"Демократична България" внесоха законодателство за поемане контрола над "Лукойл"
Още от предизборната компания обещахме да внесем законодателство, което позволява българското правителство при необходимост да поеме оперативния контрол върху рафинерията "Лукойл". Законодателството е изработено и днес ще бъде внесено.
Това стана ясно от изявлението на "Демократична България" на брифинг в парламента.
Става въпрос за област и правно решение, което е ново за нашата правна система, стъпка разбира се последвана на прецедентите които имаме в страни като Германия и Италия, обясни пръв лидерът на групата Христо Иванов.
Очакваме сериозни дебати и сериозна работа, за да разработим пълноценен инструментариум, който да гарантира енергийната сигурност на държавата, обясни още Иванов.
Предлагаме изменение и допълнение в Закона за административно регулиране на икономическите дейности свързани с нефт и продукти с произход нефт. Така производството, съхранението и преноса на такива енергийни продукти да могат да минават под оперативно управление на особен предстватиел назначен от държавата, обясни депутатът Надежда Йорданова от ДБ.
Та добави още, че в случаите, когато има опасност за националната сигурност и определени ограничителни мерки които са наложени от международни организации, задължителни за Българя, държавата да може встъпва и да поема оперативното управление върху конкретния търговец, това било идеята на законопроекта.
"Това ще се случва със заповед на Министъра на икономиката и индустрята, след проверка на Консултативния съвет, който действа по този закон. Оперативното управление ще се поема за 6 месеца, като ще има възможност да се удължава само веднъж, коментира още Йорданова.
От името на парламентарната група тя каза, че според тях се запазва много добре балансът - от една страна се защитава общественият интерес, а от друга страна правата на собственост на собствениците на капитала на съответните оператори на критичната инфраструктура.
Следвали сме опита на Германия, но сме приложили най-консервативния подход, защото въвеждаме само първият етап, възможността за опративно управление като не предвиждаме национализация, каквито спекулации имаше, коментира още Йорданова.
Предвидени са поредица от ограничения и гаранции, че търговският управител няма да злоупотребява със своята власт. Ограничен е само в обичайната търговска дейност и управление, добави бившата правосъдна министърка и припомни, че това е трудно правно решение, което е новост в българското законодателство.
"Длъжни сме да се погрижим за рафинерията, защото тя е стратегически обект за националната сигурност, така че по никакъв начин тя да не наруши енергийната сигурност на България. Затова с този законопроект ще има опция страната да поеме оперативния контрол, като с тема се занимаваме от пролетта", включи се и депутатът Ивайло Мирчев.
Той коментира че поемайки контрола ще бъде постигната главната цел, а именно петрола, който се внася от Русия ще бъде насочен към вътрешния пазар, в резултат на който ще има сериозна редукция на цените за българските потребители.
Целта на "Лукойл" е да реализира още по-голями печалби, а нашата цел е да се погрижим за българския пазар, постигайки много добри цени, като данъците да останат в страната.
В никаквъв случай не става въпрос за национализация, а да не позволим да се достигне до енергийна криза, повтори още веднъж Мирчев.
"Разликата с ДПС е, че те целят с тяхни поставени лица да овладеят ръководството на "Лукойл", а нашата е България да защити своите национални интереси, това пък добави и депутатът Атанас Атанасов от ДБ.