Дядо Николай към Волоколамския митрополит: Страдаме от братоубийствената война
Предстоятелят на Пловдивската епархия му подари икона на свети Климент Охридски и подчерта, че той е създал азбуката, на която днес и руснаците пишат
"Тялото Христово страда поради тази братоубийствена война (Русия - Украйна - б. ред.), всички страдаме, сигурни сме, че страдате и вие. Длъжни сме с искрена братска любов едни към други да се опитаме да открием причините за сполетялото ни злощастие и да се опитаме да го прекратим." С тези думи владиката на Пловдив Николай се обърна към Волоколамския митрополит Антоний, който беше в църквата "Света Марина". Дядо Николай изпрати сърдечни приветствия на руския патриарх Кирил.
"Това, което вие наричате „военна операция” в Украйна, започна на 24 февруари. Една седмица по-късно - на 3 март, когато ние честваме Освобождението на България от победоносната армия на император Александър II, в която наравно са участвали руски, украински, финландски, румънски, грузински и прочие войни, в словото си аз си позволих да разсъдя на глас, че за току-що започналата война между два православни народа може би има една причина, която остана незабелязана от светските политици и анализатори. А тя е, че няколко години преди това православният свят беше смутен от един междуцърковен спор за юрисдикция. Макар и да изглежда като административен въпрос, всеки спор за църковна юрисдикция всъщност е спор за душите и разкъсва душите на православните християни. Ние, българите, сме научили този урок на два пъти, през 870-та и през 1870-та година, и това ни дава право да обърнем внимание върху проблема. Един спор за църковна юрисдикция може да бъде разрешен само и единствено от позициите на християнската любов и на каноничното право. Всякакви други способи за неговото разрешаване, не дай Бог със светски методи и подходи, могат да направят конфликта още по-дълбок и това в момента се случва пред очите ни", каза още предстоятелят на Пловдивската епархия.
Той подари на Волоколамския епископ Антоний икона на свети Климент Охридски и подчерта, че това създателят на "кирилицата, на която днес и вие пишете". "Ще ви припомня, че мисионерското дело, тръгнало от България преди повече от 10 века и християнизирало света до Камчатка, е толкова победно, защото е било извършено с любов, а не с меч", заключи митрополит Николай.