ДБ и ПП търсят подкрепа от гражданския сектор срещу изборните промени
Граждански и неправителствени организации се отзоваха на поканата на "Продължаваме промяната" и "Демократична България", които искат да предотвратят прекрояването на Изборния кодекс. Двете партии поканиха НПО сектора на дебат за изборните правила в зала "Изток" на парламента.
"Отдавна има огромна критика и от международни организации, че инструментите за гражданско участие са малко, но дори и те бяха погазени. Не получихте възможност да изразите мнението си, в електронната комисия депутатите не се явиха да общественото обсъждане да ви чуят, заличен бе и Обществения съвет на ЦИК на тъмно, докато никой не гледа. Скандално е политика да се прави на тъмно и вместо да има повече инструменти за гражданско участие, те да се елиминират", заяви шефката на електронната комисия в НС Калина Константинова от ПП.
Кирил Петков е изумен, че в добите на нощта, между 2 и 4 през нощта, правната комисия не само е решила да промени начина, по който се гласува, но изцяло зачеркна ролята на Обществения съвет. "Това е пълно безобразие. Посред нощите, докато всички спим, това е безочие", добави той. И настоя да се мине по всички важни въпроси, за да сме сигурни, че никой няма "като крадец през нощта да измъкне възможността гласа на всеки да бъде отчетен правилно".
Христо Иванов от ДБ посочи, че срещата е опит "да спрем изтърбушването на Изборния кодекс". Той отново се спря на неправилното прекрояване на правилата. И посочи, че не са искали само
"проветряне на устата", а са настоявали за комисия, която да направи публичен дебат и наистина да обсъди всичко, за което има като загриженост. "Не искаме да се крием от някакви проблеми. Ако няма такъв формат, значи те ще направят каквото са решили с ритник. Това ще е знак не само какъв ще е ИК, а как ще се управлява от тук нататък. Клетвите за диалогичност и спазване на правилата, за вадене на поуки, ще видим колко струват. Мисля, че нищо не е забравено и нищо не е научено.
Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" отбеляза, че се е стигнало до там да трябва правото на българите да се гласуват да се пази от закона. "Бърза се, за да не може някой да си каже мнението", посочи той за маратона в правната комисия. Техен представител все пак е бил на заседанието, а чак към 21 часа получил възможност да се изкаже. "Изумени сме от погазването на процедурите и правилата и правилника за дейността на НС. Всички правила бяха потъпкани при разглеждането на един законопроект", категоричен бе той. И посочи, че това е пример как не бива да действа парламентарната демокрация. Величко се ядоса на Радомир Чолаков, който заявил, че не бива да се взима мнението на гражданите, освен за гласуване. Според него шефът на правната комисия и ГЕРБ се готвят изцяло да отнемат гласа на гражданското общество.