Наводненията са сред основните бедствия в трансграничния регион Добрич-Кълъраш
Стратегия за действия при извънредни ситуации, анализ на рисковете, закупуване на техника за работа при форсмажорни обстоятелства са част от резултатите от работата по почти четиригодишния проект „Съвместно управление на риска и партньорство в граничния район Кълъраш-Добрич” по програмата за трансгранично сътрудничество „Интеррег”. Водещ партньор е община Добричка, а от румънска страна е Инспекторатът за извънредни ситуации в окръг Кълъраш, Румъния. „Проектът е изключително полезен с това, че даде решения на проблеми, касаещи население от над половин милион души в трансграничния регион Кълъраш-Добрич. Проектът се отнася и до ситуации в цялата Добричка област, не само в община Добричка, и затова е още по-ценен”, каза зам.-кметът на община Добричка Росица Иванова.
В рамките на проекта е закупена техника за действия при изввънредни ситуации – ролков контейнер с цялостно оборудване /жилетки, лебедки и др./, два високопроходими автобила 4х4, лодка с ехолот, дрон, специализирано противопожарно оборудване. „С полученото оборудване надградихме това, с което разполагаме. Имахме и реална извънредна ситуация – облините дъждове на 2 септември. Използвахме дрона и получихме много бърза информация за обстановката и въз основа на нея да решим къде най-спешно да реагираме”, заяви комисар Дарин Димитров, началник на регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението”. „При изпълнението на проекта, освен закупената техника, проведохме и две симулационни учения. Край язовир Одринци симулирахме горски пожар и се разиграха действия за предотвратяване на последствията от него.Симулационно занятие имаше и в Кълъраш. Проведоха се 10 специализирани обучения в различни училища, като в тях участваха над 1000 ученици и възрастни. За децата беше изготвена брошура „Бъди подготвен”. Имаше и презентация за действията при наводнения, тъй като беше направен изводът, че те са сред най-сериозните заплахи за региона. Създадена е партньорска мрежа с 11 участници. Организирани бяха 9 семинара в различни общини в Добричка област за по-добра защита и противодействия при извънредни ситуации”, обобщи резултатите от проекта експертът Ели Петрова.
Изготвена е и стратегия за действие при извънредни ситуации за по-добра координация в трансграничния регион с природните бедствия и резултатите от производствени аварии. Тя включва и оценка на природните бедствия в региона, тяхното картографиране и др. Като акцент е изведено изграждането на отводнителни системи, тъй като наводненията са сред най-честите природни бедствия. В рамките на проекта е изготвен и подробен анализ на рисковете от наводнения, снегонавявания, пожари, земетресения, производствени аварии, включително и радиационно изтичане.
Снимки – зам.-кметът Росица Иванова и Ели Петрова представят резултатите от проекта, от обсъждането в залата