Българите големи оптимисти за здравето си – само 4,6% смятат, че не са добре (Обзор)
- Жените по-често се определят като болни
- 85% от ромите убедени, че всичко им е наред
- 124-има на всеки 1000 са с увреждания
Големи оптимисти за здравето си се оказват българите - едва 4,6% го определят като лошо или много лошо.
Мъжете се смятат за здрави, докато жените са по-критично настроени и по-често са склонни да определят себе си като болни. Това показват данни от преброяването на населението, обявени в петък от НСИ.
74,8% от мъжете определят здравословното си състояние като “добро” или “много добро”, докато при жените такъв отговор дават с около 6 на сто по-малко.
Очаквано самооценката зависи много силно от възрастта
- при децата до 14-годишна възраст над 93% смятат, че всичко им е наред. С напредването на възрастта този процент намалява за сметка на хората, които отчитат здравословното си състояние като задоволително, лошо или много лошо.
Наполовина спрямо групата на децата са хората на 65+, оценяващи здравето си като добро или много добро.
По-любопитното обаче е, че основните етноси у нас имат доста различна представа за това здрави ли са, или не.
Най-позитивни са ромите - 85,1% от тях смятат, че са добре. Това едва ли отговаря на действителността, като се има предвид, че това е етносът с най-ниска продължителност на живота и живеещ при лоши битови условия.
При турския етнос добра оценка на здравето си дават 77%, докато сред българите процентът спада до 71,1% нва сто.
По-лоши самооценки за здравословното състояние имат хората в Северозападна България, но също и в Габровско, Силистренско и като цяло в Северна България.
Благоевград е областта, в която хората смятат себе си за най-здрави,
както и по Черноморието, но разликите спрямо средното за страната ниво не са съществени.
Едва 2,6% от българите са били силно ограничени в извършването на ежедневните си дейности в месеците преди преброяването, а други 6,5% са били ограничени, но не силно, показват данните.
Този въпрос от анкетите не бива да се бърка с наличието на решение от ТЕЛК за установяване на степен на инвалидност. Призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане според резултатите от преброяването в България имат 654 547 души, като 22 248 от тях са деца до 16-годишна възраст.
Почти 1/5 от лицата с увреждания са в групата на тези с най-тежките
- 90 и над 90% загуба на работоспособност. Хората с между 50 и 70% увреждания са 34,5%, а най-малко са тези с под 50% инвалидност.
На практика в България на всеки 1000 души от населението над 16 г. 124-има са с някаква степен на увреждания. При децата на всеки 1000 момчета са 31, а при момичетата - 22.
При ромите призната инвалидност имат относително най-малко - 108 на всеки 1000. Сред българския етнос са 121, а най-голям е делът сред турския етнос - 127 на всеки хиляда.