Всички общински поликлиники във Варна отчитат печалба за първи път от 30 години
Добрите резултати са заради увеличения брой пациенти в COVID пандемията - направихме PCR лаборатория, инвестирахме в нова апаратура, казва шефът на ДКЦ “Св. Клементина” д-р Иван Иванов
Положителни финансови резултати отчитат всички общински диагностично-консултативни центрове (ДКЦ) във Варна. Отчетите им за 2021 г. бяха приети на сесия на местния парламент - за първи път за последните близо 30 години са на печалба.
Добрите резултати се дължат основно на допълнителното финансиране, осигурено от здравната каса и от община Варна за откритите в ДКЦ COVID зони и ваксинационни пунктове.
На печалба е дори ДКЦ “Св. Иван Рилски” в кв. “Аспарухово”, което се случва за първи път в историята на лечебното заведение. Другото общинско здравно заведение сред отличниците е ДКЦ “Св. Клементина”.
“Добрите ни финансови резултати се дължат на много фактори. Един от тях е увеличеният брой пациенти в пандемията - тогава бяхме единственият общински ДКЦ, който работеше и в събота, и в неделя.
Тогава направихме първата PCR лаборатория в общинско заведение. Освен това инвестирахме в нова апаратура за кардиологичния и очния кабинет, както и за физиотерапия”, каза за “24 часа” управителят на ДКЦ “Св. Клементина” д-р Иван Иванов.
Според него здравната каса е увеличила прегледите и изследванията, а в последно време - и физиотерапията. Приходите от направленията за физиотерапия са увеличени с 40%.
“Скоро ще имаме и скенер, с новите придобивки ще можем да правим по-добра диагностика”, допълни д-р Иванов.
Устойчивост показват ДКЦ III, IV, V, Медицинският център за рехабилитация и спортна медицина. ДКЦ “Чайка” е с двойна печалба спрямо 2020 г.
Общинските болници през миналата година са отчели отрицателни резултати, но две от тях – АГ и онкоболницата, са успели да компенсират загубите за първите 6 месеца и вече са на печалба.
Тежко остава положението само на Белодробната болница - единственото лечебно заведение с просрочени задължения. През последните 10 години община Варна е отпуснала над 3,5 млн. лв.за покриване на негови задълженията.
Болницата от години трупа дългове, включително към енергодружеството.
Част от общинските съветници смятат, че държавата трябва да издържа болница за лечение на социалнозначимо заболяване от световен мащаб. Според тях общината не може да се справи с огромните суми, които се генерират всяка година.