кандидатите за кмет най-често са били само по един, но пак е имало гласуване.
През 1991 г. се връщат цветните бюлетини - на снимката е такава на СДС в 23-и МИР в София, начело на която е Филип Димитров.

143 години, след като за първи път българинът хваща в ръка хартиена бюлетина и само година и половина, след като бе въведен вотът с машина, хартията се завръща с водеща роля в изборите.

Каква е историята на хартиената бюлетина и как тя се е променяла през годините, провери “24 часа”.

За първи път хартиените бюлетини се използват в изборите за Първо обикновено народно събрание на 30 септември и 7 октомври 1879 г. Тогава всъщност се провеждат и първите реални парламентарни избори в новото Княжество България. А гласоподавателите получават като бюлетина... малко празно листче. На него всеки е трябвало сам да изписва името на избрания от него кандидат за депутат. След това го пускал в кутия.

Освен липсата на предварително отпечатани бюлетини, тези избори остават в историята и с липсата на предварително назначени секционни комисии.

Първите, които пристигнат в определените за гласуване помещения в околийския център, автоматично стават и членове на изборните комисии,

разказа пред “24 часа” Евгений Еков, главен експерт в Държавна агенция “Архиви” (ДАА).

След края на гласуването са се отделяли невалидните бюлетини - такива, на които е писано на османотурски, например (дори ако в превод имената на кандидатите са били коректни).

Уникалното е, че след преброяването всички бюлетини са били изгаряни. Това се е правило, за да се предотврати възможността при касация на вота да се извършват манипулации като се добавят бюлетини. Но пък така няма как да се преброят наново, ако вотът бъде оспорен. Което е вкарвало тогавашните изборджии в Параграф 22.

Прародителят на днешните протоколи е изборният дневник. В него не само се дава бройката на бюлетините за отделните кандидати, но и подробно се описва как е протекло гласуването. А накрая всички документи се подпечатват с восъчния печат на околията, за да се изпратят в окръжната избирателна комисия.

По този начин в първото Обикновено народно събрание са избрани 158 депутати. Животът на този парламент е само месец, от 21 октомври до 24 ноември 1879 г. Заседанията се провеждат в клуба на руските офицери в София. Поради краткия си живот I ОНС

не гласува нито един закон, но пък взема решение за построяването на храм-паметника “Св. Ал. Невски”

в София.

През годините изборният процес се изменя, а броят на депутатите варира от 145 (7-о ОНС - 1893 г.) до 276 (26-о ОНС - 1945 г.), за да закове на 240 през 1991 г.

Първият избирателен закон се приема през 1897 г., но в годините след това системата е променяна неведнъж - от мажоритарна през смесена и до пропорционална.

В края на ХIХ век започват да се печатат предварително и бюлетините с имената на кандидатите. Пред тях обаче не е имало квадратче, в което да се отбелязва фаворитът, а това е ставало с подчертаване.

През 1908 г. - на изборите за 14-о НС, се въвеждат цветните бюлетини. Отпечатването им не било централизирано, а било задължение на самите партии.

Поради това те са били различни не само по цвят, но и по размер, форма и шрифт. Партиите предварително са регистрирали цветовете си в Софийския градски съд, разказа Евгений Еков. Така Демократическата партия е била в синьо, БРСДП (широки социалисти) в цикламено, а зеленото е било за независимите кандидати.

За да се запази тайната на вота са въведени пликовете за бюлетини.

Интересен факт е, че 14-ият парламент е попълван на 3 пъти

Първите избори са редовни и се провеждат на 25 май 1908 г. Избрани са 203-ма депутати (спрямо таблицата за числото на представителите - 1/12 от гласоподавателите в дадената околия).

Тъй като изборите били мажоритарни и е нямало листи, при освобождаване на място се е провеждал нов вот. Първите допълнителни избори са на 12 април 1909 г. за попълване на 32 мандата, останали свободни поради дублиране на водачите в повече от една околия. На другата година пак се гласува за 6 мандата - 4 били касирани, един дал оставка и един починал.

На изборите през 1911 г., вече е въведен първият отпечатан дневник, който комисията да попълва. В него са се описвали цветовете на всяка партия. Но

броят на бюлетините за всеки кандидат се отбелязвал с чертички

Документите на околийските комисии са били изпращани към окръжната с придружително обяснително писмо. А оттам са отивали в изборния департамент към Министерството на правосъдието, защото в онези години не е имало Централна избирателна комисия, обяснява Еков.

Първите избирателни списъци се изработват след първото преброяване на населението през 1881 г. Освен имената, в тях са вписани годините на гласоподавателите, какво занятие имат и до кое отделение са учили. Тъй като 80% от селяните били неграмотни или най-много с 2-о отделение, те са били подписвани от членове на комисиите. Интересни са и описаните професии - сарач, зидар, тютюнопродавач, пелтар, ходжа, файтонджия, бозаджия, надничар, столар, касапин, клисар, яхджия и пр.

До 1937 г. право да гласуват имали само мъжете

През тази година се въвежда частично избирателно право за жените - омъжени, разведени или вдовици. Едва през 1945 г. те получават пълни избирателни права и могат и да бъдат избирани за депутати.

Следващите интересни бюлетини в историята са за референдума за отмяна на монархията и обявяване на България за народна република от 8 септември 1946 г. И двете са малки и бели, но на тази за народната република има трикольор. Резултатът е 95,6% “за” промяна на управлението, а избирателната активност е 91,7%.

В годините на социалистическия режим изненади и интересни истории около бюлетините няма. Те са били с по едно име, за да няма съмнения кой ще бъде избран.

Триковете за манипулации на вота не са от днес, а в архивите се пазят документи, които свидетелстват за такива опити и от самата комунистическа партия, разказва още експертът от архивите. И показва инструкция с гриф “Поверително” от 1971 г. Тогава се е провеждал референдумът за одобряване на новата конституция - т.нар. Живковска конституция, на който се е гласувало с два вида бюлетини - червена “за” и бяла “против”. А от партията пишат инструкция до председателите на окръжните комисии по провеждането на референдума, която гласи: “Във всяка секция да се осигурят виненочервени бюлетини, колкото е броят на избирателите в секцията +30% резерв. А част от останалите да се раздават в деня на референдума вън от помещението, където се провежда, на стари, болни и други, които биха се затруднили при изпълняването на избирателното си право.”

Още на първите избори след демократичните промени - през юни 1990 г. за 7-ото Велико народно събрание, се връщат цветните бюлетини. Още за 36-ото НС обаче

партиите вече са много, а цветовете не достигат,

затова се въвеждат и бюлетини с цветни линии. Така се гласува и за следващите парламенти до 39-ия включително.

Първо цветовете падат за местните избори - през октомври 1995 г. са въведени бели бюлетини, но различни за всяка политическа формация.

4 години по-късно отново на местния вот е направена следващата крачка - вече има една обща бяла бюлетина с имената на всички кандидати за кметове. За първи път за президент се гласува с бели бюлетини през ноември 2001 г. Интегралната бяла бюлетина за парламент в днешния ѝ вид пък се въвежда за вота през юни 2005 г.

А от изборите за Европарламент през май 2007 г. гласуваме с преференции. Така върху бюлетината освен квадратчетата с номерата на партиите вече има и такива за всички кандидати в листата.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>