Новото ляво - като втория мандат на “Промяната”: заявява се публично, но не се случва
- Костадин Паскалев кани БСП и напуснали я в блок - да търсят единение чрез общи политики
- Нова партия изглежда далече, повече прилича на поредното разчистване на вътрешните сметки
Ще се окаже ли поредната заявка за обединение вляво сериозна, или е римейк на разиграното от “Продължаваме промяната” миналата седмица - обявиха, че са готови на правителство на малцинството с ДБ във втория мандат, но с ясното съзнание, че то май няма как да се случи.
Във вторник леви формации се събират в НДК, за да решат дали ще правят нов блок. Инициатор е Костадин Паскалев, който е член на Националния съвет на БСП. Поканил е и съпартийци, и представители на левия спектър, които са си тръгнали през годините от столетницата - Мая Манолова, Татяна Дончева, Румен Петков, Георги Кадиев, Симеон Славчев. Да седнат с тях на една маса Паскалев кани и ръководството на “Позитано”.
Очаква се да бъдат още и проф. Иво Христов - близък до президента Радев, Нешка Робева, както и експрезидентът Георги Първанов, почетен лидер на АБВ.
Че обединение вляво е нужно, няма спор. Подкрепата за БСП спада с всеки изминал вот, много от левите хора явно не разпознават в нея носител на своите идеи и реално нямат представителство.
Така организирана обаче, тази среща дава други знаци и прилича повече на
форма за натиск върху Корнелия Нинова
и опит вътрешната опозиция да покаже мускули. Защото в НДК се очаква да дойдат повечето критици на лидерката, които в момента събират подписи за извънреден конгрес, на който да я сменят.
Поканени са знакови лица като Калоян Паргов, Петър Витанов, Светлана Шаренкова, Георги Пирински, Велислава Дърева, Валери Жаблянов, Петър Мутафчиев и много други.
Затова въпросът е това линч над Нинова ли ще бъде, или наистина ще се чуят идеи как да тръгне някакво обединение? Възможно ли е да се налеят основите на бъдеща нова лява партия, ако през февруари опозицията не успее в поредния си опит да свали лидерката?
Засега няма да се прави нова партия, категоричен е Костадин Паскалев пред “24 часа”. (Виж интервюто долу.)
“Идеята ни е да се започне равнопоставен разговор вляво, включително и с БСП - тя не може да бъде империя”, обясни той. Разговорът за обединение обаче минавал през формулирането на леви политики. Затова всички формации ще излъчат
по 2-ма представители в контактна група,
която да изработи политиките и да обсъди организационните ходове за бъдещото единение, без задължително да излиза сега с решение за такова. Срещата ни ще е катализатор на процеси, добави Паскалев.
Той бе категоричен, че срещата във вторник няма общо с това, което тече вътре в БСП. Останалите участници в нея обаче не крият опасенията си да не станат параван за разчистване на вътрешнопартийните сметки в столетницата.
“Трябва да е ясно заявено, че няма да се ангажираме с проблемите на БСП.
Нито е редно, нито прилично
БСП си има свои членове и симпатизанти, които трябва да намерят решение - ние не се месим в едно семейство”, каза Татяна Дончева.
Лидерката на “Движение 21” е твърдо за създаването на нов ляв съюз, като определя коалицията като техническо средство за първия период, което да позволи участието в избори. “Но хората, които участват в този проект, трябва да имат ясното съзнание, че в един момент ще са част от една структура”, каза Дончева. И обясни, че това не може да стане изведнъж, защото освен изработването на програма, формулиране и логистика се иска и изграждане на мрежа в цялата страна, за да се покрият местните и парламентарните избори.
“Ключовият въпрос е дали БСП ще е част от подобен проект. В момента не може да е с БСП поради позициите на ръководството. Но процесът трябва да започне. Другата група да си реши проблемите в БСП и след това да се премине към разговори”, каза Дончева пред “24 часа”.
