Българската Коледа: Всеки ден търпение и рехабилитация - и 2-годишната Катерина ще проходи
Семейството ѝ се премести от радомирско село в София, за да получава момиченцето необходимото раздвижване
“Лекарите ни дадоха надежда, че Катя ще може да проходи и ще върви сама, защото церебралната парализа при нея е в лека форма. Лечение за болестта спастична диплегия няма, но с много рехабилитация и търпение ще имаме успех.” Това разказва Ралица Кирилова, майка на 2-годишната Катерина, едно от децата на “Българската Коледа”. Част от средствата за рехабилитация се поемат от инициативата.
Спастична диплегия е форма на детска церебрална парализа, неврологично разстройство, при което има нарушение на движението. Засегнати са обикновено долните крайници и походката е нарушена.
Малката Кати всеки ден е на рехабилитация в София. Заради това семейството на момиченцето, което е от радомирското с. Извор, се принудило от година и половина да наеме жилище в столицата. Не могат да си позволят всеки ден да пътуват по 120 км в двете посоки, за да получава детето необходимото раздвижване.
Доскоро Ралица е била в майчинство, сега от един месец е вече личен асистент на дъщеря си и получава по 710 лв. месечно. Не се оплаква, че трудно се справят с финансите. Само казва:
“Има семейства, които са още по-зле от нас”
За ежедневната рехабилитация, която включва различни упражнения и разтягания, за 50 минути плащат по 50 лв. Така месечно само за това разходите са 1000 лв. Детето ходи и на плуване два пъти седмично, защото водната терапия също дава добри резултати.
“Има напредък, от рехабилитацията има ефект. Преди Кати стъпваше само на пръстите. Сложихме ботокс и сега вече стъпва на цяло ходило. Опитва се и прави по 10-20 крачки, но има още много, докато се стигне сама да върви. Знам, че е възможно да остане куцане или друг дефект в походката, но все пак вярвам, че ще може да върви”, допълва майката.
Поръчали са и ортези, които също помагат за прохождането. Скъпи са, защото се изработват по индивидуална мярка, не са стандартни. Избрали са от сравнително най-евтините - 1200 лв., като здравната каса до лятото е покривала част от цената. Сега държавата ще поеме цялата сума, но пък ортезите не се правят веднъж завинаги, а се сменят често.
Минимум 1500 лв. на месец са най-необходимите разходи за лечението на Кати. Редовно я водят и на консултации при невролог, кардиолог, ортопед.
“Добрите специалисти обикновено не работят със здравната каса. Само един преглед при ортопед е 120 лв. За да покриват разходите,
се налага бащата да работи извънредно
Кати има и батко, на 5 г., който посещава детска градина. Тя също иска да ходи, за да си играе с децата. Родителите планират следващата година да я запишат и да я водят поне за няколко часа.
“Кати няма ментални проблеми. Говори и разбира всичко. Казва, че
иска да си играе с децата и да учи песнички
Сега, ако я пуснем на детска градина, там няма кой да е до нея непрекъснато. Трябва да седи по цял ден, което не е добре за тазобедрените стави. Тя трябва да е повече изправена и да се движи колкото може повече, обяснява майката. Ралица Кирилова изцяло се е посветила на момиченцето и използва всички възможности, за да подобри качеството на живот на дъщеря си.
“Тежко е, процедурите са много скъпи, всичко става много бавно. Някои родители губят търпение, но ние сме силни и ще се борим докрай. Предстоят и операции на Кати, но преди това тя трябва да проходи. Не знам след колко време, но вярвам, че ще стане”, не губи вяра майката.