ДБ не вижда ресурс за дълбоки промени в кабинета "Габровски"
"Демократична България" не вижда ресурс за дълбоки промени в предложения състав на кабинет, нито гаранция, че предложената програма ще бъде изпълнена. Това става ясно от думите на съпредседателят Христо Иванов.
След много дискусии по настоящата политическа ситуация, нашето решение потвърждава дългосрочната ни позиция, че ние не можем да подкрепим това правителство. От една страна се твърди, че на страната ѝ трябва редовно правителство - истина, и че това е единственият вариант. Или това, или нищо. Ние можем да възпроизведем много неща, които сме казвали за ГЕРБ като мандатоносител и да се ограничим с това. България има нужда от дълбока промяна, защото без това не можем да решим политическата криза, която не се дължи на междуличностни проблеми и казани думи. Ние трябва да разбираме, че политическата нестабилност ще се върне, ако не решим проблемите, дори и да изберем правителство, каза съпредседателят на ДБ.
Има два подхода. Единият е конфротационният - ще дойдат добрите и ще оправят всичко. Видяхме, че това не работи и няма как да произведе резултат. Другият е също толкова деструктивен - да се правим, че не разбираме, че трябва промяна. Това, което ДБ се опитва да предлага е подхода на съгласието, на разбирането, че нямаме две Българии, и че тази, която имаме няма повече ресурс. Но съгласието не може да бъде замитано под килима на проблемите и не може да бъде просто церемониален жест, посочи още Иванов. Според него ГЕРБ са прави да търсят сметка на бившите управляващи, но не искат да се води същия разговор за 12-те им години управление, а е нужен разговор за "дълбоката системна корупция" в страната.
Ние смятаме, че без такъв сериозен разговор, на този етап не можем да подкрепим управление с мандат на ГЕРБ и с подкрепата на ДПС. Считаме, че това може да доведе до нови кризи.
Той се обърна и към проф. Габровски: Вие сте лекар и влязохте в политическата система, когато тя е болна. Това вдъхна надежда, но не изясни каква е точно диагнозата и какво е лечението.
Какви са гаранциите, че това, което предлагате, няма да се превърне в нов кабинет "Беров" - въпросът, който според Иванов има нужда от отговор. А предложеният кабинет не е достатъчно лечение.
Не виждаме в състава, който предлагате, ресурс за дълбоки реформи. Ние виждаме вашата програма и тя за съжаление не е много далеч от лозунгите, посочи той. Според него поведението на ГЕРБ, с което казват, че без подкрепа на кабинета, няма да се водят други дебати, са "заплахи".
Споменахте няколко пъти думата "диалог", но когато ние подаваме ръка, вие отказвате да седнете на масата за разговори, отговори му Лъчезар Иванов от ГЕРБ. Попита го и кое от предложенията на ГЕРБ не са харесали, защо са се коалирали с БСП и какво коалицията ДБ може да направи за България.
Вие загубихте вашето политическо лице, обърна се той към Христо Иванов.
Във вашето изказване аз също видях "отбиване на номера". Ние живеем в представителна демокрация - хората се представляват от партиите, а те - от лидерите. И при толкова фрагментирано общество, лидерите са тези, които трябва да поемат отговорност. Вие дъвчете дъвката на съдебната реформа, но какво направихте за 8 месеца. Ние ви каним на срещи, но вие не идвате, защото знаете, че няма да ви откажем, отговори му и Александър Ненков от ГЕРБ. Той пък поиска Иванов да излезе и да обясни какво смята да прави от тук нататък, дали от ДБ могат да вземат третия мандат и да съставят правителство.
Искате разговор, но не си даваме време. Искаме съдебна реформа, но не си даваме време - знаете, че ако не изберем редовно правителство, няма да има редовен парламент, няма да има и закони, включи се и Радо Чолаков. Той пък обясни, че вече са в ход закони като антикорупционния, които трябва да бъдат приети. Според него когато се говори за дълбока реформа, трябва да се погледнат последните 33 години - приватизацията, Лукойл, а не само управлението на ГЕРБ.
ГЕРБ не сме съгласни да платим цената като курбан, а другите да се изперат, каза Чолаков.
Иванов обаче ги поправи - приели са среща на ГЕРБ, питали са три пъти за съдебната реформа, но отговори не са получили. Според него не трябва първо да се даде време, а после "да видим" какво ще стане, а партиите да се разберат ще се прави ли изобщо съдебна реформа, а след това да се даде време.
Той посочи още, че харесват предложената програма, но няма гаранция, че тя ще бъде изпълнена.
Самият факт, че предизвикваме такива дълбоки емоции у вас с наши цели 20 депутата говори, че не сме толкова заплашени от загуба на физиономии, отговори му Иванов.