Ще доведе ли до някаква промяна преразглеждането на отношенията на САЩ със Саудитска Арабия?
Отношенията на Вашингтон с Рияд все още се преразглеждат въпреки решението на американското правителство за имунитета на саудитския престолонаследник Мохамад бин Салман по делото за убийството на журналиста Джамал Хашоги, заяви тази седмица в Доха държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън. Блинкън, който беше в катарската столица за ежегодния стратегически диалог САЩ-Катар, каза, че решението на правителството за имунитета няма да се отрази на отношенията със Саудитска Арабия, съобщи Ройтерс. Той добави, че няма планове за посещение на принц Мохамед бин Салман в САЩ.
Американският журналист от саудитски произход Джамал Хашоги бе умъртвен, а тялото му - разчленено, от агенти на Рияд в саудитското консулство в Истанбул през октомври 2018 година. Тогава американските разузнавателни служби казаха, че операцията е била проведена по заповед на принц Мохамед, който е фактически лидер на Саудитска Арабия от няколко години.
Миналата седмица администрацията на Байдън каза, че високата длъжност на саудитския престолонаследник означава, че той се ползва със суверенен имунитет и не може да бъде съден за ролята му в убийството на журналиста, като по този начин на практика изцяло промени позицията на американския президент, който неумолимо осъждаше принца за жестокото убийство по време на своята предизборната кампания.
Суверенният имунитет - концепция, от международното право - гласи, че държавите и техните длъжностни лица са защитени от някои съдебни производства в националните съдилища на други страни. Утвърждаването на концепцията за "суверенен имунитет" помага да се гарантира, че американските ръководители на свой ред не трябва да се притесняват, че ще бъдат изправени пред чуждестранни съдилища, заяви Държавният департамент.
Администрацията се изказа в подкрепа на искането за правен имунитет на принц Мохамед във връзка с дело по иск, заведен от годеницата на убития журналист от "Вашингтон пост" и от основаната от Хашоги правозащитна група "Демокрация за арабския свят сега", съобщи Асошиейтед прес.
Позицията на американското правителство за имунитета на принц Мохамед, известен още и с инициалите МБС, не е обвързваща и в крайна сметка съдия ще реши дали да предостави на принца суверенен имунитет. Но тя разгневи правозащитниците и рискува да предизвика ответна реакция от страна на прогресивното крило на партията на президента. Решението на САЩ дойде в момент, когато Саудитска Арабия увеличи броя на лишаванията от свобода и други ответни мерки срещу мирни критици в страната и чужбина и намали производството на петрол - ход, който се разглежда като подкопаване на усилията на САЩ и техните съюзници да накажат Русия за войната ѝ срещу Украйна.
В ролята си на кандидат за президент на Демократическата партия Байдън обеща да направи саудитските управници "парии" заради убийството на Хашоги. "Смятам, че това беше откровено убийство", заяви Байдън в предизборна проява по Си Ен Ен през 2019 година. "И мисля, че трябваше да го обявим за такова. Тогава публично заявих, че трябва да го третираме по този начин и трябва да има последствия, свързани с това как се отнасяме към тази власт", добави той.
Но след като стана президент Байдън се опита да намали напрежението, включително с посещение в кралството през юли, когато демонстрира приятелски отношения с МБС. САЩ също така усилено работят, за да убедят Саудитска Арабия да отмени поредица от съкращения в производството на петрол.
В началото на октомври кралството обяви, че заедно с ОПЕК+ ще намали добива на петрол, с което на практика допринесе за повишаването на цените на газа и застана на страната на интересите на Русия. След почти две години на внимателно лавиране в трудните отношения с богатата на петрол автокрация, това беше събитието, което накара Байдън да каже: "Ще има някакви последствия за това, което направиха заедно с Русия".
В крайна сметка обаче САЩ разчитат на кралството като голям производител на петрол и икономическа сила, контролираща важни морски пътища, която също така е близък партньор в борбата с Иран и терористичните организации, както и значителен търговски партньор и купувач номер едно на американско оръжие, коментира американското издание "Вокс". Тези общи интереси, ограничените възможности за влияние върху Саудитска Арабия и нежеланието за промяна на отношенията сред вътрешния политически кръг на Байдън натежават в полза на статуквото.
"Повече от иронично е, че президентът Байдън собственоръчно гарантира, че МБС ще може да избегне отговорност, когато именно президентът Байдън обеща на американския народ, че ще направи всичко, за да го държи отговорен", заяви по повод решението за имунитета ръководителката на "Демокрация за арабския свят сега" Сара Лиа Уитсън.
Призивът на администрацията на Байдън за преоценка може да се окаже по-скоро бутон за пауза, отколкото съществена ревизия на американската политика. "Всички сякаш си поемат дълбоко дъх", заяви високопоставен служител на администрацията, говорил при условие за анонимност. "Фактът, че нищо не се случи веднага, е знак, че има някакви размисли", добави той.
Консенсусът сред експертите обаче е, че значителна промяна в политиката на САЩ към Саудитска Арабия е малко вероятна. А активисти за човешките права се опасяват, че бездействие от страна на САЩ ще насърчи МБС да възприеме още по-авторитарни нагласи у дома и да предприема още по- дръзки действия в чужбина - всичко това в противоречие с интересите и ценностите на САЩ.