Тим Курт: "Аурубис" увеличава собствените си ВЕИ мощности до 24 мегавата – най-големите в България
Търсенето на метали ще се засили и “Аурубис” е част от решението, смята изпълнителният директор на компанията в България
- Г-н Курт, кризите в последните години сякаш нямат край - постепенно преодоляхме пандемията, но започна война в Украйна. Сега светът се готви за икономическа рецесия, инфлацията расте. Как се отразява това на “Аурубис”?
- Да, така е, но ако можем да изведем някакъв положителен елемент от пандемията, това е, че вече се научихме и се подготвихме как да реагираме при кризи и как да структурираме дейността си, което ясно се видя от резултатите ни миналата година. Ще бъде странно да кажем, че в “Аурубис” сме могли да предвидим всички други кризи, които последваха, но вече можем да очакваме, че те ще бъдат част от нашата всекидневна дейност.
- Още миналата година въведохте мерки, с които да спестявате електроенергия. Междувременно вече е готов соларният парк, който изградихте за собствено ползване. Справяте ли се с енергийната криза?
- Соларният парк, който изградихме, е само първата стъпка, но искам да подчертая, че енергийната ефективност е важна като цяло. Ще дам два примера - подменихме почти цялото си осветление с LED и вече сме в процес на подмяна на всичките ни 500 големи електродвигателя в производството с много по-енергоефективни. И резултатът от това ще е сравним с първата ни фотоволтаична централа, която пуснахме преди 9 месеца.
Това е успешен проект за енергийната ни ефективност. През 2023 г. ще започнем да изграждаме два нови фотоволтаични парка, които заедно ще са по-големи от сегашния. През 2024 г. ще разполагаме с общо 24 мегавата собствени ВЕИ мощности. Имаме проект и за четвърта PV централа, но в момента работим върху идеята тя да бъде създадена заедно със склад за енергия.
- Каква ще е мощността на новите фотоволтаици и кога ще започнете да ги изграждате?
- Едната централа ще е 7,6 мегавата, другата 6,4, общо 14. Планираме да започнем работа по изграждането им през пролетта на 2023 г.
- Групата на “Аурубис” планира използването на водород като гориво. Това ли е бъдещето, смятате ли, че скоро могат да се намерят ефективни решения за съхранението му?
- Вярвам, че това е само едно от възможните решения за бъдещето и ние работим по тях. Но резултатите от тестовете в Хамбург са много обещаващи и показват, че можем да започнем да използваме водород в цялата група от компании.
- Миналата година цените на металите се вдигнаха рекордно, което помогна за положителните ви финансови резултати, но тази година се наблюдава значителен спад. Това как се отразява на “Аурубис”?
- Нашият бизнес модел и стратегията ни са дългосрочни,
така че не се притесняваме и не ни влияе това, че цените на металите се променят в кратък период от време. За нас е важно да има баланс - от една страна, трябва да са достатъчно атрактивни, за да се разработват нови минни проекти и да се развиват съществуващите, но от друга, има опасност, ако са твърде високи, да се поставят в риск иновациите и другите направления, в които металите са ключова суровина.
Разбира се, ние следим какви са цените на металите, но те не оказват сериозно въздействие върху работата на групата “Аурубис” в дългосрочен план. Това дори ни стимулира да извличаме и други метали, които получаваме с концентратите, и да ги добавим към портфолиото ни.
- В световен план се очаква недостигът на мед да се задълбочи до критични нива в следващите години. Ще попречи ли това на осъществяването на зелените политики на Европа, тъй като медта е основна суровина за реализирането им?
- Да, това виждаме и от нашите анализи - че бъдещото търсене на мед ще е много високо. Убеден съм, че “Аурубис” е част от решението на тези теми - развитието на ВЕИ, диверсификация на пазарите, от които сме били зависими досега, чрез алтернативни източници, умните градове и транспорт, инфраструктурата, за всичко това.
Очевидно е, че не можем да получим всички количества необходими метали от съществуващите в момента вериги на доставки. Затова сме убедени, че
трябва да инвестираме повече в дейности за рециклиране,
но и че ще продължи с доставката на първични суровини.
- Какви други метали ще разработвате?
- Наскоро в Хамбург отвори пилотна фабрика за извличане на литий от рециклиране на акумулатори, а с последното разширяване, което направихме, с придобиването на заводите в Беранго, Испания, и Беерс, Белгия, разширяваме портфолиото си с цинк.
- Има ли подобни планове за разширяване и в България?
- Да, обсъжда се такава идея за разполагане на рециклиращи модули и в други заводи от групата. Тази година направихме първа копка на завод за рециклиране в САЩ. Но за такова производство са нужни сигурни доставки на изходни материали - в случая скрап. Има нужда и от предварително сортиране на тези материали. Но да, има идеи да бъде разработено такова производство и в България.
- Тази година изтича четиригодишната ви инвестиционна програма в размер на 132 млн. евро. Какви проекти се изпълниха по нея?
- Въпреки кризите ние не само изпълнихме нашата инвестиционна програма, както беше планирана, но и
не сме мислили да замразяваме дейности,
което би ни попречило да растем.
Вече отбелязах един от новите ни инвестиционни проекти – разширението на собствените фотоволтаични мощности. В общ план: в последните години се концентрирахме да стабилизираме сега действащия бизнес модел. Управляваме доста голям завод с четири производствени звена, което изисква голяма инфраструктура.
Предишната инвестиционна програма беше фокусирана към разширение на производствените мощности за стабилизиране на устойчивото ни производство. През последните 14 месеца работихме без никакви технически прекъсвания, което за нашия сектор е постижение.
- А какви инвестиции да очакваме в следващите години?
- Вече споменахме за разширяването на ВЕИ мощностите. В момента изграждаме нова пречиствателна станция за дъждовни и дренажни води. Започнахме да работим по проект, свързан с подобряването на транспортната ни връзка с пристанище Бургас. Планираме през следващата пролет да представим пред Надзорния съвет на групата проект за разширение на съществуващите производствени мощности с 48%. Става въпрос за увеличаване на производството на рафинирана мед - основния ни търговски продукт с отражение върху износа на България като цяло.
Съвсем скоро ще се преместим в нов софийски офис с 50 работни места
- с 30 повече от сегашния ни, като вече разширяваме екипа си от инженери за проекти за цялата група.
В Пирдоп смятаме да разширим съществено дейността на нашата лаборатория. Към момента тя извършва не само местните изследвания, но и пробите за заводите ни в Олен, Люнен, Берсе и Хамбург. През 2023 г. година смятаме да открием нови 25 работни места, така че да покрием и дейностите на новия завод за рециклиране в САЩ.
- Напоследък се обявиха няколко намерения за инвестиции от германски компании. Значи ли това, че страната ни излиза от кризата?
- Добър знак е, че България все още се смята за добро място за чуждестранни инвеститори и за такива от Германия. И доколкото познавам германците, това не са само идеи, а зад тях стоят доста сериозни проучвания. Другото, което е важно, е, че тези потенциални немски инвеститори не се фокусират върху обичайните места като София, Пловдив, Бургас, а са разпръснати по други места като Петрич, Благоевград, Стара Загора и Враца.
Убеден съм, че геополитическата обстановка в света допринася България да е добро място за инвестиции от гледна точка на ниършоринг и непрекъснати вериги на доставки. Но България трябва да е много внимателна и да запази предимствата си, защото останалите страни от региона копират този модел.
Освен това смятам, че България трябва да работи сериозно върху някои от темите - върху влизането в Шенген, приемането на еврото, защото това са много важни знаци за чуждестранните инвеститори.