Кирил Петков: Корупция са разбитите пътища и тротоари, бос да носи пури и евро в МС
На българските граждани не им трябват примери от Африка, те реално могат да усетят в своя живот цената на корупцията. Това заяви от парламентарната трибуна бившият премиер Кирил Петков. Докато мотивираше предложението на "Продължаваме промяната" той даде и концепцията си какво точно е корупция. И настоя, че в много корупционни престъпления има конфликт на интереси. Според Петков антикорупционният закон не е само условие за задвижване на плана за възстановяване, а реално адресира най-големия проблем в България - корупцията.
"Корупцията може да се види по пътищата, по които умират десетки българи всяка година. Пътища, които са построени с по-малко асфалт и трошен камък, по-малко машиносмени, за да дадат възможност пътните фирми да дадат пари на управляващите", удари той задочно по ГЕРБ.
Според него корупцията може да се види и при храната за децата, когато тирове със зеленчуци и плодове с високи нива на пестициди са минавали през лабораторията на "Капитан Андреево". Тя се виждала и пред НС - покрай милионите дадени за скандалния ремонт на жълтите павета.
"Корупцията може да се наблюдава и от стотиците хиляди пенсионери на ръба на бедността, които трудно заобикалят лъскавите коли, паркирани на разбитите тротоари на тези с обществените поръчки, които строят същите тези тротоари. Корупцията може да се види при наводненията на карловските села след незаконна сеч", продължи Петков. Корупция се виждала и от малките земеделци, които не могат да свързват двата края, а до тях някой обработва с техника за няколко милиона. Такава се виждала при прокурори, които си затварят очите при престъпления и при съдии, Корупция имало и, когато полицаи загиват, заради ограда, направена по начин, който не спира никого. "При търгове в АПИ - строителни предприемачи трябва да подават оферти не в АПИ, а в хотел "Берлин". Когато хора с животински прякори като Котараци, Вълци и др. могат да взимат обществен ресурс, а един бос на всеки 2 седмици носи пури и евро в милиони", обясни Петков.