Лили Иванова: Не изпитвам омраза към никого!
Грандамата на българската музика - дисциплиниран
войник, свикнала да я съдят, без да я познават
Концертът в София на Лили Иванова ще бъде на 4 декември в зала “Арена София”. Той е финалният от голямото турне, което грандамата на българската музика направи из цялата страна. За 8 месеца гостува в 33 града, изправяйки навсякъде публиката на крака. По време на концертите с Лили Иванова на сцената са някои от най-популярните български музиканти - Ангел Дюлгеров - китари, цигулка, Огнян Енев - пиано, тромпет, саксофон, Иван Йорданов - Чери - китари, Христо Михалков - бас китара, Орлин Цветанов - цигулка, Росен Ватев - ударни, перкусии. Беквокали са момичетата от LaTiDa.
- За вас казват, че сте най-обичаният, но и най-мразеният човек в тази държава. Как се отнасяте към омразата?
- Не тая омраза в себе си към никого. Проблемът не е мой.
- Има много хора, които искат да имат вашия успех, да са на ваше място. Какво бихте им казали?
- Нека да се постараят. Пожелавам им успех!
- Това обаче не се случва с работа от 8,00 до 17,00 и почивка в събота и неделя, нали?
- Изкуството не е за чиновници!
- Вие сте изтъкана от дисциплина и старание! Дори и в този етап на кариерата ви, важно ли е да бъдете все по-добра?
- Старая се!
- Но като погледнем поп музиката в България, голяма част от хората, които са постигнали успехи в миналото, днес не правят почти нищо, за да се развиват, а разчитат на “стари лаври”. Вие обаче всяка година имате нови песни и връщате стари такива, но с ново звучене. Защо?
- Отговарям само за себе си. Днес сме 2022 г.!
- Изпълнявате песни с музика на Йосиф Цанков, Найден Андреев, текстове на Павел Матев, Дамян Дамянов, Надежда Захариева... Младото поколение, за жалост, не познава творчеството на тези големи имена в българската култура, но вие вълнувате младите си почитатели със своите песни. Новият аранжимент поражда ли ново чувство във вас към дадена песен?
- Естествено! Всеки нов аранжимент е нов прочит на една песен.
- За вас казват, че сте “певица на текста”. Колко е важен един текст и как му “вдъхвате живот”?
- Старая се да изразя чувството, което съдържа всяка дума.
- Като говорим за текстове, много ваши почитатели смятат, че песента “Присъда” е автобиографична - по текст на Александър Петров и музика на Александър Кипров. Имате ли участие в написването на текста, посветен на вашия живот?
- Не, нямам. Никога не си поръчвам текст на песен. Авторите, които работят с мен, явно ме познават достатъчно добре, за да усетят моята душевност. Благодаря на Александър Петров за този невероятен текст и на Александър Кипров за прекрасната музика.
- Един от най-силните моменти в тази песен е стихът “Съдете ме единствено накрая!”. Съдят ли ви преждевременно и познават ли ви вашите “съдници”?
- Още от самото начало на моята кариера съм свикнала да ме съдят, без да ме познават.
- А познава ли ви някой истински?
- Не, не ме познават.
- Обстановката днес в света влияе ли на един толкова чувствителен човек и творец като вас?
- Не мога да съм безразлична към събитията в света и в България.
- Може би за много хора е странно, но вие водите живот на аскет - живеете скромно, внимавате какво ядете, къде ходите. Избор или стечение на обстоятелствата е?
- Аз сама съм си го избрала. Това е моят живот. Не се оплаквам.
- Направихте най-голямото турне в музикалната история на България в последните 30 години. С 33 града за 8 месеца - всички концерти са разпродадени. Винаги сте първа в нещата, които правите - първа направихте самостоятелен концерт в зала “Арена София” през 2012 г. И поставихте рекорд за най-многобройна публика, който не е подобрен и до днес. Първа и засега единствена направихте самостоятелен концерт на български изпълнител в емблематичната зала “Олимпия”, Париж. Но какво ви насочи към малките градове и зали на България тази година, които са пренебрегвани от много ваши колеги?
- В своята кариера не съм си позволила да пренебрегна нищо, особено публиката си - тя е навсякъде!
- Знаем, че държите да проследявате и най-малкия детайл от работата на екипа ви. Колко взискателна сте наистина?
- Определям се като дисциплиниран войник и ако съм взискателна, то е първо към самата мен. Благодаря на моя екип за уважението.
