Омбудсманът посочи необходимостта от реформа в медицинската експертиза
Въпросът за проблемите в медицинската експертиза и необходимостта от реформа постави омбудсманът Диана Ковачева в становище, което изпрати до председателите на социалната и здравна комисии в парламента Георги Гьоков и Антон Тонев, и до служебните министри Лазар Лазаров и Асен Меджидиев, съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.
Омбудсманът отново посочва, че липсата на адекватни и навременни действия за реформа довежда до нарушаване на правата на хиляди хора с увреждания и техните семейства.
Ковачева подчертава, че в повечето случаи регламентираните срокове за насрочване на дати от ТЕЛК и НЕЛК не се спазват. Забавянията в значителен брой случаи са драстични, защото достигат и до една година от подаване на документите, отбелязва тя. Ковачева посочва още, че нормативно определеният тримесечен срок за произнасяне от ТЕЛК и НЕЛК от датата на постъпване на медицинските документи, при липсата на адекватна финансова подкрепа през този период, също е твърде дълъг и е предпоставка за нарушаване на правата гражданите, които за времето до постановяване на експертното решение са лишени от възможността да ползват свои права на хора с увреждания.
Диана Ковачева отбелязва, че органите на медицинската експертиза не търсят варианти да информират гражданите, които трябва да се явяват на преосвидетелстване, преди изтичането на текущото им експертно решение в подходящ срок, за да не се допуска прекъсване. Тя добавя, че от постъпилите жалби и сигнали в институцията на омбудсмана е видно, че гражданите са уведомявани едва след изтичане на срока на трайно намалената им работоспособност или вида и степента на увреждане и много от тях тепърва подават документи за преосвидетелстване. Така те следва да изчакат насрочване на дата минимум три месеца, а в повечето случаи и по-дълго, пише омбудсманът.
Диана Ковачева посочва още, че към момента остава сериозен проблемът с изтеклите експертни решения след 30 юни т.г., които не са удължени служебно. Така хората с увреждания на практика са оставени без средства за периода до постановяване на ново експертно решение, отбелязва общественият защитник.
Омбудсманът припомня за своя препоръка отпреди месец, в която акцентира, че не е преодолян проблемът с кадровия недостиг в ТЕЛК, въпреки приетите изменения в нормативната уредба за медицинската експертиза. Ковачева отбелязва, че недостигът на специалисти по педиатрия, които да участват при експертизата, е сред основните причини за забавяне освидетелстването и преосвидетелстването от ТЕЛК при деца до 16 години.
Посочва още, че произнасянето на ТЕЛК и НЕЛК дълго време след подаването на документите е сериозна предпоставка за необективни решения поради динамиката на здравословното състояние на съответния гражданин. Според Диана Ковачева в предложенията за изменения в Наредбата за медицинската експертиза, публикувани от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане на 11 ноември т.г., тези проблеми не са адресирани. Тя смята, че е добре да бъдат обсъдени възможностите писмата за необходимостта от явяване за преосвидетелстване да бъдат изпращани значително по-рано, като сроковете в отделните Регионални здравни инспекции бъдат съобразявани с констатираните забавяния. Омбудсманът обръща внимание, че забавянето при освидетелстването или преосвидетелстването на гражданите с увреждания има неблагоприятно отражение върху възможностите им да упражняват правата си в периода, през който нямат валидни експертни решения, както и че хората с увреждания, които за първи път трябва да се явят на освидетелстване от ТЕЛК, са сериозно ощетени. Тя посочва, че поради липсата на експертни решения тези хора са лишени от пенсии, месечна финансова подкрепа, карти за паркиране, пътуване и други, и са принудени сами да се справят с предизвикателствата. Ковачева отбелязва още, че не по-малко ощетени са и хората с увреждания, които следва да се явят на преосвидетелстване и на които ТЕЛК насрочват дати със сериозно забавяне.
Забавянето за конкретните работодатели също е затруднение, с оглед спазване на изискванията за квотите по Кодекса на труда и Закона за държавния служител, отбелязва Ковачева.
Омбудсманът допълва, че след произнасянето на органите на медицинската експертиза и влизане в сила на експертните решения дължимата месечна финансова подкрепа по закон се изплаща със задна дата, както и полагащите се пенсии за инвалидност, но редица други права, които не са ползвани в периода на разглеждане на случая от ТЕЛК или НЕЛК, остават без възможност да бъдат компенсирани. Такива са ползване на лична помощ или асистентска подкрепа, платените средства за винетка или карта за градския транспорт.
Според омбудсмана е добре да бъде обсъдена възможността при забавяне при насрочването на дати от ТЕЛК да бъде признавана валидността на последните експертни решения на ТЕЛК на гражданите – за периода до произнасянето на медицинската комисия, като всички получени от човека с увреждания помощи и плащания не му се търсят при евентуална промяна на процента вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност, защото той на практика е бил добросъвестен.
В становището си омбудсманът посочва, че са необходими и изменения, чрез които да се позволи на хората с увреждания да ползват и останалите си права без прекъсване и да могат да бъдат компенсирани при неоснователно забавяне от компетентните органи.
На 12 октомври омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев, в която настоява в кратък срок да бъде изготвен анализ на проблемите в работата на ТЕЛК и НЕЛК. Омбудсманът поиска спешни мерки, с които да се ускори медицинската експертиза на територията на цялата страна и да не се допуска прекъсване, което нарушава социалните права на хората с увреждания, съобщи БТА.