Бежанците от Украйна на студено в хотелите в Балчик, тръгват си
„Имаме в хотелите бежанци. Към момента не смятаме да ги изкарваме, защото нямаме информация какво да правим. За да вземем решение за това, трябва да знаем какво правителството възнамерява да прави. Нямаме обаче нито официална, нито неофициална информация. Държавата мълчи”, казва Александра Джафарова, хотелиер от Балчик. Тя е категорична, че изразява мнението на колегите си от бранша.
„Ако останем на даваните досега 15 лева, ние не можем да осигурим отопление за настанените при нас бежанци.Всичко е неясно”, добавя тя. На въпрос в тази неясна обстановка колко време може да изкарат хотелиерите, Джафарова признава, че реално не да може да осигури отопение, защото няма средства. В момента в стаите, където са настанени жените, децата, възрастните хора от Украйна, не се пускат климатиците.
„Не можем повече да ги държим на студено, но реално трябва да избираме дали да ги храним или да ги топлим”, споделя тя.Засега топла вода имало.
„Телефоните звънят и денем, и нощем, украински семейства ни питат дали можем да ги приемем. Те казват още, че багажът им е приготвен и могат да тръгнат всеки момент, молят се да ги приемем. Ние обаче нямаме право да ги настаняваме след 15 ноември”, обяснява хотелиерът.
Не е ясно все още и кой ще извозва настанените бежанци до определените от държавата бази, а се говори, че и те не са готови, добавят от бранша. Все имат да получаваме дължими суми по предишните програми, напомнят хотелиерите. А в това време децата играят навън, докато е по-топло или учат, майките им се разхождат из коридорите, стоят във фоайетата, така те описват ситуацията.
„За момента решението ни е да продължим да помагаме на бежанците, така помагаме и на държавата. Защото става ясно, че базите все още не са готови. Ще се съгласим с всяко едно решение на компетентните органи, но искаме информация, за да можем да планираме нашата дейност, независимо дали ще е за две седмици или за два месеца” – заявяват хотелиери от Кранево. Те добавят, че постоянно ги търсят, но след 15 ноември не могат да настаняват.
„Това също ни притеснява. При ниски ставки за храноден, разчитаме на определено количество хора. При създалата се несигурност много от бежанците си тръгват и започваме да изпитваме недостиг на средства, за да справяме с разходите за останалите”, добавят от бранша.
В Кранево, където доскоро имаше около 2000 бежанци от Украйна, те са намалели с около 10-15 процента. От бранша заявяват, че не се връщат в Украйна, а избират дестинации, където е ясно какво ще се случва през зимата. „Повечето са жени с деца, възрастни хора и не могат да работят дори да искат. Просто търсят място, където нещата са уредени и ще знаят, че могат да прекарат зимата при някакви условия” – казват още хотелиери.