Никола Минчев: Абсолютно неприемливо е Радев да квалифицира партии, зад които стоят избиратели

09.12.2022 07:30 Лиляна Клисурова
Никола Минчев е зам.-председател на Народното събрание от “Продължаваме промяната”

Затова ние не наричаме и него грешка - подкрепили са го български граждани, казва зам.-председателят на Народното събрание от “Продължаваме промяната”

Още акценти от интервюто:

- Г-н Минчев, Съветът на министрите по вътрешните работи и правосъдие очаквано ни отряза за Шенген. Виждате ли сред причините за това и политическата криза у нас?

- Решението за Шенген не се базира на действия или бездействия от последните 2 месеца, а на действия в продължение на много години, в които страната ни на теория се опитваше да изпълнява условията, но и даваше крачки назад и не успя да създаде достатъчно високо доверие в партньорите ни в ЕС. Най-вече с това, че върховенството на правото у нас не е възстановено по начин, който да удовлетворява най-добрите европейски демократични стандарти.

- Водим този разговор в ден, в който номинираният за премиер от ГЕРБ проф. Николай Габровски започна разговори с парламентарните сили. Казахте, че няма да подкрепите мандата на ГЕРБ, но ще отидете ли на срещата с проф. Габровски, както направиха ДБ?

- Предстои да го обсъдим, но по-скоро няма да отидем. Независимо от неговата професионална експертиза проф. Габровски е кандидат за премиер на ГЕРБ, а ние вече заявихме, че няма да подкрепим правителство на ГЕРБ.

- Не е ли редно и възпитано все пак да чуете какво има да ви каже проф. Габровски? Това е част от нормалния политически диалог и едва ли някой си мисли, че една среща ще промени позицията ви.

- Имаме желание за диалог по онези политики, които ясно заявихме като наши приоритети. Но в момента се водят политически разговори за подкрепа на мандата и правителство. Ние такъв разговор няма причина да водим, тъй като със сигурност няма да дадем такава подкрепа. Провеждането на среща няма да промени нищо и затова не виждам причина да го правим.

- Не мога да си обясня дали поведението ви се дължи на вашата неопитност в политиката, или на желание за вечна контра, деструктивност и тотално счупване на отношенията в парламента. Кое е?

- Не е вечна контра в никакъв случай. Отстояваме нашите приоритети и позиции. А по отношение на ГЕРБ позицията ни е ясна още от миналото Народно събрание.

- Не визирам само отказа ви за среща с ГЕРБ, а по принцип поведението ви в парламента. Ето, за антикорупционния ви закон получихте подкрепа от ГЕРБ, има знак, че е възможно да намерите съгласие по други теми, а ви нямаше в пленарната зала за декларацията за Шенген.

- По конкретни теми е чудесно, че може да се намира общ език. Заявили сме кои са те и нямаме нищо против максимално широко мнозинство в пленарната зала по тях.

Когато се гласуваше декларацията за Шенген, ни нямаше в залата, защото бе след онази дълга нощ, в която Изборният кодекс бе прекроен в правната комисия. Тогава в знак на протест ние и ДБ напуснахме. Съвпадение бе с декларацията за Шенген и няма нищо общо с позицията ни по темата.

За антикорупционния закон получихме подкрепа, но това не е подкрепа за нас, а за осигуряването на по-добър живот и развитие на страната - за което работим всички тук. Най-малкото това е част от законодателната рамка, свързана с второто плащане по плана за възстановяване.

Пак казвам - това са конкретни теми, по които се радваме, че може да се събере и по-голям консенсус. Но когато става въпрос за политическа подкрепа и мандат на ГЕРБ, ние от ПП няма какво друго да направим, освен да бъдем опозиция. Ако се реализира този мандат, ще бъдем конструктивна опозиция и действията ни са последователни в тази посока.

- Ако ГЕРБ не реализира първия мандат, какво правите вие с втория? Първо заявихте, че ще излъчите кабинет на малцинството с ДБ. Но условие бе да не се приемат промените в Изборния кодекс, а те минаха и казахте, че може въобще да не предложите такъв. Последно - веднага ли ще върнете папката на Радев, или ще направите опит за кабинет?

