Окончателно - 9% ДДС за вестници и списания
С постоянна ставка от 9% да се облагат вестниците и списанията – вместо досегашните 20%. Това приеха на второ четене депутатите с 178 гласа „за“ с промени в Закона за данък върху добавената стойност.
До момента по-ниската ставка бе временна- до края на тази година, и се отнасяше само за книги и детски храни.
Част от мотивите към предложението са: навсякъде в Европа, с изключение само на три държави, има подкрепа за печатните издания; по време на ковид кризата, търсенето на печатните издания се е увеличило; хората в малките населени места разчитат на печатни издания; издателите са в тежко положение, няма да се прави разлика между облагане с хартиен и електронен носител.
Книгите и в момента бяха с намалена ставка, но до края на тази година. Аналогичен е и казусът с облагането на бебешките храни, затова преди седмица бюджетна комисия реши и тяхното облекчено облагане да стане постоянно, а не временно, а днес се подкрепи и в парламента.
По-ниското облагане на книги, вестници, списания е разрешено от европейска директива.
Мартин Димитров от "Демократична България", обясни, че според него е много лошо да се продължават тези политики без да се взима предвид техният ефект. Той предложи това облагане да е само за най-нуждаещите, и да не се облагат с временна ставка периодичните издания, обаче не получи подкрепата от депутатите.
Дори лидерът на "Възраждане", каза, че според него трябва да е 0% ДДС-то. Всички бяха единодушни, че това е важна стъпка към приотизирането на културният сектор и подпомагането на издателите.
Депутатъ Димитър Николов от ГЕРБ, определи печатните издания като културно-историческо неследство, като този подход ще донесе едно положително послание върху издателите, че не са изоставени.