Сама на масата, “Промяната” чака още 3 партии да договорят политики, а не коалиция (Обзор)
- Лидерите на “Демократична България” не седнаха до Петков и Василев при издигането на акад. Денков за премиер
- Шенген, еврото, социална подкрепа - темите, по които очакват съгласие. Препъва ги обаче Изборният кодекс
- Само 109 гласа би събрало правителството им на малцинството
Разговор около една маса по конкретни политики, а не сглобяване на коалиционна конструкция. На тази основа ще стъпи “Продължаваме промяната” в преговорите за подкрепа на втория мандат. А за премиер номинира акад. Николай Денков.
Кабинетът ще е на малцинството, остана непреклонен съпредседателят Асен Василев. До него и Кирил Петков на масата за пресконференции не бяха лидерите на “Демократична България”.
Василев и Петков отново поставиха условия, за да предложат кабинет - да се намери съгласие по приоритетните им политики. А още днес акад. Денков ще покани на разговор останалите групи. Ще търсим възможно най-доброто партньорство с тези, които са готови да работят по приоритетите, поставени на масата. След
като се види кой дава тази подкрепа, може да говорим за състав на правителство,
обясни той.
Още преди това да се е случило обаче, Асен Василев побърза да обяви, че зад втория мандат стои една партия повече в сравнение с първия.
В НС има 7 партии, 4 седнахме около обща маса, това не е достатъчно за подкрепа за кабинет, но е добро начало, похвали се той, визирайки ДБ, БСП и “Български възход”. Четирите обаче имат общо 109 гласа и пак не събират нужното мнозинство от 121.
“Не търсим подкрепа от тези партии, но единственият шанс да се излъчи кабинет е с ГЕРБ, ДПС или “Възраждане”. Този шанс е малък. Затова търсим подкрепа за конкретни политики”, обясни Василев.
А според Петков не било нормално да се разчита на втората политическа сила за кабинет, но било
безотговорно да не опитат да говорят с ГЕРБ
Дали сме оптимисти? Има шанс този мандат да бъде реализиран.
Дали сме реалисти - виждате ситуацията и отношенията между политическите сили, допълни го Василев.
Едно от условията на ПП обаче изглежда нереализуемо - да бъде прието ветото на президента за Изборния кодекс. Ако то бъде преодоляно, това ще е много лош сигнал за нежеланието да се разговаря за истинските въпроси за България, предупреди Василев. А акад. Денков изрази надежда, че може да убедят поне част от партиите, които подкрепят новите изборните правила, “да размислят дали е по-важно да имаме правителство тази зима, или са готови да загробят тази възможност заради кодекса”.
Законодателството, за което “Промяната” очаква подкрепа, е свързано най-вече с мерките за еврозоната, Шенген и продължаването на социалната политика. Това предизвика Десислава Атанасова от ГЕРБ да ги обвини в девиантност - само
ден по-рано отхвърлиха същите приоритети,
но представени от друг кандидат за премиер - проф. Николай Габровски. Тя определи ПП като “коалиционен кръжок” и ги атакува, че се договарят на затворени врати, след като по-рано през деня опитали да прокарат исканията си на председателски съвет. Стигна се до второ заседание на ръководствата на ПГ, но то бе бойкотирано от ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” - отказали да обсъждат премиер и кабинет вместо програма на парламента, както е по правилник. Някои ги наричат
шарлатани, други аматьори - смятате ли, че искаме да разговаряме
с такива хора, отряза ги Атанасова.
ДПС по традиция запазиха мълчание след новата оферта за кабинет. Това и направиха посочените от Василев потенциални партньори от БСП и “Български възход”. “Възраждане” пък няма да подкрепи, защото не вижда разлики между ПП и ГЕРБ.
Рамо даде само ДБ. Акад. Денков не е просто изтъкнат експерт по нещо си, това е човек с ясна политическа кауза - образованието. Тя може да е основа не просто за излъчване на някакво кратковременно управление, а и за дългосрочен политически курс на страната, заяви Христо Иванов. И декларира подкрепа към експерта, който “знае как функционира МС”.
Знак, че ще даде на “Промяната” достатъчно време, преди да ѝ връчи мандата, а така и на парламента - време да приема закони, даде и президентът.
Всички сме убедени, че България трябва да има редовно правителство, и всички виждаме колко трудно е да се състави такова, затова всеки опит в тази насока трябва да бъде насърчаван. Втората по големина политическа сила също
ще получи допълнително време
за съставяне на правителство, което трябва да бъде използвано както за сформиране на кабинет, така и за приемане на важни закони, а не за предизборна агитация, обяви Румен Радев от Брюксел. Така се очаква второто връчване на мандат да е след Нова година, както “24 часа” прогнозира.