- По-скоро няма да предложим кабинет, при положение че от условията, които поставихме, за да се наемем със задачата да формираме правителство на малцинството с ДБ и със 73-ма депутати, още първото - неприемането на Изборния кодекс, не бе изпълнено.

- Половината от изброените от вас условия обаче прозвучаха още тогава като заложени мини и извинение, че няма да представите правителство.

- Не бих нарекъл тези условия мини, в никакъв случай. Това са сериозни стъпки. Когато говорим за правителство, което има ясна подкрепа само от 73-ма от 240 депутати, нормално е тези стъпки да са малко по-сериозни от обичайното.

- Но знаехте предварително, че част от тях няма как да се случат - като Изборния кодекс.

- Нека да ви напомня, че Изборният кодекс бе вкаран в програмата след нашия брифинг. Но начинът, по който беше променен той, е стъпка назад в демократичния изборен процес. Не говоря само за връщането на хартиената бюлетина, а и за принизяването на машините до принтери. Това е нещо, което обезсмисли машинния вот, с който целият процес бе улеснен и възможността за грешки бе минимализирана. И самият начин, по който се случиха промените. Заради всичко това Изборният кодекс стана водеща тема в условията ни.

- Понеже заговорихме за Изборния кодекс - в дебатите бяха изразени много съмнения от ГЕРБ, БСП и ДПС за фалшифициране на резултатите от машините, дори прокуратурата се самосезира. Кой фалшифицира изборите?

- Няма как да се фалшифицира машината. Връщането на хартията е връщане на възможностите за фалшифициране.

- Вие ли държите кода и ключовете за машините?

- Не, разбира се. Тях ги държи ЦИК и всеки може да се запознае.

- Защо тогава Кирил Петков ги раздава така наляво и надясно?

- Това е твърдение на Свиленски. Не съм бил там да чуя Петков, но много се съмнявам, че е казал точно това.

Кодът и ключовете са в ЦИК, но ще дам и един пример, от който да стане ясно, че тази работа с манипулирането на машините далеч не е възможна по лесния начин, по който го описват опонентите ни. Когато един избирател гласува на машината - първо вижда вота си на екрана, след това на отпечатаната контролна разписка.

- Другите групи извадиха данни за разминаване в броя на контролните разписки, на протокола от машината и на подписите в избирателните списъци.

- Говорим за 5 грешки в цялата страна, а за да има отражение на изборите, трябва да се случи на много места по много пъти. Това няма как да остане незабелязано.

- Нали разбирате, че след това, което се случи миналата седмица в НС, политиците тотално сринахте доверието в изборния процес - и в машините, и в хартията.

- Така е, като законодателен орган го направихме. Но не трябваше изобщо да се стига до ревизия на изборния процес.

- Явно има хора, които се притесняват да гласуват с машини и очакванията са да се вдигне избирателната активност.

- И в двете кампании, които аз проведох, не срещнах такива, които да споделят притеснения от вота с машини. А съм разговарял с хора във всякакви възрастови групи и прослойки.

- Очаквате ли президентът да наложи вето на кодекса?

- Не мога да прогнозирам. Надявам се да намери юридическите и политическите основания, за да наложи вето на промените.

- Изборният кодекс ли счупи окончателно отношенията ви с БСП, или беше просто мотив да сложите точка?

- Той доведе до доста голям разрив в отношенията ни. Смятаме, че това е крачка назад и въобще сме несъгласни с целия процес, в който БСП участва много активно. Тя не само бе вносител на промените, но и гласува с ГЕРБ и ДПС от - до в целия законодателен процес. Едно на ръка, че БСП внесе този законопроект още в първия ден на това НС. Това ли бе най-важното да се случи в 48-ото НС?!

- Твърди ли сте в решението си, че няма да търсите повече коалиция с БСП и няма да искате от тях подкрепа за втория мандат например?

