След като “Промяната” и ДБ извадиха програма за кабинет с 2-ия мандат: подкрепа по нея ще има, но правителство - не (Обзор)
Дадоха срок до Коледа - ако не получат съгласие по 7 законодателни промени, няма да внесат състав на МС
Президентът да забърза с мандатите, зове Василев
Искат да ограничат влиянието на Радев в службите и шефовете да се назначават от изпълнителната власт
Правителство на малцинството с втория мандат срещу 7 теми, по които да се търси съгласие в парламента, и да се приемат законодателни промени до Коледа поне на първо четене. Такова условие поставиха от “Продължаваме промяната” и “Демократична България” вчера. Направиха го като поредната сцена от театъра на загрижените за държавата политици, които, без да си признават публично, са пределно наясно, че се отива към нови избори. Направиха го явно и като застраховка и търсене на оправдание пред избирателя, че няма те да са виновни за провала на мандата.
Първо, защото заложиха мини - неизпълнимо е още първото им условие за изтегляне на промените в Изборния кодекс, след като по същото време в кабинета на председателя на НС Вежди Рашидов бе договорено влизането им за второ четене в пленарната зала още днес. А пък второто им искане - за конституционна реформа за правомощията на главния прокурор, трудно ще събере бързо мнозинство.
Оказа се, че по някои от исканията си ПП и ДБ не само имат единомислие с ГЕРБ, но и хората на Бойко Борисов вече са ги изпреварили и са внесли промени. И те могат да съберат мнозинство в пленарната зала. Но това не означава автоматично подкрепа за втория мандат. “Преди втория има първи мандат”, както отсече шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Ние много добре знаем кои са важните теми за България. И не само на пресконференции отстояваме интересите на гражданите, а и с реални действия, реагира шефката председателката на депутатите от ГЕРБ.
Двете формации могат да постигнат съгласие в парламента по приемане на промените за КПКОНПИ (които са внесени от ПП, но минаха в комисия именно с гласовете на ГЕРБ), по законите за плана за възстановяване, както и по законите в сектор “Земеделие”, за влизането на България в Шенген и еврозоната. А по повод промените в основния закон Атанасова напомни, че по инициатива на ГЕРБ в този парламент бе създадена конституционна комисия, в която обаче до момента няма внесен нито един проект.
Същевременно обаче ПП и ГЕРБ имат разминавания по някои от другите теми.
От “Промяната” настояха за внасяне на бюджет за догодина. Но според ГЕРБ, докато няма редовно правителство, което да носи отговорност за изпълнението на бюджета, е по-добре да бъде удължен настоящият.
Асен Василев поиска приемането на бюджет с 3% дефицит за 2023 г., а Десислава Атанасова го попита къде му е магическата пръчка, защото “данните на МВФ, ЕЦБ, БНБ, НСИ и всички експерти финансисти говорят, че това е почти невъзможно и за следващата година сме с очертаващ се дефицит от 11 млрд. и трябва да теглим нов дълг”.
Освен измененията в НПК и в Закона за съдебната власт, свързани с механизма за разследване на главния прокурор, от ПП и ДБ отвориха битка вчера и на още един фронт - искат законодателни промени, за да може изпълнителната власт да назначава шефовете на службите без намесата на президента.
Няма да се договаряме и да търсим предварителна подкрепа, а ще бъде вкаран пакет закони, които да бъдат одобрени в пленарната зала преди втория мандат, обясни Кирил Петков. А Асен Василев допълни, че ако не получат гаранции за приемането на тези законодателни промени, няма да минат на варианта за правителство на малцинството.
Според него всички пакети промени може да бъдат приети до Коледа при добра организация и желание за работа на Народното събрание, след като се видяло как за една вечер може да се пренапишат изцяло изборните правила. Според Петков стига и да се приемат само на първо четене - важното е да има гаранции, че се върви в тази посока.
ГЕРБ няма да получи нищо, трябва да работи ползу роду, допълни Василев.
Ще се фокусираме върху законодателни промени, които могат да се изведат пред скоби, обясни и Христо Иванов. Но призна: Наясно сме, че кабинет на малцинството в този парламент е най-лошата опция.
Според него трябва да има не просто правителство на регреса, а на реформите. Започваме разговори, за да се намери реална формула на надеждата да се придвижи страната напред. Съзнаваме, че то може да се окаже невъзможно, но няма причината да е в ПП и ДБ, обясни Иванов.
Асен Василев призова президентът да се забърза с мандатите, като обясни, че консултациите не дават резултат, а ГЕРБ показвали импотентност и нямат нито визия, нито план, а страната стои в политически вакуум.
От БСП отказаха да коментират идеята на бившите си партньори. Лаконичен за варианта подкрепа за втория мандат бе пък лидерът на “Български възход” Стефан Янев (спряган за получател на третия): Взаимодействието се базира на диалог. Като се влезе в конкретика, планове и законодателство, тогава мога да ви отговоря да или не.