Проблем: Нямаме наш лобист сред големите западни страни
Да изградим с европейско финансиране ограда, висока 5 метра
Ако България продължава да не прави нищо съществено за влизане в Шенген – няма да влезем. Защо?
Австрийският канцлер Нехамер заяви, че в Австрия сега залавят над 100 хил. мигранти годишно, като 75 000 от тях са нерегистрирани, въпреки че преди това са прекосили други страни от ЕС. От разпити на кандидати за убежище и трафиканти на хора, както и от анализ на данните в мобифони на мигранти, австрийските власти са установили, че 40% от пристигащите в Австрия чужденци избират маршрута през Турция и България.
Сайтът Vienna.at цитира австрийския канцлер: “40% от 75 000 души са прекалено много”. Казаното от австрийския канцлер е само половината истина. Другата половина е, че мигрантите след това минават през Сърбия и две други държави от ЕС – Хърватия и Унгария, преди да влязат в Австрия. А границите на Хърватия и Унгария са външни на ЕС, тъй като Сърбия не е държава от Евросъюза.
Нещо повече – и ние, и те сме външна граница за Шенген. Защо България е по-виновна от Хърватия, не е ясно. Може би защото Хърватия някога е била част от Австро-Унгария. Друга причина няма. Хърватия нито е построила ограда на границата със Сърбия, нито има тази охрана, която България осъществява. Манипулативно е казаното от премиера на Нидерландия, че искал да провери дали не може да се влезе в България срещу 50 евро. Така се прави внушение, че едва ли не има информация, че в България се влиза срещу 50 евро.
Таксите на борсите за превеждане на емигранти в Истанбул и Одрин през България предлагат
цени между 4000 и 6000 евро
Разликата е 100 пъти. Доста по-евтино е след това да се стигне до Австрия, защото е много по-лесно.
След като не ни приемат в Шенген, не е лошо България няколко месеца да прави това, което правят другите държави с външни граници на ЕС преди Австрия – да има същата охрана и да не поддържа ограда. Само за 1 месец Австрия ще се увери какво ще стане с броя на емигрантите.
В дългосрочен план обаче трябва да се вземат решителни мерки за ограничаване на броя на преминаващите от Турция през България емигранти:
- Да се изгради нова стена. Сегашната се подкопава лесно, реже се лесно с големи ножици за тел,
много лесно се прескача със стълби,
тъй като е висока само 3 м. В опасните участъци на границата трябваше да има 2 успоредни огради – но нямаше. Предвижда се да се дострои оградата с височина 3,40 м, което е крайно недостатъчно. По подобие на границата между Гърция и Турция бетонната основа трябва да е на дълбочина 2,5 м. Гръцката ограда е висока 4,5 м, но и тя бива прескачана. Добре е да се направи ограда с височина 5 м, която да се комбинира по подходящ начин със съществуващата. Следва да се направят постъпки за европейско финансиране и обществена поръчка, при която да не се краде прекомерно.
- Камерите трябва да се сложат на по-високо и да са насочени към турската територия, за да се вижда подходът към оградата. Необходими са
дронове с камери за нощно виждане
- Кърпенето на оградата не трябва да е задължение на военнослужещите, а на специализирана фирма.
- Пътят покрай двете стени трябва да е със здрава основа от трошенокаменна настилка и ако искаме да е траен – трябва да се бетонира и да се предвиди ефективно и трайно отводняване.
- Необходимо е да се екипират охраняващите границата с читави средства за комуникация, които да не могат да се подслушват, да им се осигурят леки кевларени бронежилетки, високопроходими автомобили. Следва със закон да се приравни статутът на военнослужещите с този на служителите на МВР. Това ще означава, че при покана към незаконно пресичащ границата да спре и изстрел във въздуха всички охраняващи границата ще могат да употребят законно и огнестрелно оръжие. Следва да се създадат много по-добри условия за живеене на командированите и да им се осигури стимулиращо възнаграждение.
- Гръцката страна изключително ефективно използваше сълзотворен газ за разпръскване на емигранти, опитващи се да проникнат на българска територия. Охраняващите границата следва да имат противогази и газови гранати.
Всичко това ще струва немалко пари, но основните могат да дойдат от ЕС. Няма да станат нещата, без да има
добро разбирателство с Турция,
която съществено може да ограничи притока на емигранти.
Трябва да има законови промени и да се предвиди ефективно наказание лишаване от свобода за преминаващите границата, което да отпада, ако незабавно напуснат България с близките си.
Нидерландският външен министър Вопке Хукстра заяви, че страната му може да преразгледа въпроса едва когато стане ясно, че в България има действаща правова държава, способна да се справи с корупцията и организираната престъпност.
Има много истина в думите му. Естествено, никой политик няма да приеме да минава през детектор на лъжата. Ето защо е възможно решение два пъти годишно охраняващите границата да минават през такава проверка.
Правителството още не е внесло в парламента всички закони по Плана за развитие и устойчивост, които предвиждат промени и в сферата на правораздаването и борбата с корупцията. А парламентът не си прави труда да придвижи поне законите, които са внесени.
Българските правителства проспаха последните 11 г. и даже не положиха необходимите PR усилия да убедят нидерландските и австрийските граждани, че голямото мнозинство българи не са мургави джебчии или мързеливи получатели на социални помощи. Не си създадохме по-тесни отношения с влиятелна европейска държава, която активно да лобира за нас.