- Правителството на малцинството е само с ДБ без БСП. Но както казах, в тази ситуация най-вероятно изобщо няма да го предлагаме.

- При кого трябва да отиде третият мандат, за да има шанс - ДБ, БСП, БВ?

- Не мога да кажа, президентът решава. От наша гледна точка няма много варианти ние да подкрепим 3-и мандат.

- Дори и във варианта мандата да е при Стефан Янев, който вече предложи експертно правителство с програма, договорена и подкрепена с подписи от партиите?

- Проблемът с експертното правителство е, че зад него все пак трябва да стои политическа подкрепа и някой да носи отговорност. Които и да са експертите, все пак определени политически сили трябва да застанат зад тях.

- Виждате ли шанс за кабинет с 3-ия мандат?

- Би могло. Тази коалиция, която избра Рашидов за председател на НС и която наричаме хартиена коалиция, би могла да се покаже отново и да избере правителство с третия мандат на Стефан Янев например.

- Виждате ГЕРБ и БСП заедно зад кабинет, предложен от Янев?

- Говори се, че може да се случи. БСП отрича, но да видим - ако третият мандат бъде даден на БВ, дали ще се случи.

- Ако не се случи, отиваме на избори?

- Изглежда вероятен сценарий безспорно. Не казвам, че е най-добрият, но при тази изключително сложна политическа ситуация с голяма фрагментация в парламента като нищо може да се окаже, че това е най-вероятният изход.

- Не се ли опасявате, че с поведението си в парламента на следващи избори ПП може да свали резултата си?

- Това ще го реши избирателят. Нашето поведение в парламента е последователно - отстояваме нашите принципи и цели. Отдавна сме казали, че не можем да подкрепим мандат на ГЕРБ.

- А какво се счупи в отношенията ви с президента, та той ви нарече едва ли не шарлатани и че сте били грешка? Вие му отвърнахте, че връща мутрите във властта... Докога така?

- Абсолютно неприемливо е президентът да квалифицира така политически партии, зад които стоят не само членове, но и избиратели. Миналата година ние подкрепихме Радев в желанието му да спечели втори мандат. Чули ли сте да го наричаме грешка? Не, защото зад него, както и зад нас стоят български граждани.

- Вие бяхте сочени за проект на Радев, стартирахте в политиката с негова подкрепа - какво се промени, та така се изостри тонът помежду ви?

- Отношенията ни с президента винаги са били на институционална основа. Да, Асен Василев и Кирил Петков добиха популярност покрай първото служебно правителство от 2021 г., но това не значи, че ПП е президентски проект, както се спекулираше в началото.

С течение на времето показахме, че не сме проект на Радев, а самостоятелен политически субект. Може би президентът е имал други очаквания, които са останали неизпълнени. Ние сме имали собствена визия как да се случват нещата в страната и как да правим политика, която е независима от това, което иска Радев.

- Сега обаче водите война със служебното правителство, което се приема за война с него?

- Не сме съгласни с редица действия на служебното правителство, но война не водим с никого.

- С тази криза в парламента обаче служебното правителство получава още живот и реално президентът управлява в последните 2 г.

- Да, така се случи. Наистина президентът влиза в една управленска роля, която конституцията по принцип не му е отредила. И ако не се състави правителство, ще се удължи животът на служебното. Но това зависи от цялото Народно събрание, не само от ПП.

- С тази политическа криза не се ли цели наистина президентска република?

- Не бих казал. Това, че действително има голяма фрагментация на политическото пространство и няма политическа сила, която да изпъква електорално над останалите, не значи непременно, че трябва да сменим формата на управление на държавата. И от този момент ще се излезе постепенно.

- Забелязахте ли колко пъти в това интервю казах думата “счупи” - отношенията ви с БСП, с президента, счупен политически процес, счупено доверието в изборите... Защо се случва така?

- Вие използвате тази дума, аз не. Просто политическата обстановка е динамична. И не, не говорим за счупване, а за противопоставяне. В някои случаи е по-остро, но това е част от политическия живот.

Визитка:

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>