- Всички ви наричат “примата на българската музика”. Знаем, че не харесвате определението “прима”, но то означава “първи”. Какво е да си “първи”?
- Не мога да се самоопределям. Ако говорим за първи, втори. Е, аз се състезавам само сама със себе си. Моят стремеж е да съм това, което съм, и да остана там, където съдбата ми е отредила. Където ми е мястото.
- Малцина се осмеляват да пеят ваши песни в така нашумелите риалити формати. На караоке купони, когато звучи ваша песен, хората със страхопочитание казват: “О, не, това е твърде висока топка!”. Защо е толкова трудно да се изпее песен на Лили Иванова?
- За мен не е трудно. Трябва да попитате останалите.
- Вече пето поколение са ваши почитатели. Малките деца много ви обичат, без да осъзнават коя сте. Вашият асистент Николай Недеков разказа наскоро за интересен случай, в който дете на 6 години преди концерта ви във Варна е попитало баба си: “Бабо, Лили Иванова наистина ли съществува?”. Имате ли обяснение за това вълнение у най-малките?
- Децата имат особена чувствителност и винаги са искрени.
- Имате огромен репертоар и песните ви засягат всякакви теми. Често ви определят като “певицата на любовта”. Въпреки това има ли нещо, за което не сте пели все още?
- Винаги пея за любовта във всичките ѝ форми. Любовта движи света. Бог е любов.
- През годините съвсем естествено променяте стила си. Това ваша идея ли е, или композиторите, с които работите, са различни?
- Днес сме 2022 година.
- Имате милиони продадени плочи в България, а в бившия СССР са още повече. За такива продажби на Запад изпълнителите получават дивиденти години наред. Чувствате ли се ограбена и съжалявате ли, че не сте направили кариерата си на Запад?
- Никога не мога да се чувствам ограбена от българската публика. Ако има неща, които не се случват така, както на запад, то има други виновни, но не и моята публика.
- Политиците сякаш винаги забравят за културата. Ние сме свидетели на артисти и музиканти, които живеят в нищета. Самата вие преди време се възмутихте, че Маргарита Хранова трябва да доказва заслугите си за получаване на пенсия. Какво се случва в културата в България през последните 33 години?
- Политиците никога не са се интересували от културата. Истински загрижен политик за културата на тази страна не е имало преди, няма и сега!
- Казвате, че кроите “пъклени планове” нощем. Винаги ли са свързани с вашата работа?
- Винаги! Моите “пъклени планове” са свързани само с моята работа.
- Наскоро Богдан Томов ми разказа, че ви дължи страшно много. Помагали сте му не само със съвети за подбор на песни, но и за поведение на сцената, емоционално състояние и т.н.
- Благодаря на Богдан Томов, с когото сме добри приятели.
- Какви са най-важните съвети, които давате на ваши колеги?
- Не давам съвети, които не са ми поискани.
- А политик търсил ли ви е за съвет, в сектора култура, например?
- Не. На нашите политици и преди, и сега всичко им е ясно.
- Много често говорите за голямото си приятелство и уважение към артистите на България от старото поколение - Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Стоянка Мутафова, Тодор Колев. Имате ли приятели сред артистите днес?
- Да, винаги съм била приятел с артистите. Днес имам приятели също - Христо Мутафчиев, Мариус Куркински, Камен Донев. Не само артисти, но и хора на изкуството - Вежди Рашидов, Ставри Калинов, Георги Чапкънов... Те показват своето уважение към мен. Аз също се старая да показвам моето уважение към тях. Поднасям им моите специални благодарности!
- Винаги благодарите с конкретни имена на хората, които са изпратили букети или са изразили уважението си към вас. Защо е важно да се показва и вашето уважение към тях?
- За мен това е закон!
- Защо давате интервюта толкова рядко? Това не е привично за българския музикален свят.
- Не обичам да се натрапвам.
- Вашата facebook страница е една от най-харесваните в страната. Смятате ли, че общуването там допълва общуването с публиката от сцената?
- Благодаря на Николай Недеков за комуникацията в моите социални медии. Те дават възможност за общуване на всеки. Стига да не се хвалим прекалено много.
- Предстои концертът ви в “Арена София” на 4 декември. Точно 10 години след първия ви самостоятелен концерт в най-голямата зала в страната. Има ли особено вълнение за този концерт?
- Няма смисъл да излизам на сцената, ако престана да се вълнувам!