Правиш ВЕИ, енергото го купува най-късно след 6 месеца
- Ако централата не е присъединена в този срок, КЕВР ще налага глоби
- Бързо ще се дава разрешение за строеж и ще се сменя статут на земята
- Въвеждат нови биодобавки към горивата, правят ги от слама, водорасли, гроздови джибри, черупки и дори животински тор
Служебното правителство е решило да се заеме с решаването на проблем, който от дълго време стои пред инвеститорите, решили да развиват проекти за производво на екоток - срока, в който централата им ще бъде присъединена към мрежата и ще могат да продават електроенергията.
С промени в Закона за енергията от възобновяеми източници кабинетът предлага две изменения, които да улеснят този бизнес. Едното е
да отпадне предварителният договор за присъединяване
с енергоразпределителните дружества. Второто е, че се дава срок от 6 месеца за присъединяване към мрежата на фотоволтаик, вятърна централа или такава на биомаса.
В момента законът предвижда предварителният договор да е със срок от една година, като през това време инвеститорът във ВЕИ трябва да подаде заявление за постоянен контракт за присъединяване. А продължителността на тази процедура може да продължи в рамките на 3 години от сключването на договора. Тези тежки административни процедури бяха въведени след бума на зелени централи през 2012 г., когато заради преференциалните им цени за няколко месеца бяха пуснати към 2000 мощности, а това доведе до вдигане на цените.
В мотивите към предложените промени се посочва, че новите текстове елиминират повечето пречки за бързо присъединяване на ВЕИ-та към мрежата.
Остава изискването операторът на електрическата мрежа да извърши проучване и да издаде становище как да се извърши присъединяването. Сроковете за ВЕИ-та до 1 мегават мощност, изграждани върху покриви и фасади, за зелени централи за собствено ползване на тока, както и браншови обединения на производители на възобновяема енергия, е от 15 до 40 дни.
След издаване на разрешение за строеж се сключва договор за присъединяване. За инсталации за производство на зелена енергия с инсталирана мощност до 10,8 киловата включително се предвижда облекчен ред за присъединяване, при който срокът е до 30 дни след издаване на становището.
Ако електроразпределителното дружество трябва да направи инвестиции и реконструкция на мрежата, то посочва в становището сроковете. Но е уточнено, че при всички случаи те не могат да бъдат по-дълги от 6 месеца.
Предвидени са облекчения за производителите на зелена енергия за собствени нужди – премахване на административни пречки, облекчен достъп до финансиране, схеми за подпомагане, недискриминационен достъп до свободния пазар за излишъците.
При насърчителните мерки за производство на зелена енергия се добавя
бързо учредяване право на строеж за централи
Предвидена е и облекчена процедура за промяна на предназначението на земеделските земи.
Въвежда се изискване производителите, доставчиците и потребителите да използват задължително определен дял енергия от възобновяеми източници.
Измененията предвиждат създаването на звена за контакт, които да предоставят напътствия и да улесняват целия административен процес по кандидатстване и издаване на разрешение за изграждане на зелена мощност. Те се възлагат на общините.
Комисията за енергийно и водно регулиране ще има право да налага санкции на енергоразпределителните дружества, ако не спазват максималния срок от 6 месеца за присъединяване. Регулаторът ще прави и оценка доколко ефективни са схемите за подпомагане на ВЕИ-тата и как се отразяват на потребителите. Ще се произнася и за това какви препятствия има пред дългосрочните споразумения за изкупуване на енергията от възобновяеми източници и ще предписва как да се отстранят, ако са необосновани.
Новите текстове в закона предвиждат министрите на околната среда и на енергетиката да разработват план на зоните на сушата и в морето, подходящи за различните технологии за производство на зелена енергия. Те не могат да са в “Натура 2000”,
за предпочитане са изкуствени и застроени площи, както и земи с влошено качество,
които не могат да се ползват за селско стопанство.
Планира се картографиране на чувствителните области за дивата флора и фауна. Планът подлежи на екооценка, но след това проектите и инвестиционните предложения не се подлагат на оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие.
Министърът на енергетиката пък ще трябва да одобрява плановете на топлопреносните предприятия за развитие на районни отоплителни или охладителни системи, в случай че такива планове бъдат разработени.
В проектозакона се допълват правомощията на министъра на земеделието да обобщава информация за потенциала, производството и потреблението на суровини от земеделието, животновъдството и горското стопанство.
Националната цел за дял на енергията от възобновяемите източници в потреблението до 2030 г. се увеличава до минимум 27,09%.
При изчисляване на задължителния минимален дял е предвидено и въвеждането на биогорива от ново поколение, които да се добавят към бензина и дизела. Биодобавката ще се прави от слама, водорасли, гроздови джибри, черупки, дори и животински тор.
За автомобилите с дизелови двигатели те трябва да се поставят от септември 2024 г., а за бензиновите - от 1 март 2025 г. Целта е използването на биогорива от ново поколение през 2025 г. да стигне 1% от крайното потребление в транспорта, а до 2030 да е 3,5%.
Енергоразпределителните дружества с позиция, след като прочетат промените
Енергоразпределителните дружества, които най-пряко са засегнати от предложените промени в закона, ще се запознаят тепърва подробно с предложените промени и едва тогава ще могат да ги коментират.
В правителствения портал за обществено обсъждане новите текстове са публикувани на 11 ноември, а срокът за даване на становища е до 24 ноември.
Енергийни експерти коментираха пред “24 часа”, че трябва много внимателно да бъдат обсъдени предложените промени, защото има подадени заявления за нови 24 000 мегавата възобновяеми източници. Процедурата за тяхното облекчено присъединяване трябвало да е разписана ясно и детайлно, за да няма проблеми с управлението на мрежата и прекъсвания на доставките на електричество.
Трябвало да се вземе предвид и очакваният бум на нови мощности от възобновяеми централи заради финансирането, очаквано по плана за възстановяване. Само за домакинствата, които да инсталират слънчеви панели за собствено ползване, е предвидена сумата от 240 млн. лева. Според разчетите тези пари ще помогнат за създаването на 10 хил. такива малки централи. Други 200 млн. лв. ще бъдат насочени към бизнеса за енергийна ефективност.