Икономиката вече се забавя, но сме седми по ръст в ЕС (графика)
НСИ коригира леко нагоре данните за БВП за третото тримесечие, но е очевидно, че вървим надолу
Статистиката коригира леко нагоре ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) за третото тримесечие. Вместо съобщените по-рано 3,2% ръст на годишна база той се оказва 3,3%. Дори така обаче
това е най-слабият растеж на икономиката ни
от миналата година насам и свиването ѝ вече е очевидно (виж инфографиката).
През третото тримесечие се е забавило потреблението на домакинствата, което е очаквано на фона на инфлацията. Забавили са се обаче и правителствените разходи, които влизат в образуването на БВП. През предходното тримесечие те са имали 10,3% ръст на годишна база, а сега показват 7,7% ръст. Това е пряко следствие от политическата несигурност, липсата на редовен кабинет и рокадите във властта.
Други показатели също вървят надолу. Например инвестициите в основен капитал, които и през предишното тримесечие бяха намалели с 6,1% на годишна база, сега вече намаляват с 9,5%.
На практика единственото, което осигурява все пак ръст на икономиката, е износът. Той расте с 11,1% при 8,5% през предходното тримесечие.
Не е сигурно обаче, че
износът ще продължи да поддържа икономиката ни още дълго,
тъй като положението в основните страни от ЕС, където се изнасят български стоки и услуги, е почти същото като у нас.
Очакванията на повечето икономисти са за постепенно забавяне на темпа на растеж в Европейския съюз. Наскоро Европейската комисия предупреди, че високите енергийни цени, намалялата покупателна способност на домакинствата, по-слабата външна среда и по-затегнатите условия за финансиране заради растящите лихви ще насочат повечето държави към рецесия през последното тримесечие на тази година.
В прогнозата на ЕК се залага едва 0,3% ръст на европейската икономика догодина с надежда, че
потапянето
ще е кратко
и напролет повечето държави ще започнат да се възстановяват.
Любопитното е, че засега няма нито една прогноза за България, която
да говори в прав текст за рецесия,
т.е. за спад на икономиката в продължение на повече от 3 тримесечия.
Засега България като цяло стои добре на фона на европейската икономика. Годишният ръст на българския БВП за третото тримесечие поставя сраната ни на 11-о място в ЕС. На първо място е Ирландия с 10,6%, но тя е по-скоро изключение от общата тенденция, тъй като средното за общността ниво е 2,5%.
На база на предходното тримесечие ръстът на българската икономика я поставя дори на седмо място.
В същото време у нас се забавя и ръстът на производителността на труда, показват данните на НСИ. След като през първото тримесечие на 2022 г. БВП на един зает се повиши с 3,3% на годишна база, през второто тримесечие увеличението е с 2,3%, а
през третото ръстът е едва 1,7%
Заетите лица в икономиката през третото тримесечие са 3,699 милиона, като в структурата на заетостта настъпват промени - увеличава се делът на заетите в услугите за сметка на заетите в индустрията и в селското стопанство.