Керемедчиев: Радев няма да даде третия мандат на ДБ
Президентът няма да даде третия мандат на "Демократична България", видимо го показа с отношението си в тези "консултации". Видимо беше, че продължава да показва неприязън към ДБ. Това каза дипломатът Милен Керемедчиев пред Нова тв. Той, бившият вицепремиер Лидия Шулева и ексдепутатите Емил Димитров - Ревизоро и Арман Бабикян коментираха актуални теми.
В момента поведението на партиите ми прилича на игра на котка с мишка. На някакво надлъгване, което отстрани изглежда доста грозно. Не мисля, че основната причина да се бавят преговорите е да няма избори през зимата. А законите, които трябваше да бъдат приети за получаване на парите от плана за възстановяване, коментира Шулева. Вече 2 месеца не съм разбрала да се гласува някой от тях, занимаваме се с всичко друго. Ако ще се отлагат изборите, това не е заради зимата, а защото трябва спешно да се приемат тези закони, които са важни за страната. Така че отлагането е полезно, но не ми харесват мотивите, с които това се прави, допълни тя.
Партиите се мразят. Казват: Готов съм да си говоря с враговете, но всъщност печелят време. Бягат от избори, а се оправдават с плана за възстановяване, и чакат март-април, допълни Димитров.
Радев веднъж направи една грешка и леко се заигра с част от обществото. Сега в момента трябва да сърба попарата, затова бърза да се разграничи от всички, коментира Димитров и напомни размахването на юмрук и поляризирането на обществото преди 2 г. Затова президентът вече се опитвал да е равноотстоящ от всички.
Опита се да угоди на всички. И намирам хода му за правилен, защото всички, на които не им се случват детските мечти в политическо отношение, ще го обвинят, ако прибърза с процедурата и изборите. Затова се опитва да даде максимално срок на всички, които обаче пак не го харесват, обясни бившият екоминистър.
Тези консултации в момента не са за съставяне на правителство, а за това всички да бъдат омаскарени, допълни Керемедчиев. Той бил разтърсен от признанието на Радев, че в Брюксел вече са свикнали да го виждат на лидерските срещи.
Без да имаме промяна на конституцията, той ще си продължи президентската република още 4 месеца, допълни го Димитров.
Президентът не е ментор на партиите, който да размахва пръст, попита пък Бабикян. И попита с какво е критикувал ДПС, ГЕРБ Има едно закротване в друга посока, допълни той.
Оставам с впечатлението, че не живеем в Европа, прекалено сме забили носа в земята и себе си и не виждаме какво се случва - консолидация на европейско ниво. Въпросът е какво прави България в тази обстановка - защо не ни искат в Шенген, критикува пък Шулева.
Реалният проблем е формулиран много пъти - корупция, организирана престъпност и контрабанда, съдебна реформа. Това са трите пречки пред България да влезе в Шенген, те ще са същите и за Еврозоната. И вместо да се концентрираме върху тях, ние се занимаваме с други неща като хартиената бюлетина, допълни тя.
Темата за бюлетината е равна на темата за корупцията. Хартията вкарва мръсните пари в урните. Там лесно се мери и отчитат гласовете, допълни Бабикян.
Димитров пък защити смесеното гласуване и говори за недоверието на хората във флашката.
По повод тази тема, Шулева разказа, че преди дни обяснявала на внучките си какви кръжоци имало в училище преди години. Това кръжок какво е, архаизъм ли, попитало я момичето. Поколението, родено със смартфона, след години ще ни пита архаизъм ли е хартиената бюлетина и много скоро ще гласува с апликация в телефона, убедена бе тя.
Бюджет категорично не трябва да се вкарва, тъй като наддаванията са много сериозни, предупреди Шулева. Но обясни, че в същото време има възможност минималната работна заплата да бъде увеличена. Когато се увеличава само тя - тя има неутрален ефект върху бюджета. А всички свързани с нея плащания да бъдат коригирани със следващ бюджет. А с икономиите от разходите в сегашния бюджет могат да бъдат подпомогнати по-сериозно уязвимите групи на прага на зимата, каза още бившият министър и вицепремиер.
Решението на служебния кабинет за "Лукойл" бе определено като добро от Емил Димитров. Всяко решение, което може да намери повече пари. Като почне бюджетът, всеки ще иска за какво да ги разпределя, коментира той. И напомни, че няколко рафинерии фалираха в Европа.
На експертно ниво и в ЕК, и в България се води дебат дали дружествата, които са облагодетелствани от цените и имат свръхпечалби, трябва да им се дават компенсации за тока. И ако сложим тях от една страна, и от друга бъдещото събитие - плащането на данъци, не съм убедена какъв знак ще се получи. Най-големите компенсации за ток в България се дават на "Лукойл". И ако се приеме, че тези дружества със свръхпечалби не трябва да получават компенсациите, може да се окаже, че тези несигурни печалби, които бюджетът очаква да получи, може да се окажат по-малки, отколкото бюджета сега дава. Може да се окаже, че те са на плюс, а за потребителите нищо. Те ще продължат да получават компенсациите, а насреща са несигурни вноски в бюджета, коментира пък Шулева.
Милен Керемедчиев също бе скептично настроен. Едва ли ще се случи това с тези 500-700 милиона. Защо за пореден път държавата, имайки златна акция, получава недостоверна информация за това какво наистина ще се случи. И като има възможност да контролира тези процеси, защо не го е правила последните 15 г., попита той.