Покрай изчезналия Сашко - има ли у нас програма за подкрепа на семействата на такива деца?

15.11.2022 15:36 Лияна Панделиева
12-годишният Александър от Перник

Дори не мога да си представя какво ще сторят моралистите с майката. Всички, които отдалеч избикалят дете със синдром на Даун, които се почукват по главата и превъртат очи, да не ги с походи злото да са близки с нечие дете с вродена увреда, сега ще разкъсат жената.

Нека сме наясно: всички вродени заболявания, които засягат интелектуалното развитие на детето са не просто чудовищно изпитание - те съсипват изцяло нормалността в живота на всеки родител, на семейството.

В България не съществува нито една постоянно работеща национална програма за подкрепа на семействата, които поемат отговорността да отглеждат невероятно трудните деца. Това е работа на родители "ентусиасти", които поемат доживотното бреме да не изоставят децата си.

Ако малкият Александър бе с програма за физическа активност, ако бе в програма, която позволява да изразходва огромната си енергия в игри, в гимнастика, болният му баща нямаше да го следва по пътя с кола и да го дебне в огледалата за обратно виждане.

Познавам дете в семейство с три отделни деца, което се оказва аутист. Стига се дотам че в обществен транспорт майката закача ламинирана табела: Пищя, защото съм болен - аутист съм.

Позната с момче със същия проблем разказва, че след години терапия, момчето ходи на училище. Всички го наричат идиот и малоумник. Той е болен, но не е глух и знае, че му се подиграват. Плаче истерично преди да тръгне за училище. Никой в училище не готви децата за това, че животът ще ги сблъсква с различните - не с гейове и безполови, а с хора, които не виждат и не разбират света като нас.

С влагане на огромни средства, детето с табелката постигна огромен напредък с подходящите терапии, но остава ранимо и различно дете.

Нека сме наясно: липсата на удобства за инвалидни колички на обществени места е най-миниатюрният проблем на семействата с деца с вродени и нелечими състояния.

И стигаме до Александър от Перник.

Неговата напълно отчаяна майка, изоставена без реална помощ, е отишла другаде. И Сашковият болен баща също е лишен от всяка ефективна подкрепа. И двамата родители са били наясно, че са нула за нашето общество. Дете-аутист с хиперактивност - к'во толкова!

Каквото и да се е случило с детето, колкото и потресаващо да изглежда от камбанарията на нашата морална непогрешимост, никога няма да си представим ада на техния живот.

(От фейсбук)

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>