Градският кошер жужи, но още няма роене

28.11.2022 19:40 Павлета Давидова
Засега и лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов, и Христо Иванов на "Да, България" удържат на ударите от вътрешната опозиция.

Десницата засега май успява да избегне нов цикъл отлюспвания, превърнал постепенно мощното СДС в присъдружна партия

Голямо жужене се чува от “кошера” на градската десница, откакто тя също опита от меда на управлението.

С разпада на четворната коалиция и свалянето от власт на кабинета “Петков” част от процесите на роене вдясно станаха видими. И шумни. Но засега като че ли десницата, претърпяла десетилетни метаморфози - от 1-милионния митинг на Орлов мост до днешните скромни 20 депутати в “Демократична България” плюс двама-трима на банките на ГЕРБ (начело с лидера Румен Христов), успява някак да се запази.

Големият проблем е какво се случва вътре и заплашва ли да взриви кошера, след като шумно напускат фигури, седели редом до Иван Костов, когато той създаде “Демократи за силна България”. И влиза ли се пак в цикъла отлюспвания, превърнал мощното СДС в присъдружна партия на Бойко Борисов.

Засега голямо жило вадят само опонентите на Атанас Атанасов,

оглавил преди 5 г. ДСБ на Костов. Именно с пълно скъсване на партията с идеите на Командира обясняват опонентите напускането си.

Пропукването в ДСБ лъсна с нова сила преди 2 седмици. Най-тежкият удар нанесе бившата депутатка Цецка Бачкова. Тя напусна шумно, защото видя твърде много компромиси и капсулиране около “дребни лични цели и амбиции”. Това обаче не е първата ѝ атака към ръководството. През февруари Бачкова се изправи в директен сблъсък с Атанасов за лидерския пост, но събра 199 гласа срещу 288 за генерала. Зад затворените врати на партийния форум са се разменили тежки обвинения, че курсът на ДСБ под ръководството на Атанасов не е правилният. А дни след конференцията младежката формация на ДСБ обяви, че се саморазпуска заради него.

И тук като вляво драматизмът и обвиненията идват след срива на гласовете за десните през 2021 г. Атанасов обаче похвали избирателите на ДСБ, че са последователни, и обвини “меката периферия” за отлива. Но партията влезе във властта с кабинета “Петков” и жуженето поутихна. Половин година и още едни избори по-късно членове на ДСБ отново атакуват лидера, че е

превърнал партията във второстепенен участник,

следващ чужди желания, питат и справедливо ли са разпределени местата в коалицията ДБ при реденето на водачите на листи този октомври.

Раздялата на Бачкова с партията съвпадна с изключването на друго известно име - Елена Спасова, шеф на ДСБ в столичния район “Лозенец”. Бе обвинена в уронване престижа на партията. “Избирателите ценят, когато не ги будалкат, не ги държат на тъмно и не им пробутват мухлясали лозунги. И гласуват за резонни хора вместо за напудрен фалш. Затова и имате

генерал с 800 преференции

в половинмилионна Варна”, впи жило и тя в Атанасов. По същото време напусна и бившата депутатка Жени Шиер.

Партията е жива структура и е нормално да има хора, които напускат, както и други, които се присъединяват, спокоен е обаче Стоян Михалев - едно от знаковите лица, основател и депутат от ДСБ. Пред “24 часа” музикантът политик обясни, че

след 10 напуснали в ДСБ са се записали нови 80

Атанасов е доказал, че умее да оцелява в политическите бури, които е минавал както редом до Иван Костов, така и без него. И въпреки обвиненията, че не се борил за лидерски позиции в листите, кадри на ДСБ реално получиха 1/3 от първите места и в момента партията има 5-има депутати в групата на ДБ.

Водач в Благоевград бе лидерът им в Разлог Иван Димитров. Във Враца първа бе областната им председателка Владислава Лакова, а един от съоснователите на ДСБ, Ивелин Стоянов поведе в Габрово. След като бе депутат в 47-ото НС, за нов мандат от първа позиция в Смолян се впусна Зарко Маринов, който е част от националното ръководство на партията. Катя Панева, която веднъж вече бе депутат, не успя да вземе мандат в Хасково, където бе водач и този път. Кристина Петкова, която председателства женската формация в ДСБ също имаше шансове за парламента, преференциите на Елисавета Белобрадова и ексминистъра Божидар Божанов обаче я изтикаха от втората позиция и тя остана извън НС. Всички те ще чакат следващата парламентарна рулетка, защото не се класираха този път. 

Единственият мандат за ДБ във Велико Търново отиде при Людмила Илиева, която е заместничка на ген. Атанасов. И друг зам.-председател на ДСБ, Йордан Иванов водеше листа - в Пловдив област, и съответно стана депутат. Бившият общински съветник и настоящ депутат Любен Иванов пък влезе от Видин. А място в парламента от челото в Плевен си осигури съоснователят и автор на химна на партията, певецът Стоян Михалев. Депутатът Мартин Димитров, който се води гражданска квота в коалицията, също минава за един от хората, близки до демократите.

И ако представителството в челните редици някак тушира обвиненията срещу Атанасов, то участието в управленската коалиция с БСП и стабилната подкрепа към “Продължаваме промяната” все още дават аргументи на противниците му.

Подобни се оказаха и атаките срещу Христо Иванов. Но те идват от опозиционерите в “Да, България”. Двама от тях - ексдепутатът Калоян Янков и служебният министър на отбраната в кабинета “Близнашки” Велизар Шаламанов, се обявиха за съюз с ГЕРБ. Но след като изпаднаха от парламента. Те са част от партийния клуб “9 декември”, учреден през март от 88 души (сред които и съоснователката на “Да, България” Магдалена Малеева), който често критикува ръководството. Иванов обаче нарича критиките “свободно мнение” и не изглежда притеснен. Истината е, че именно той е активната, медийната лидерска фигура в коалицията на градската десница и хората му няма как да са недоволни от “рекламата”.

Но е проблем за другите две формации, в които звучат обвинения, че ръководствата им са ги превърнали в притурка. Отношенията в коалицията се изостриха допълнително и когато преди последния вот Иванов предложи общи листи на ПП. Разделение обаче едва ли скоро ще има, защото ДБ успя да канализира десните избиратели. Партньорите си взеха урока след роенето през 2017 г. и едва ли скоро ще пробват ново на фона на пак задаващите се избори и политически субекти, които успешно им измъкват гласове от периферията.

Наистина жуженето в градския кошер е шумно, но роенето не е голямо. Защото основните фигури още са си на място, артикулират чуваеми тези, прокарват решения като помощта за Украйна и новите изтребители. И отговарят подобаващо на атаките на президента. Атанасов засега удържа лидерството в ДСБ, а опозицията на Иванов в “Да, България” не събира фенове с екзотичната теза да се подкрепи ГЕРБ. От третият партньор - “Зелените”, лаконично уточняват, че подобни вътрешни въпроси не се отразяват на коалицията и всичко е наред.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>