Мая Манолова пък ще предложи да се мисли за
общи листи
и кандидати още на предсрочните избори догодина, както и за местния вот. Левицата трябва да се върне към дневния ред на хората, казва тя.
Консолидирането вляво в един момент ще се превърне в партия, убедена е Манолова. “БСП на Нинова не може да претендира за монопол вляво заради загубата на доверие, затова е време за равнопоставен разговор. Лявото обединение ще се случи със или без БСП”, каза лидерката на “Изправи се България”.
Че предстоящият ляв форум крие рискове обаче, предупреди Сергей Станишев. “Смесването на двете теми - състоянието на БСП и консолидацията на левицата, може
да се използва от настоящото ръководство за обвинение,
че вътрешната опозиция и напусналите партията през годините се събират. И така има опасност да затвори дискусията вътре в БСП, за която има предпоставки в момента”, каза той пред bTV вчера.
Месец след като сдаде президентския пост на ПЕС, той все още не е обявил плановете си, но не крие, че са свързани с левицата.
Костадин Паскалев: Търсим равнопоставен разговор, а не както БСП досега – като империя към сателити
- Г-н Паскалев, започвате разговори за нов ляв блок. Нова лява партия ли ще правите?
- Категорично не. Идеята е да се започне равнопоставен разговор в лявото пространство, включително с БСП. До момента във всички коалиции БСП е подхождала към другите партии като империя към сателити. Този формат се оказа неработещ. Затова ще търсим равнопоставен разговор с тези, които през годините са били част от БСП или съпричастни с нея, за изработването на общи леви политики. Те да са катализатор на процеси, които трябва да се реализират и в БСП, и в лявото пространство. БСП да осъзнае, че е необходимо постигането на ляво обединение.
- Паралелно с този нов ляв блок вие обаче имате фронт срещу Нинова вътре в БСП - какво се случва?
- Организациите ни по места продължават да вземат решения за сваляне на доверието от Нинова. До момента са над 50, а и кметовете ще подготвят отделна декларация в тази посока. За да се свика конгрес през декември, трябва или повече от 50% от партийните съвети да вземат такова решение, или Националният съвет да гласува. Второто не стана, така че са се задействали структурите.
- Ако успеете да свикате конгрес през декември - какво ще се случи там, след като Нинова е избрана на пряк вот и нямате механизми да я свалите?
- Променя се уставът и се взема решение.
- Това не го ли играхте вече на два конгреса и не мина?
- Не. На два конгреса Нинова си подава оставка и след това я оттегля. А и обществено-политическата ситуация в България е коренно различна. От близо 1 милион през 2017 г. в момента подкрепата за БСП е около 250 хиляди. Ако си спомняте, БСП беше тръгнала надолу и местните избори, които проведе Мишо Миков, бяха доказателство за това. През 2016 г., след промяна в ръководството и избора на Нинова за лидер, БСП веднага спечели президентските избори. Тогава имаше нова енергия и очаквания, които, за съжаление, Нинова опропасти доста бързо. Сега ни е необходима нова енергия. След всичко, което направи Нинова - изключването на членове от Националния съвет, налагането на наказания на водещи фигури в партията, смачкването на цели партийни структури, създаването на напрежение, скандала с президента, който се разгаря непрекъснато. Отделно поведението на Нинова в четворната коалиция.
- Като гледате това, което се случва в парламента, какъв е изходът от политическата криза? Какви са шансовете за създаване на правителство?
- Има 2-3 тенденции в политическото пространство, но те не са тези, които интересуват хората. Те се занимават с войната в Украйна, с F-16, с Изборния кодекс, но не са започнали работа по същество - има над 40 законопроекта, внесени от служебното правителство, които чакат да бъдат обсъдени. Хартиената бюлетина като тема, внесена от БСП и подкрепена с охота от ГЕРБ и ДПС, е изключително груба политическа грешка. А тези, които говорят за хартиената коалиция, като че ли с всеки изминал ден имат все по-голямо основание. Но трябва да е ясно, че правителство с подкрепа от ГЕРБ, ДПС и БСП ще унищожи окончателно БСП.