Изборният кодекс на вниманието на депутатите, обсъждат ветото на президента
Ветото на президента Румен Радев над промените в Изборния кодекс обсъждат депутатите в този час. Дебатът тече без изненади, като всяка от групите защитава и досегашните си тези за промените.
Упражненото от президента вето бе напълно очаквано и напълно логично. Нямаше как държавният глава да не реагира на острото погазване на демокрацията, на липсата на обществено обсъждане, обосновани мотиви и действия. То бе очаквано и от вносителите на промените в Изборния кодекс, които ги наложиха с диктата на мнозинството, посочи Милен Матеев от "Промяната". Той обясни, че аргументите на ветото са описани от най-уважавания български конституционалист - Емилия Друмева.
Няма как да не се съгласим с тези аргументи, понеже те са нашите аргументи, каза още Матеев.
На първо място това е практическата възможност за нарушаване на тайната на вота, която е застрашена при гласуване с два вида хартия. Изправени сме на поправителен изпит, апелирам към здравия ви разум и държавническо чувство, завърши Матеев.
Проблемът със защитената хартия - мисля, че колегите са го осъзнали. Ние предлагахме преброителни центрове, за да се справим с многото грешки, които дори не бяха обсъдени, каза Божидар Божанов от ДБ.
Преди дни Калина Константинова от "Промяната" обясни, че има опасност при нови предсрочни избори на пролет да няма готова хартия за машините. Информацията ѝ е на база информация на БНБ, които печатат бюлетините. Социалистът Петър Кънев обаче обясни, че хартия има достатъчно, остава само тя да се подготви.
Парламентарната група на БВ остава последователна и в тази връзка, както казах и на правната комисия, ние ще подкрепим ветото на президента, което е мотивирано и основателно, посочи Александър Николов от партията на Стефан Янев. Той изказа висока оценка за проф. Друмева, изготвила ветото.
Ветото на президента основно разбива основната ви теза, че по този начин давате право на избор. Въведените промени са единствено по технологията на гласуване. Няма как да не отбележа факта, че при обсъжданията в зала, тематичната опозиция остана да дебатира по мнозинство. Мнозинството, което подкрепя връщането на хартиената бюлетина, остана нямо, каза още Николов.
Няколко са ключовите моменти в изборния процес според Кристиан Вигенин - да няма бариери, които да възпрепятстват гласоподавателите, да има доверие в изборния процес, да не се ощетяват избиратели.
Изборният кодекс, който приехме, е по-добър от предишния, заяви Вигенин. Като добри промени той открои заменянето на тъмната стаичка с параван, въвеждането на видеонаблюдение при броенето на бюлетините.
Асен Василев му обърна внимание, че в думите си не е споменал най-важното, а именно - хартиената бюлетина.
Вместо да затворим вратичките, ние отворихме една порта към манипулациите, които на последните избори доведоха до 500 000 невалидни бюлетини, каза бившият финансов министър на "Промяната".