Петър Ганев: Очаквано е цигарите да поскъпват, но балансът е нарушен - с предлаганата ставка нагреваемите у нас ще са най-скъпи в Европа

22.11.2022 12:02 Румяна Дeнчeва
Петър Ганев

Винаги трябва да има календар - ако няма, контрабандата расте, но и ако акцизът се вдигне много рязко, казва старши икономистът в Института за пазарна икономика

Нов акцизен календар за цигарите, предложен от финансовото министерство, гласува на първо четене бюджетната комисия. Решението бе взето след кратък дебат с 15 гласа “за” и 4-ма “въздържал се”. То предвижда увеличаването на косвения данък да започне от 1 март 2023 г. и да продължи до 2025 г. В него специфичните ставки се вдигат по-рязко и повече от пропорционалните. Графикът залага 5% увеличаване на акцизната тежест за цигарите и с 10% на тютюна за пушене. За първи път у нас ще се облага и течността на електронните цигари, но само ако съдържа никотин. А за нагреваемите тютюневи изделия предложената скала се движи в обратната посока - започва се от висока и се слиза към по-ниска ставка - за 2023 г. е 21%, пада до 17% през 2024 г., 15% през 2025 г. и 5% през 2026 г.

Браншът потвърди желанието си за въвеждане на акцизен календар. Чуха се обаче и гласове против предлаганото съотношение между специфичните и пропорционалните ставки. Възражения от компаниите дойдоха и заради твърде рязкото увеличаване на тежестта при тютюна за пушене в сравнение с тази за цигарите. Не се прие единодушно и резкият старт при нагреваемите тютюневи изделия.

Между двете четения на проекта ще има различни предложения, тъй като всеки депутат има право да внесе такива. Експерти предлагат календарът да се пребалансира и да се обмислят резките скокове при някои от предложенията.

- Загубените 5 години, през които не бе променян цигареният акциз, отразяват ли се на ръста на скалата за нарастване на ставките сега, г-н Ганев?  До какво води предлагането на календар - питам ви, защото направихте доста подробен анализ на предложението на служебния финансов министър.

- Винаги трябва календар. Въвеждането му се обсъжда вече 10-15 години, за да няма резки промени в облагането. Най-малкото, за да не се повтори ситуацията от 2010 г. когато на България и на балтийските държави се наложи много рязко да вдигнат ставките. А това очаквано доведе до рязък скок на контрабандата - ако помните, близо 1/3 от цигарите на нашия пазар бяха нелегални. Темата непрекъснато се дискутира, но е факт, че минахме през период, в който акцизите на цигарите се застояха и оттогава на практика промени не са правени. По-скоро закъсняхме.  

- Това забавяне не сви ли ролята на акцизното облагане на цигарите, което, освен да пълни хазната, трябва и да ограничава потреблението им? 

- С едни или други темпове разполагаемият доход на хората се увеличава, а в същото време  акцизите и в голяма степен и цените остават непроменени. И това се отрази на потреблението - преди 3-4 години беше под 3 милиарда къса, а сега е малко над 15 милиарда къса по официалните данни за 2021 г. Така че много очаквано беше от всички, че ще се предприеме такава стъпка. Към момента тя не е особено стръмна -

4-5% е горе-долу нормално на фона на високата инфлация,

но и на повишаващите се средно с около 10% доходи. Това е нормална стъпка. Въпросът обаче е, когато се приеме новата европейска директива, дали тя няма да вдигне по-рязко нивата на ставките и тогава да се наложи да наваксваме с по-рязко покачване. 

 - Както всеки път, когато се променят акцизи, браншът се развълнува. Например, ако тези 4-5% за цигарите са нормални, то при тютюна  за  пушене има двойно по-високо увеличение - 10%. Той още по-отдавна не е пипан, но все пак има ли опция да се посвие тази разлика?

- Да, при него наистина се вдигат. Там промяна не е имало повече от 10 години. Този тип изделия традиционно у нас носят най-ниската акцизна тежест. Имаше очакване за по-плавно нарастване, но също е по-скоро очаквана промяната.

- За първи път ще се облагат електронните цигари през течността за тях, ако съдържа никотин. Предложението на финансовото министерство е за 9 евроцента на 1 милилитър течност. Знаем ли плановете на съседните ни държави за тяхното облагане,   защото хората често отскачат до тях за евтини стоки, ако у нас са по-скъпи?

- Това също донякъде е очаквано, тъй като вече в 13-14 държави заради промените в директивата най-вероятно  ще влезе текст за тяхното облагане. Ние заедно със споменатите страни го правим донякъде изпреварващо, преди директивата да го разпише. Тези 9-12 евроцента, които ние предлагаме, са на минималните нива. Прави ми впечатление, че и за електронните цигари  има календар и той предвижда сравнително бързо покачване -   18 ст. догодина, 25 ст. през 2024 г. и  35 ст. през 2025 г. Идеята очевидно е да се въведат и сравнително бързо да се удвоят. Беше хубаво да се видят плановете не само на съседните ни Гърция и Румъния, където сега облагането е около 9-10 евроцента, защото, ако ние ги удвоим, за 2 години ще ги изпреварим. И не само тях, а и прибалтийските републики, и други държави от Източна Европа. Дали трябва толкова рязко да бъде поскъпването при електронните цигари, за мен остава отворен въпрос, без да знам каква е логиката на това предложение. Можеше да не бъде толкова рязка стъпката и да се изчака директивата, за да се върви в синхрон с нея. Другата

особеност на нашата скала е, че облагаме само течността, която съдържа никотин,

а в другите държави се облага с по-ниска ставка и течност, в която няма никотин. Може да се обмисли дали облагането на тези изделия трябва да се вдига толкова бързо.

