Амнистия за незаконните магистрали (Обзор)
Правителството прие те да бъдат обявени за “търпими”
Предложението на служебния регионален министър Иван Шишков незаконните строителни обекти без разрешителни, които обаче отговарят на техническите норми, да бъдат приети за “търпими” и така да се узаконят, беше прието от правителството.
Поправките се правят в Закона за устройството на територията. Тази разпоредба ще е валидна за транспортната техническа инфраструктура и съоръженията към нея - мостове, тунели, надлези, подлези и прелези, довеждащите и отвеждащите проводи и съоръженията към тях. Ще важи и за хидромелиоративните преносни проводи и съоръженията към тях и хидромелиоративните строежи, изградени за предпазване от вредното въздействие на водите, се уточнява в решението на правителството.
Ако предложеният законопроект бъде приет от парламента в този вид,
тези строежи няма да подлежат на премахване и забрана за ползване.
Основната причина, поради която Шишков прави тези предложения, е, че според служебното правителство лотовете 4 и 5 от магистрала “Хемус” са построени незаконно.
Изграждането на тези лотове започна по време на последното правителство на ГЕРБ през 2019 и 2020 г., но тогава, както и сега лотовете не разполагат с одобрени инвестиционни планове, разрешителни за строеж и други документи. Същото важи и за част от скоростния път път Видин - Благоевград. Изредените в поправката на закона съоръжения обаче
частично вече са направени
и премахването им би означавало разпиляване на средства.
Впоследствие Шишков и служебният министър на икономиката Никола Стоянов обявиха, че такъв е случаят и с ремонтираните с 500 млн. лв. от държавата язовири, тъй като те също нямали необходимите документи.
С промените в закона
се връща 5-годишният срок за отчуждаване и обезщетяване
на собствениците на имоти, предназначени за озеленени площи. Въведеният по-дълъг 15-годишен срок в предишна промяна на закона беше обявен за противоконституционен с решение на Конституционния съд от октомври 2020 година, тъй като беше определен за прекомерен и нарушаващ баланса между нуждите на общия интерес и защитата на основните права на гражданите.
Става дума за населените места, в които много хора имат парцели, подходящи за строителство, но те попадат в територии за озеленяване. Срокът за обезщетяване от общината с равностоен парцел беше 5 г. от датата на отчуждаването, но
през 2019 г. бе променен на 15 г.,
което бе съборено в съда. За да се върне старият срок обаче, е нужна и промяна в закона.
Изграждането на временни връзки за захранване на преместваеми обекти да става след издаване на разрешение за строеж е още едно от предложенията за промени в закона. То е следствие от трагичния инцидент в столицата, когато 16-годишно момче загина след токов удар от необезопасени кабели под улична шахта на столичния булевард “Иван Гешов”. Впоследствие стана ясно, че причината за инцидента е неправомерно захранване на частен обект близо до булеварда.