Има пари за ремонт на детската градина в Каравелово и за топло в училищата през зимата
Депутатките Веска Ненчева и Ирена Анастасова от БСП поискаха да разберат от министъра на образованието проф. Сашо Пенов защо е била закрита детската градина в пострадалото от наводнението през септември карловско село Каравелово. Това стана по време на днешния парламентарен контрол. Той настояха да научат какви мерки ще предприеме МОН за решаването на проблема.
"Органите на местното самоуправление контролират местното образование в общинските детски градини. От кмета става ясно, че след наводнението има нанесени сериозни щети, включително и на сградата на градината и тя не може да се ползва по предназначение. Групата е закрита до приключване на ремонта, а децата са пренасочени към градината в Карлово, като им се поемат транспортните разходи. Кметът се е ангажирал да направи ремонт и е уведомил, че финансовите средства са налични, обясни министър Пенов.
Добрич остава без филиал на МУ Варна за акушерки и сестри за момента, ремонтът на детската градина в село Каравелово ще се поема от местните власти, 74% от училищата имат физкултурни салони, няма опасност от дървени ваканции. Това каза още министър Пенов.
Какво се случва с филиала на Медицински университет - Варна в Добрич, попита Мая Димитрова от БСП.
На базата на данните в картата за висшето образоване разкриването на филиал на МУ Варна в Добрич за акушерки и медицински сестри не отговаря на условията, тъй като там вече се провежда такова обучение. МОН обаче вече работи по решение на МС за поемането на разходите на обучение на студентите, които вече имат сключени договори. Освен това се е разширил и приема по двете специалности - със 100% за медицинските сестри и с 63% за акушерките. МОН е изложил подробни мотиви, а не е отказал с "лека ръка". Това обясни министърът на образованието проф Сашо пенов.
Г-н министър, че гр. Добрич попада в т. нар зона Г и задавам въпроса, поради факта, че с отказа си министерството обрича болницата. Освен това казвате, че картата е в процес на актуализация и че до края на месец ноември 2022 г., но до момента такива няма или тя не е разглеждана. Повечето от студентите остават в градовете, където са завършили, т.е те няма да дойдат да работят в Добрич, отговори му Димитрова. Според нея в момента в областната болница в Добрич работят 90 сестри по-малко от нужните, а повечето от тях са в предпенсионна възраст. Наскоро и Общинският съвет в Добрич е решил да се направи и ремонт.
Колко физкултурни салони имат българските училища и как ще бъдат реновирани те - това поискаха да научат от проф. Пенов Даниела Дашева и Гален Монев от "Български възход".
1654 общински и държавни училища разполагат с физкултурни салони, 536 - с пригодени помещения, а над 200 нямат място, където децата да спортуват. Сборът им е по-голям от общия брой на училищата, тъй като ползват и салон, и пригодено помещение. 74% от училищата използват физкултурни салони. Статистиката стана ясна от отговора на министъра. Изготвен е списък на 50-те най-големи училища в страната без салони, за които са отпуснати 25 млн. лева. През 2021 г. пък е започната програма за обновяване на помещенията, като част от парите идват от спортния тотализатор.
Дашева обаче му обясни, че някои малки училища не могат да се възползват от програмите за изграждане на салони, тъй като не отговарят на критериите и го помоли за тяхното преосмисляне.
Имат ли готовност образователните институции да покриват сметките си за отопление през идната зима и дали има опасност от принудително прекъсване на учебния процес, попитаха депутати от "Възраждане".
Преди началото на учебната година МОН е проучило възможностите на образователните институции и прогнозните сметки. След обобщаване на информацията стана ясно, че 98% са декларирали, че имат възможност, а останалите са декларирали като причина за невъзможността си несигурност на доставки, продължаващи ремонти. Към началото на отоплителния сезон част от тези проблеми са решени, като някои от тях са преминали на друг вид отопление като например климатици, приключени са и част от ремонтните дейности, обясни Пенов. Той описа и допълнителните средства, предоставени от държавата на училища, градини и ясли с цел да не се прекъсва учебния процес. Той изрази и готовност МОН да помагат при нужда.