- Затова пък при нагреваемите тютюневи изделия  движението е обратното - започва се от високо и се слиза към по-ниска ставка - за 2023 г. е  21%, пада до 17% през 2024 г., 15% през 2025 г. и 5% през 2026 г. Институтът за пазарна икономика имаше доклад, който показа, че масова практика е облагането на количеството тютюн в нагреваемите изделия да е по-ниско от това на цигарите. А у нас е почти равно. Каква е логиката и не е ли погрешна?

- Така е. При нагреваемите изделия имаме три доста високи стъпки, преди акцизната тежест да падне до 5%. Това, което виждаме в Европа, е ставка, която дава бонификация  на тези изделия - т.е. ставката за тях е по-ниска от тази на цигарите. Ако приемем облагане на количество тютюн, при нас е едно към едно - с еднаква тежест. В повечето страни то е  още повече в полза на нагреваемите  цигари. Ако бъде въведена така, ние ще станем с най-високото облагане, поне в Европа. Затова препоръчахме ставката при нагреваемите изделия да следва тази при останалите, т.е. да се  движи в рамките на 5-10%, за да има баланс. 

- Да погледнем и по-общо - предназначението на акцизите като косвен данък е едновременно да пълнят фиска, да ограничават потреблението на тези вредни стоки, но и да не влизат грубо в пазара. Успяваме ли?

- Този баланс е много труден. Все пак основното предназначение на акцизите е да ограничават потреблението и то донякъде се постига.   В последните години те са и основен приходоизточник за бюджета. При нас в миналото - годините преди 2008 г., сме потребявали около 30 млрд. къса, а сега сме паднали наполовина на тези количества.

Има отчетлив спад – 13-15 млрд. къса сега, отчитайки и нелегалната търговия

Защото сме имали периоди с около 13 млрд. къса, но при 11 млрд. нелегална търговия. Това е постигната дълга здравна цел. В последните 5 г. фискалната цел е неутрална, тъй като не са променяни акцизите.   Има и еластичност на пазара - когато се вдигне потреблението, цената пада.  Очаквано е да има известно свиване на потреблението при този ръст в календара от около 5%. Приходите ще останат сравнително високи - ще се движат около 2,8 млрд. лева само от тютюневите изделия. 

- Този ресурс за финансиране на бюджета би останал като един от основните - втори или трети, ако обаче от него не “отхапе” контрабандата. Справили ли сме е с нея?

- Тя расте, ако няма календар, т.е. график,   и ако ставките се вдигнат много рязко. Не мисля, че сега може да се очаква подобно нещо.  Освен ако като контрол не се изпуснат нещата.  А и ако календарът не се спазва. Затова е добре той да бъде приет не само от парламента  с внушително мнозинство, но и от бранша. И да се надяваме, че ще се спазва.

- От сектора обаче има гласове, че този календар облагодетелства една компания. Ще настъпи ли разместване в пазарните дялове?

- Спорът е в структурата на специфичния акциз и на адвалорния акциз.

- Да  поясним за читателите - предложението сега означава повече да поскъпнат евтините цигари и по-плавно - по-скъпите марки, нали така?

- На теория - да. Защото

крайното решение е в ценовата политика на компаниите

През годините сме виждали, че се очаква едно, пък то се случва друго. Акцизът дава стимул цената да се промени в една или друга посока. Има го този спор за вътрешната структура. Трябва да се намери някакво решение. Посоката е тази, но друг е въпросът какво да е това съотношение. Били сме в миналото към пропорционалния компонент, сега се предлага засилване на специфичния. 

- Имате ли опасения, че между двете четения в парламента на проекта за промяна може да видим лобизъм, или добре познатото ни наддаване, които да компрометират добрата идея за календара? 

- Със сигурност ще има предложения. Въпросът е до каква степен финансите ще удържат своята визия. По-скоро очаквам  дебат в структурата, както и за нагреваемите изделия. Добре би било да се подобри балансът.

- В духа на казаното дотук можем ли да дадем отговор на въпроса предложеният акцизен календар ще ни приближи ли до ЕС, или ще ни отдалечи? 

- Посоката е тази. Трябва да се реши стъпките да бъдат балансирани. 

Винаги трябва

да има

календар -

ако няма,

контрабандата

расте, но и

ако акцизът

се вдигне

много рязко

 

старши изследовател в Института за пазарна икономика:

Винаги трябва

да има

календар -

ако няма,

контрабандата

расте, но и

ако акцизът

се вдигне

много рязко

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>