Белодробна болница в Пловдив, сега дом на 148 украинци, се дава на частна лечебница за 30 г.
- Те ще си останат там до края на войната, уверява кметът Здравко Димитров
- Главният архитект с положително становище за новото застрояване на здравен комплекс в общинския имот
Сградите на бившата Белодробна болница в Пловдив и прилежащият терен от 14 дка ще бъдат дадени на частно здравно заведение, става ясно от предложение на кмета Здравко Димитров до общинския съвет, който ще заседава в понеделник.
В момента в бившата Белодробна болница са настанени 148 украински бежанци, от които 52 деца, алармира издателят Манол Пейков. И призова пловдивчани да реагират на новото намерение.
Имотът беше предоставен с решение на местния парламент за настаняване на хора, избягали от войната. Самите украинци ремонтираха и изчистиха запуснатата сграда и двор, който от 7 г. беше изоставен. Всичко това стана с инициативата на живеещата от години в Пловдив украинка Наталия Еллис и с участието на почетния консул на Украйна Димитър Георгиев.
Те преустроиха занемарената Белодробна болница и я нарекоха "Втори дом", а настанените в нея остават временно, докато си намерят работа. На тяхно място идват други. Доскоро от общината твърдяха, че това е "уникален интеграционен модел". Новото й намерение обаче накара пловдивчани да настръхнат.
Идеята имотът да бъде включен в програмата за продажби на правото на строеж е мотивирана с инвестиционно предложение от частната болница "Света Каридад". Настоява се там да бъде възобновена лечебната дейност, като бъде изградена болница с ДКЦ.
Кметът Здравко Димитров предлага на съветниците да се учреди право на строеж за срок от 30 години за здравен комплекс. След изтичането на този срок общината щяла да стане собственик на новопостроената сграда.
Мълвата за намерението на местната власт да изгони украинците и да предостави имота на частна болница се разнесе мълниеносно. "Телефонът ми е подпален", заяви пред "24 часа" общинската съветничка от "Демократична България" и шеф на здравната комисия д-р Веселка Христамян. Тя уточни, че решението, с което съветниците предоставиха в началото на годината Белодробна болница на украинците, е със срок до края на декември. "Получихме вчера на обяд новото предложение на мейлите си. Входирано е на 2 декември в общината, а на 19-и влиза на сесия за гласуване", коментира тя бързината, с която е задвижена процедурата. Приложено и положителното становище на главния архитект Димитър Ахрянов.
"Утре (петък - б.р.) ще гледаме предложението в здравната комисия", допълни д-р Христамян.
Други съветници също са учудени от предложението бившата Белодробна болница да бъде предоставена за 30 г. на частната "Св. Каридад" с учредено право на строеж.
Паркът към нея е близо 15 декара. Освен изграждане на здравен комплекс се предвижда и хоспис. Според съветници в това ще се превърне преустроената съществуваща 4-етажта сграда на някогашната лечебница, сега "Втори дом" за украинци. Ще има и паркинг за 200 автомобила, а също и зони за бързо хранене.
"Не искам да повярвам", е краткият коментар на Наталия Еллис.
Потърсен за коментар, кметът Здравко Димитров увери, че "украинците ще си останат там до края на войната". "Никога не бих изгонил жените и децата оттам, бяхме от първите, които предоставихме подслон, а трябваше да го направи държавата. От частната болница имат намерение да направят хоспис, но тепърва ще проектират, така че никого няма да гоним", коментира за "24 часа" Здравко Димитров.
Решението на местния парламент за предоставянето на някогашната болница на бежанците от Украйна е със срок до края на т. г. или до приключване на военните действия.