Ученици майсторят кания и бродират шевици в комплекс „Старият Добрич”
Жива картина, „изрисувана” от занаятчиите в етнографския комплекс „Старият Добрич”, ше възроди атмосферата на Добрич от края на 19-ти и началото на 20-ти век. Своеобразния форум организират на 19 декември Сдружението на майсторите занаятчии, упражняващи традиционни и художествени занаяти в комплекса, и читалище „Български искрици 2016” на Деня на Свети Спиридон Чудотворец – закрилник на занаятчиите. Партньори в организацията на събитието са общината, Регионалният исторически музей, средните училища „Димитър Талев”, „Св.Климент Охридски”, езикова гимназия „Гео Милев”, професионална гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост; Регионална занаятчийска камара – област Добрич.
Денят на занаятчиите ще започне в 14:30 ч. Ше бъде отслужен водосвет за здравето и успеха на занаятчийската гилдия. Десетки ученици от училищата-партньори на организаторите, ще се запознаят нагледно със занаятите. Майсторите от „Старият Добрич” ще демонстрират уменията си и ще покажат първи стъпки в овладяването на занаятите в открити ателиета, в които ще участват и ученици. Те ще имат възможност да се запознаят с основни техники и технологии, специфични за занаятите. Иконописецът Павлин Пенев ще запознае посетителите с основни правила и техники в зографския занаят. Майсторът-ножар Ивелин Митаков ще покаже тънкости при изработката на ножове. Ще бъде направена и кания от естествена кожа. Петър Коев ще запознае гостите с овчарската дърворезба, а Михаил Иванов ще представят резбоване на елементи от добруджански розетки. В ателието „Бижутерия и арт керамика” Веселина и Пламен Кулеви ще покажат как се изработват колиета, гривни и други изделия в етно стил. Вълчо Колчев ще представи книговезкия занаят. Женя Петрова ще демонстрира един от най-старите занаяти – грънчарството. В ателието й участниците ще рисуват добруджански мотиви върху глинени съдове. Яника Янкова ще покаже своите аксесоари и изделия с етноелементи в ателие „Шевици”. Ивайло Маринов ще запознае посетителите с художествената обработка на кожа, а гостите в ателието му ще научат как се изработват малки детайли от кожа. Кожухарите Мими и Стоян Борисови ще покажат как се изработват изделия от кожа с косъм и лицева кожа. Емилия Симеонова ще разкаже историята на тъкачеството и ще демонстрира техниката на тъкане. В нейното ателие ще се изработват малки пана от вълна и вълнена прежда. Магдалена Петрова ще запознае гостите с магията на българските шевици и народните носии и ролята на везбените елементи, вшити в традиционното облекло на българина от близкото минало. Тя ще покаже пред гостите основни бодове и материали. Борил Цонев ще запознае гостите с основни принципи за изработка на керамични изделия. Вестникарче ще разнася вестник от периода, геврекчии ще предлага топли гевреци, а в кафенето ще се приготвя кафе на пясък. Не е забравена и задължителната за този ден празнична трапеза. В духа на християнската и традиционната обредност, гостите ще могат да похапнат постни сърми и баница с праз.
За настроението на посетителите ще се погрижат и танцьорите от училище „Св. Климент Охридски”. Събитието ще завърши с връчване на свидетелства за участие и първи стъпки в занаятчийството.