40 майстори създадоха „Добруджанска задруга на занаятите и изкуствата“
Над 40 майстори на художествени занаяти и приложници, участници във Фестивала на занаятите и изкуствата, който се проведе за първи път в етнографския комхлекс”Старият Добрич” на 30 септември т.г. и в изготвения каталог на занаятите, се включиха в учредяването на задругата.Приоритетно те ще работят за изучаване, опазване, пресъздаване и популяризиране в страната и чужбина на местните традиции, духовност и материални образци на географския регион Добруджа (включващ областите Добрич и Силистра, Варна (общините. Вълчи дол и Аксаково), Разград /част от община Исперих).
Сдружението има необичайна структура и към задължителните по закон органи на управление, създаде Съвет на майсторите, чиято роля е да оценява новите кандидатури за членство, да наставлява и дава препоръки за дейността. Тези сериозни задачи са отдадени с пожизнени права на едни от най-известните не само в Добричкия регион, занаятчии и творци – Иван Йотов от Балчик, майстор в художествената обработка на дърво, Веселин Луков от Тервел – майстор ножар и Николай Ханзъров – художник. Председател на задругата е Алексей Николов – дизайнер и майстор в художествената обработка на накити, с над 30 години авторска дейност в страната и чужбина.
Като пазител на традициите, учредителите възложиха контрольорската дейност на експерта от Регионалния исторически музей в Добрич и специалист в туризма Ивелина Романова. Принципно членството е за творци, които практикуват занаяти или друго приложно изкуство, но е отворено и за специалисти, които с познанията си биха допринесли за реализиране на целите, казват учредителите.
Сдружението е необходимо, тъй като Регионалната занаятчийска камара в Добрич се разпадна, както много други структури в страната, обясняват още учредителите. Според тях, оцеляването на занаятите и изкуството изисква обединения и действия с нови подходи и похвати.
Фондация „Добруджа – история традиции, култура“, която организатора фестивала на занаятите, по проект с община Добрич ще подпомага новосформираното сдружение и ще съдейства за активиране на икономическия потенциал и увеличаване конкурентоспособността на общността от български занаятчии, самодейни творци, творци на приложните и изобразителни изкуства.