Електронните цигари 10 години по-късно: Надеждите не се оправдаха напълно, но и страховете бяха пресилени
Ефектът им за намаляване на тютюнопушенето се постига по-силно в държавите с по-либерален режим
10 години след като на пазара се появиха бездимните алтернативи на обикновените цигари под формата на електронни устройства, може да се каже, че надеждите, които са се възлагали на тях не са се оправдали напълно. Но в същото време и страховете, които придружаваха появата им на пазара, се оказаха доста пресилени, гласи тезата на проф. Робърт Уест, преподавател по здравна психология в University College в Лондон, която той разви по време на традиционната конференция в Лондон E-cigarette Summit, проведена на 9 декември в Royal College of Physicians.
Според проф. Уест научните данни сочат, че бездимните алтернативи на цигарите са допринесли като цяло за намаляване на тютюнопушенето, но това е станало предимно в държавите, в които регулаторните режими са по-либерални.
Преди 10 години например е имало публично изразени големи страхове, че електронните цигари, заради външния си вид, начина, по който се употребяват и някои маркетингови похвати, ще изкушат много млади хора да станат пушачи, без да са били преди това.
Според проф. Уест днес тези страхове изглеждат твърде пресилени, защото данните от многобройни изследвания сочат, че когато млади хора, които преди това никога не са пушили, се насочват към електронни цигари, тази употреба е предимно случайна и в никакъв случай не става дума за мода.
Една от надеждите при появата на електронните цигари преди 10 години е била, че те са чисти едва ли не като свежия въздух. „Уви, това не се оказа съвсем така – многобройните изследвания доказаха, че те също не са безвредни, макар и не толкова колкото класическите цигари“, каза проф. Уест.
Затова той призова да се създаде научна екосистема, която да поддържа натрупаните до момента знания за електронните цигари и тя да послужи като бариера пред пристрастията на изследователите.
Според него е-цигарите трябва така да бъдат регулирани в световен мащаб, че те да станат едно от помощните средства за спиране на тютюнопушенето в сегашния бързо намаляващ световен пазар на тютюневи изделия.
Но за да се постигне всичко това, трябва хората, занимаващи се с този продукт, да се присъединят към набор от етични правила и стандарти по отношение на поведението и тълкуването на научните изследвания, а и да работят съвместно за развитието на политики, основани на доказателства.