Фирми, взели пари авансово, отказват да ремонтират “Граф Игнатиево” (Обзор)
Няма откъде да купим гаубици, за да дадем старите си на Украйна
Фирми, които са сключили договори за ремонт на военното летище “Граф Игнатиево”, за да може то да приеме новите F-16, са отказали да работят. Парите са им преведени авансово и сега Министерството на отбраната ще търси начини да спре поръчките и да си ги върне. Това разказа военният министър Димитър Стоянов пред депутатите в комисията по отбрана.
Договорите са сключени през 2019 г. А причините за отказите са различни, обясни Стоянов, но не посочи какви.
Военното летище е малко и без ремонт. Новите изтребители няма как да излитат и кацат там. Предвидено бе той да струва 300 млн. лв. Досега са сключени над 70 договора с различни фирми на стойност за около 162 млн. Последно преди 2 седмици служебният кабинет отпусна допълнителни 10 млн., а вчера даде още 60 млн. лева. Ремонтът обаче ще надхвърли предвидената сума, защото много от фирмите са поискали индексация по договорите заради поскъпването на строителните материали през последните 3 г.
Има и един сключен договор, чиято
реална стойност е 300 хил., а е подписан за 9 млн. лева
Ще го прекратим, обяви министърът. Кой, за какво точно и как го е сключил обаче Стоянов отказа да обясни. Комисията по отбрана вчера ратифицира договора за покупка на още осем изтребителя F-16. Те ще струват близо $ 1,3 млрд. и този път ще се плащат разсрочено, като най-голямата вноска ще е през 2026 г. - 761 млн. долара. Около това ще се завъртят и всички останали проекти за модернизация. МО планира да договори плащанията по тях да са най-ниски тогава, за да има пари за F-16.
Единият от проектите е този за 155 мм гаубици за около 100-150 млн. лв.
Много от вас говорят, че можем да дадем старото си оръжие на Украйна, но пазарът е препълнен със заявки и за заместващо въоръжение не може да говорим в момента, обясни Стоянов. Разговори са водени с Полша, но оттам отвърнали, че могат да ни доставят гаубици най-рано след 3 г.
Офертата, която Италия е дала за подводници втора ръка, е скъпа, съобщи министърът. В момента за ВМС се строят 2 нови бойни кораба, идеята бе да се купят още 2. Военните обаче ще трябва да избират между тях и подводниците, защото пари няма, каза Стоянов.
23 млн. лева за ремонт на вертолетите “Кугър”
отпусна пък кабинетът вчера. България има 1, но реално летят 1-2. Другите са в добро състояние, но не са минали междуремонтно обслужване.
В средата на декември пък се чакат оферти за нови бронирани машини за пехотата. Искане е изпратено до 13 фирми, 3 са се отказали, а 4 нови са поискали да се включат, отчете министърът. Продължава и ремонтът и таковете Т-72. Търсим и система срещу дронове, която да се монтира на танковете, бойните машини и военното летище.